Bilgisayarınızı Ftp Server Yapın / Resimli Anlatım

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
Squirrel
Kilobyte4
Kilobyte4

Bilgisayarınızı Ftp Server Yapın / Resimli Anlatım

Mesaj gönderen Squirrel »

Bilgisayarınızı Ftp Server Yapın

1. İlk önce BulletProof FTP Server programını indirip kurun.Ve programı çalıstırın. Çalıstırdıgınızda böyle bir ekran karsınıza gelecektir.

Resim
2. Setup a tıkla sonra main daha sonra generale tıkla
Resim
3. Bir sonraki ekran böyle bir sey olacaktır:
Resim
4. FTP server ınıza istediginiz adı verebilirsiniz.Biz simdilik “MyFTP” diyelim.Maksimum FTPnizde istediginiz kullanıcı ya ayarlayalım.
Resim
5. Options da alt katagorilerde “Refused multiple connections from same IP” 1 IPden yanlızca tek baglantıya limitleyin.
Resim
6. OK tıkla sonra setupa tıkla ordanda user accounts
Resim
7. Bunun gibi bir mesaj alabilirsiniz. OK deyip geçiniz.
Resim
8. Bir pencere görünmesi gerek burada Group Account un altındaki bos alana sag tıklayıp Add deyin.
Resim
9. Küçük bir pencere görünecek. İstediginiz adı girin. Hesap adı kullanıcının FTP ye girisindeki adla aynı. Ben “Test” adını seçtim. Kullanıcı sifresini de iyi sesmeyi unutmayalım.
Resim
10. simdi Access Rights altındaki bos alana sag tıklayalım. Add seçelim. Kullanıcıların baglanabilmesi için dizinlerimizi seçelim (ekleyelim). Hazır olarak R (okuma) ve L (listeleme) kullanıcılar için izin verilmistir.
Resim
Resim
11. OK deyin ve server ınızı baslatın. Çalısması lazım ve çalıstıgını sizde kullanıcı gibi girerek test edebilirsiniz.
Resim

BulletProof FTP Server daki komutlarin bazilarinin islevleri:
Read - Whether or not a user can download files from a certain directory.
Write - Whether or not a user can upload files to a certain directory.
Delete - Whether or not a user can delete files in a certain directory.
Append - Whether or not a user can resume part of an uploaded file.
Make - Whether or not a user can create a folder in a certain directory.
List - Whether or not a user can view any of the files or folder in a certain directory.
+Subdirs - Whether or not the attributes gives to a certain folder apply to the files and folders in it.
All/None - Whether or not you want all attributes given to a user or not.

Alıntıdır.....................
Kullanıcı avatarı
AykutT
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen AykutT »

Daha önce verildi ama bulamadım ne hikmetse.
Bu arada alıntı yaparak buraya verdigin resimlerin üstüne sordum.com imzası koymak niye onu anlamadım??
Kullanıcı avatarı
Squirrel
Kilobyte4
Kilobyte4

RisingStar yazdı:Daha önce verildi ama bulamadım ne hikmetse.
Bu arada alıntı yaparak buraya verdigin resimlerin üstüne sordum.com imzası koymak niye onu anlamadım??
canım öle istiyo ;)
Kullanıcı avatarı
AykutT
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen AykutT »

Birisi senin emek emek hazırladıgın anlatımı baska foruma koyarken kendi imzasını koysa senin hosuna gider mi??
Ben gidecegini hiç sanmıyorum..
Kullanıcı avatarı
Squirrel
Kilobyte4
Kilobyte4

RisingStar yazdı:Birisi senin emek emek hazırladıgın anlatımı baska foruma koyarken kendi imzasını koysa senin hosuna gider mi??
Ben gidecegini hiç sanmıyorum..
gider hemde çok hosuma gider derim millet bilgimi alıyo sevinirim

yahu sen bu site adınamısın degilmisin

site adına biseyler yapmaya çalısıyom bali engel olma Aykut
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4927 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Forumda palasim yapan nadir arkadaslarimizdan birini kirmayalim
Kullanıcı avatarı
Squirrel
Kilobyte4
Kilobyte4

cevap vermessem içimde kalır :D
eger verildiyse ve aynı anlatım ise seve seve çöpe tasırım
RisingStar yazdı: Bu arada alıntı yaparak buraya verdigin resimlerin üstüne sordum.com imzası koymak niye onu anlamadım??

Alıntıların üstüne logo hk : burak_dalkir adminimden ögrendim ve gayette güzel duruyor
velociraptor yazdı:Forumda palasim yapan nadir arkadaslarimizdan birini kirmayalim

tesekkürler
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

bu server ne ise yarar daha çok onuda açıklar mısınız lütfen
Kullanıcı avatarı
Squirrel
Kilobyte4
Kilobyte4

loveme yazdı:bu server ne ise yarar daha çok onuda açıklar mısınız lütfen
FTP NEDİR?

FTP ( FILE TRANSFER PROTOCOL ) internete baglı bir bir bilgisayardan digerine (her iki yönde de)dosya aktarımı yapmak için gelistirilen bir internet protokolü ve bu isi yapan uygulama programlarına verilen genel addır. FTP ilk gelistirilen internet protokollerinden biridir. FTP protokolü ile ;1) Bir baska bilgisayardan bir baska bilgisayara dosya aktarımı yapılırken, o bilgisayar ile etkilesimi aynı anda baglantı kurulur 2) Protokol ile saglanan bir dizi komutlar yardımıyla iki bilgisayar arasında dosya alma/gönderme islemleri yapılır.

FTP Yapmak İçin Nelere İhtiyaç Var?
- Baglanacagımız bilgisayarın internet adresi,
- Baglanacagımız bilgisayarda dosyalara ulasmak istedigimiz hesapla ilgili kullanıcı numarası, varsa sifresi,
- İnternet erisimi olan,üzerinde FTP yazılımı bulunan bilgisayar
- Baglanacagımız bilgisayarda, FTP protokol komutlarını yorumlayacak çalısır durumda bir FTP servis programı yani FTP sitesi gereklidir.

FTP'nin Kullanımı
Genel kullanımı; FTP < FTP yapılacak makinenin adresi> seklindedir. Bu islemden sonra sıra ile - İlgili bilgisayara baglanıldıgında, kullanıcı adı ve parola (password) sorulur. Bunları girdikten sonra kullanıcının makinesine baglanılmıs olunur. Bazı FTP komutları kullanılarak iki makine arasında dosya islemleri, ayrıca baglanılan makinede bazı temel dosya/disk islemleri (dosya açma/silme v.b ) islemler yapılır.
BUNLARI YAPABİLMEK İÇİN GEREKLİ OLAN FTP KOMUTLARI:
CD: Dizin degistirme. Kullanımı; cd< dizin adı >
not: bir önceki dizine geçmek için CD.. yapılır.
PWD: Bu komut yazıldıgında bulunulan dizininin ismini görürüz. İçinde bulunulan dizindeki dosyaları listeler.
DIR: İçinde bulundugunuz dizindeki dosyaları listeler.
LS: Dizin içindeki çok fazla sayıda dosya varsa sayfa sayfa listeleme ve dosyaları kısa olarak göstermeye yarayan komuttur. Kullanımı ; LS- LR : ayrıntılı tersten alfabetik listeleme
GET: Dosya alma komutudur. Kullanımı; get <dosya - adı>(<alındıktan sonraki adı>)
alındıktan sonraki adı aynıda kalabilir. MGET: Birden fazla dosya alma komutudur. Örn: mget *.zip mget a*.*
PUT: Dosya gönderme komutudur. Kullanımı; put<dosya- adı> (<gönderecegimiz-yerdeki- adı>
MPUT: Birden çok dosyayı gönderme komutudur.
ASCII: Dosya aktarımlarında aktarım modu olarak ASCII kullanılacagını belirtir.
BINARY: Dosya aktarımlarında Binary modun kullanılacagını belirtmek için kullanılır.Yani:
* arsiv dosyaları (zip,arj,z,zoo v.b gibi),
* çalıstırılabilir programlar(. exe,com gibi),
*resim formatlı programlar, (gif,jpeg,wb gibi),
FTP ile alınmadan/yada gönderilmeden önce bu komut kullanılır.
DELETE: FTP yapılan bir yerde istenilen dosyayı silme komutudur. Kullanımı; delete<dosya - adı > seklindedir.
MKDIR: FTP yapılan yerde yeni bir dizin olusturma komutu MKDIR dir.Kullanımı; mkdir < dizin -adı> seklindedir.
RMDIR: FTP yapılan yerde bos bir dizini silme komutudur. Kullanımı; rmdir <dizin- adı> seklindedir.
LCD: FTP ortamından çıkmadan, kendi makinenizde dizin degistirmenizi saglar.
CLOSE: FTP ortamından çıkmadan sadece ilgili baglantıyı kapatır.
QUIT: FTP ortamından çıkmak ve baglantıyı kapatmak için kullanılan komuttur.

FTP Yaparken Bir Dosyayı Almadan Nasıl Okuyabilirim?
Bunu yapamazsınız. Bir dosyayı görüntülemek için onu transfer etmelisiniz.
FTP ortamından çıkmadan, aldıgınız bir dosyayı listeleyebilirsiniz.Bunun için UNIX ' te ; '!cat <dosya_adı>', vm/cms'te 'CMS type <dosya adı>' , DOS ' ta ;'type<dosya_adı>' kullanılır.Bu komutları FTP ortamından çıkmadan verin. Eger Netscape, Mosaic vb gibi bir Web istemcisi ile FTP yapıyorsanız, programın "setup"ından transfer edilecek dosya tipi için bir listeleyici (viewer) program tanımlayarak (bu, txt dosya (metin dosyası) için bir editör) dosya transferini dogrudan ekrana yönlendirebilirsiniz. Web sadece TXT dosyaların degil, diger formatlardaki dosyaların da (ses, görüntü, video vb) transfer edilirken ekrana yönlendirilmesini saglar.

Anonymous FTP Nedir?
FTP islemleri sırasında güvenlik açısından baglanacagımız makinede kullanıcı numarasını (user name) ve password (parola) bilgilerini bilmemiz gerekir.(Program bunları bize sorar.Baglanılan makine,kisiye özel ve parolasını sadece bizim bildigimiz bir makine olabilecegi gibi,herkese açık bir arsivde olabilir. Böylece herkesin kolayca erisip dosya almasını saglayan tek tip bir kullanıcı numarası tanımlanmıstır. O da; ANONYMOUS yada FTP. Bu merkezlere FTP yapıldıgında kullanıcı ismi olarak anonymous ( ya da FTP ) girildiginde bizden parola olarak kendi: E POSTA ADRESİMİZİ girmemiz istenir. ( Parola yazılırken görülmez ) sifre olarak kesinlikle kendi bilgisayarımızın sifresini girmeyiniz .

Web Üzerinden FTP
Son zamanlarda genel egilim tüm internet servislerine daha becerikli ve etkilesimli ortamlardan erisilmesi ve farklı servislerin etkilesimli olarak kullanılması seklinde kendini göstermistir. Bunlardan en önemli olanlarından bir taneside WEB'dir. FTP'de dahil olmak üzere pek çok internet servisi ve ilave pek çok özellik bu ortamlar üzerinden kurulabilir. Dolayısıyla FTP yapmanın bir diger yoluda WEB üzerinden FTP yapmaktır. Bu yöntem kullanım açısından daha kolaydır.
Binary bir dosyayı, yanlıslıkla, standart FTP programları ile kolayca ASCII modda almanız mümkün, bu sakıncalar WEB üzerinden yapılan FTP' lerde ortadan kalkmaktadır. Sözgelimi standart resim formatlarında olan bir resim dosyasını aldıgınız anda görüntüyü ekrana da gönderebilirsiniz. FTP yapmanın bu "farklı,kolay ve güzel" yolunu WEB kısmında bulabilirsiniz.
ANONYMOUS FTP' lerde sifre olarak kendi e-mail adresinizi veremiyorsanız :
Problem, e-mail adreslerinde görülen "@" karakterinin varsayılmıs olarak VM sistemlerinde satır sonu karakteri olarak tanımlanmasından kaynaklanıyor. FTP yapmadan önce,"TERM LINEND OFF" komutunu verirseniz problem ortadan kalkacaktır. Bu komutu PROFILE EXEC dosyanızın içine ayrı bir satır olarak koyarsanız (bu durumda, tırnak içinde ( 'TERM LINEND OFF' olarak ) vermeniz gerekebilir). Böylece makinanızı her açısınızda bu komutu yazmaktan kurtulursunuz.
Anonymous FTP yaparken bu gibi dertlerle ugrasmak ve ikide bir username ve password vermek
istemiyorsanız asagıdaki REXX ile yazılmıs EXEC dosyayı "MYFTP EXEC" olarak kaydedin. Programda, queue "anonymous "userid()"@vm.cc.itu.edu.tr" satırında @ isaretinden sonra gelen
vm.cc.itu.edu.tr yerine kendi domain adresinizi yazın.
MYFTP <ftp yapılacak makinenın adresi> seklinde daha rahat anonymous ftp yapacaksınız. (Username ve password girmek zorunda kalmayacaksınız).

/* MYFTP EXEC */
/* */
Parse Arg ftp_addr
If ftp_addr="" then signal help
queue "anonymous
"userid()"@vm.cc.itu.edu.tr"
push "FTP "ftp_addr
exit
help: Say 'Kullanim Formati : MYFTP
ftp-addresi

Grafik Arabirimli FTP
Klasik anlamda FTP yaparken, bir takım komutlar veririz. Son yıllarda gelistirilen bazı programlar kullanıcının bu komutları vermesine gerek kalmadan grafik bir ara birim ile kullanıcının daha kolay ve komutları girmeden FTP yapmasına olanak tanırlar. FTP komutları ya pull-down/pop-up menülerden alınır; ya da tek bir fare tıklatması ile degisik FTP komutları icra edilir. Bu tip programlara bir örnek, Windows 3.1 ve Windows 95 altında çalısan, John Junod'un gelistirdigi WS_FTP 'dir.
FTP Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
• EXE, .ZIP vb gibi dosyaları BINARY modda transfer edin. FTP'de (genellikle) varsayılan aktarım biçimi ASCII dir.
• AnonymousFTP'de, bir directory içine girdiginizde, genellikle, oradaki dosyaların isim,byte olarak büyüklük, tarih ve içerigini belirten kısa açıklama satırlarının oldugu 'readme' dosyaları (bazen de INDEX dosyaları) vardır. Öncelikle bu ASCII dosyaları alıp okumak size çok yardımcı olacaktır.
• Anonymous FTP'de, sifre olarak LÜTFEN e-mail adresinizi dogru olarak girin. Bazı FTP merkezleri, e-mail adresinin uygunsuz girilmesi (ya da girilmeyip bos geçilmesi) durumunda FTP yapmanıza izin vermemektedir.
• Unix'te küçük/büyük harf ayrımı oldugunu her zaman akılda bulundurun.Özellikle, aktaracagınız dosyaların isimlerini tam yazın ve küçük/büyük harf ayrımlarına dikkat edip aynısını yazın.
• Kullandıgınız bilgisayarın isletim sistemine özgü kısıt/özellikleri de bilmekte fayda var.

Windows Xp/2000 Üzerinden Kurulumu Resimli

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen burak_dalkir »

iste bu mükemmel bir açıklama olmus
Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen editci »

çok tesekkürler. anlatım doyurucu.
bu ftp ayarlarını yaptıktan sonra istenilen herhangi bir FTP programı ile (cuteFTP,filezilla, bulletprof ftp vs.) baglantı yapılabilir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4927 kez

Re: Bilgisayarınızı Ftp Server Yapın / Resimli Anlatım

Mesaj gönderen velociraptor »

konuyu ilk modestus adminimiz anlatmisti fakat nedense bende bulamadim