Sezgisel bilişsel ve güvenli arama yapmak

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Herkese yeniden iyi bayramlar öncelikle.Bugün google veya diğer arama sağlayıcılarında kendi edindiğim tecrübeyle ve google'ın arama tekniklerini harmanlayarak bir anlatım yapmaya çalışacağım.Dikkat çekmek istediğim nokta bunun her yerde mümkün olduğunca öğrenilmesini istemem ve bilen bilmeyen herkesin bu konuda fikir ve önlem sahibi olmasını istememdir.Bu başlık altında ne kadar çok fikir yürütürsek o kadar verimli olacağına ve her yerde yayılmasına ön ayak olacağımızı düşünüyorum.

İnternette arama yapmak hakkında ben kişileri 3 gruba ayırdım kendi kanaatimce.

1. grupta her şeyi arama sağlayıcılarından bekleyen akışına bırakan grup

Aradığı kelime , cümle , resim veya benzeri içerik için mümkün olan en kısa zamanı değerlendirmek isteyen ve karşısına çıkabilecekleri göze almadan carpediem'ci arkadaşlar :)

2. grupta aramayı belli noktalardan başka yere çıkarmayan,fazla gezinmekten hoşlanmayan ve içeriğin kaynağını bilen yarı bilinçli kullanıcılar.

Bunların genelde sık kullanılanlar listesi olur veya adresler kafalarındadır.Güvenli olduklarını düşündükleri yerden pek ayrılmazlar.

3. grupta ise bu hem arama sağlayıcının önüne getirdiklerini , hem de kendi tecrübe ve sezgilerini birleştiren yarı deli , yarı araştırmacı, çoğunlukla internetten darbe yemiş kullanıcılar.

Bu son gruptakiler hemen hemen herşeyin farkında olan kişilerdir kolay kolay avlanmazlar.Edindikleri tecrübelerden dolayı riskleri bilerek rahatça dolaşabilirler.Yine de bir tarafları onları geri tuttuğundan aradaki dengeye dikkat ederler.Tabi ki herşeyi bilemediğinden dolayı herkes için olan tehlike bu grup için de mümkündür.

Buraya kadar yazdıklarımı okuyanların aklına şu gelmiş olabilir."ulen arama tekniği diyorsun sabah beri güvenlik kaygısından dem vurmuşsun" diye akıllarından geçirebilirler.Buradaki esas gizli özne ve amaç bu zaten.Yoksa neden arama tekniğinden bahsedelim ki...Girelim google'a yazalım geçelim ilk gruptakiler gibi.

Evet şimdi içeriye doğru biraz dalalım bakalım ne varmış.Öncelikle google'ın bize sağladığı arama kodlarını değerlendirelim.Bununla ilgili olarak internette " google arama teknikleri " "google arama kodları" gibi girdilerle aradığımız tekniklere zaten kolayca ulaşabiliyoruz.Ben burada bu kodların içeriğinden veya kullanımından pek bahsetmeyeceğim zira zaten mevcuttaki arama kalıbıyla hepsini görüp denemeniz toplasanız 1 saatinizi alır.
Esas olarak bunları nasıl harmanlayabileceğimiz,tecrübeyi nasıl sağlayabileceğimiz ve güvenli kalmayı nasıl başarabileceğimiz hakkında örnek bir arama metnini inceleyelim.

Son günlerde bilgisayarımın antikalığından dolayı android emulatorleri ile iyi grafikli oyunlar oynamaya çalışıyorum.Arada sıkılırsam da dosyaları düzenlenmiş yani hacklenmiş apk ları test edip egomu tatmin ediyorum :)

Aramaya "mega heroes" adlı oyunun adını yazarak başlıyorum ve google bana hemen oyunun google play sayfasını en başta çıkarıyor.Sonraki sonuçlarda yasal apk dağıtımı ve indirmesi sağlayan websiteleri var ki bu gayet normal.Bu , yukarıda saydığım her grup için en ideal olanı.Çünkü minimum tecrübe ve işkil gerektiriyor.Her şey rayında ilerliyor.Eğer burada eklemek istediğim veya esas yönlenmek istediğim şey mega heroes kelime öbeği ise google arama kodlarından faydalanarak "" tırnak işareti ile "mega heroes" yazarak aramayı bu öbek üzerinde kısıtlamam beni daha doğru ve ulaşılabilir yapmamı sağlıyor.

Şimdi biraz daha durumu değiştirelim.Örneğin ben bu mega heroes aramasına gift code u da dahil etmek istiyorum.Bu sefer arama içeriklerine bir miktar mesafeli yaklaşmamız gerekiyor.Çünkü oyun,program veya benzeri popüler olsun olmasın içeriklerin yan aramaları devamlı surette 2. 3. seviye kıytırık websitelerini karşımıza çıkarabiliyor.Burada ilk olarak güvenliği ön plana almak gerekiyor.ublock origin veya benzeri izleyici (tracker) ve reklam botu önleyiciler çok çok iyi işler çıkarabiliyor.

Şimdi bu "mega heroes gift code" veya codes veya codes 2021 arama öbeğini tecrübe yolu ile doğrulamaya geçiyoruz.Öncelikle ilk aramadan faydalanıyoruz.Yani sadece oyunun adını aradığımızda karşımıza çıkan google play veya üretici sayfasınıa gidiyoruz.Buradan oyunun içeriğinin ne olduğunu hediye kod verip vermediğini kontrol etmemiz gerekiyor.Ayrıca bu içeriği sağlayan firmanın adını sanını da bilmek iyi olacaktır.Buradan hareketle oyunun bir internet sitesi olduğunu ve sosyal medya bağlantılarını da öğrenmiş oluyoruz.Arama sonuçlarında bu bağlantılara gitmekte bir sıkıntı yok ve doğru içeriğe kolay yoldan erişebiliyoruz (bir nevi 2. grup gibi takılıyoruz).Diğer sonuçlarda reklam ve istenmeyen site engelleyici eklentilerimiz açıkken bakabiliriz ama yine bir arkadaşa bakıp çıkacaktım şeklinde olsun.Zira hediye kodu bir sayı harf kombinasyonudur ve sizden başka bir bağlantıya gitmenize isteyen , birşeyler yükleyip tıklamanızı isteyen sayfalara selam bile vermemekte fayda var.

Şimdi de işin en sevdiğim hafif seratoninli hafif adrenalinli kısmına geldik(aklıma evvet ampirikukalar geldi ahaha).Şimdi aramamızı "mega heroes cheats / hacks / mod apk" olarak giriyoruz ve karşımıza çıkan sonuçları inceleme altına alıyoruz.

İlk sayfalarda karşımıza genellikle popüler ya da manipüle edilmiş siteler karmaşık halde çıkıyor.İşte burada yapmamız gereken şeyler tamamen tecrübe ile doğru orantılı olarak ilerliyor.Çünkü karşımıza çıkan bu karmaşık sitelerden hangisinin güvenli (evet güvenli siteler de mevcut bu tür konularla ilgili) hangisinin güvensiz olduğunu henüz bilmiyoruz.Yine ilk aramamızda elde ettiğimiz bilgilere başvuruyoruz.Örnekteki öznemiz oyun olduğu için verilere ulaşması kolay.Oyunun hangi sürümde olduğunu , ne zaman piyasaya çıktığını ve yaklaşık oyun boyutunu rahatça buluyoruz.

Devamında site süzgecimizi tecrübemiz doğrultusunda harekete geçiriyoruz.Öncelikle bu tür hack işlerini yapan site sayısının çok az olduğunu ve geri kalan bir çok sitenin sahte ve kandırmak amaçlı "arama girdisini sitesinde göstermek" gibi maharetlerinin olduğunu bilmemiz gerekiyor.Örnekten hareketle güvenilir kategorisindeki p....mods ios...s apkplz gibi sitelerde rahatça sörf yapabiliriz.Geri kalanların bir kısmı popüler sitelerin isimlerine benzer olan ve içlerinde çok tehlikeli web bulaşları bulunan siteler de mevcut!

İlk başta öğrendiğimiz oyun bilgilerini sitelere girmeden ya da ucundan bakarakta kontrol etmemiz mümkün.Yine örnekten hareketle oyunun güncel sürümüne bakarak bu sürüme ait olmayan veya oyunun sürüm tarihiyle alakası olamayan websitesi girdilerini hemen eleyebilirsiniz.Oyunun sürümünün 1.0 olduğunu varsayalım ve bunun yayınlanma tarihinin de 1 Temmuz olduğunu ekleyelim. Bu bilgilere uymayan her siteyi otomatikman devre dışı bırakınız ki aramanız hızlansın ve gereksiz içeriklerle vakit kaybetmeyin.Buradaki fark güvendiğiniz sitelerde de böyle bir durum olabilir ancak onlar genellikle arama girdilerini pek önemsemiyorlar ve başlık içerisinden güncellemeye devam ediyorlar.

Bu gibi araştırmalar için daimi olarak tarayıcınızda reklam engelleyici ve bir bir antivirüs programı veya eklentisi bulundurunuz.Zira artık internet dünyasının her tarafı tehlikelerle dolu.

Şimdi aşağı yukarı sağlam ve güvenilire yakın bir araştırma yapmış oluyoruz ama hala eksiklerimiz ve risklerimiz var.Çünkü bu aramayı sıfırdan standart bir kullanıcı araması olarak düşündüğünüzde "tecrübe" edinmenin hem zaman hem de risk taşıdığını da unutmamak gerekiyor.Burada da devreye bilinen forumlardan bilgi almak veya üye olup sorarakta sonuçlara ulaşmak mümkün.

Gereken bilgiyi elde etmeden rastgele arama yapmak her zaman yanlış sonuçların da içinde olduğu can sıkcıı bir ortam oluşturuyor.Bir terimi veya bilgiyi veya başka birşeyi aradığımız vakit google'dan faydalanıp bunu hem eğlenceli hem de pratik bir yola kavuşturabiliriz.Tarayıcının otomatik doldurma ve tahmin hizmetini google'ın arama tahminleriyle harmanlayabiliriz.Konusuna göre bu durumu avantaja çevirmek elimizde.

Diyelim ki yol tarifi almak istiyoruz ve arama kısmına istanbul Antalya arası yol tarifi yazıyoruz.Yazmaya başlarken otomatik doldurma popüler sonuçları göstereceğinden dolayı buradaki ilk sonuçlara hızlıca bakabiliriz.Ancak oldu da yanlış yazmaya baladık ve otomatik doldurma özelliğinin bilmediği bir tanıma ,kelimeye doğru gitti yazınız ve Antalya yerine Aalya yazdınız ve enterladınız.Geri dönüp baştan yazmak ya da yanlış yerlerde gezmemek için bu sefer sayfanın altındaki google'ın arama önerilerine göz atabiliriz.Oradaki sonuçlar da ortalamanın üzerinde doğru yerlere yönlendirir(bazen oradaki arama öbekleri çok komik oluyor).

Bir arama yaparken aklımıza gelmeyen kelimeler için "*" yıldız koymak , hazır bir kalıbı kopyalayıp aradıktan sonra veya araken istemediğimiz bir kelimeyi aramaması için "-" üst tire , direk o kelime veya cümleyi aramak için "" tırnak işareti , belirli sayı aralıklarını armak için ".." iki nokta yan yana kullanmak aramayı şekillendirebileceğimiz bazı google numaralarındandır.

Tüm bu örnekleri birleştirerek iyinin üzerinde amacımıza ulaşan aramalar yapabiliyoruz artık.Şimdi önümüzdeki en kötü engel manipülasyon olarak kalıyor.Bundan da zamanla ve iyi düşünerek kurtulmak gerekiyor.Şöyle ki ; ilk aramalara balıklama dalmamak,her linke tıklayıp zamanımızı ve aklımızı tüketmemek,özellikle sosyal medyalar için tek resim , 3-5 saniyelik video veya güvendiğinizi sandığınız ama çoğunlukla para veya sanal itibar için kullancılarını ,takipçilerini ,dinleyicilerini,izleyicilerini sallamayan kanallar ,kişiler ve içerik üreticilerini kesinlikle arama sonuçlarında hemen ilk plana alıp çok değerlidir çok bilgilidir diye en üst rafa koymayınız.

Bu kadar detaylı yazdığım bu arama olayının sadece birkaç saniyeden ibaret olduğunu ama etkisinin zamanla ne denli yorucu veya tehlikeli olduğunu belirtmek istiyorum.Bu nedenle bu basit gibi gibi görülen arama olayında hep beraber bilinçlenmemiz gerekiyor diye
düşünüyorum.şimdilik yazacaklarım bu kadar.Okuyan arkadaşlara teşekkür ediyorum
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

Re: Sezgisel bilişsel ve güvenli arama yapmak

Mesaj gönderen velociraptor »

krocix yazdı: 22 Tem 2021, 00:56 Burada da devreye bilinen forumlardan bilgi almak veya üye olup sorarakta sonuçlara ulaşmak mümkün.
katılıyorum birde Googlenin bana göre yaptığı hata şu; parasını ver ilk sayfada çık bu da arama motoru kalitesini yerle bir ediyor.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Yazıyı uzatırdım da abi işte ilk önce fikirleri ve yöntemleri duymak gerek.Yoksa sen benden daha iyi biliyorsun google'ın ne menem bir kerata olduğunu... :)
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Hiç sorma , az çektirmiyor bize