İnternet Sitesi Kuracağım Ama...

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
burak35
Kilobyte3
Kilobyte3

Re: İnternet Sitesi Kuracağım Ama...

Mesaj gönderen burak35 » 23 Nis 2019, 15:56

trwe yazdı:
23 Nis 2019, 15:24
burak35 yazdı:
23 Nis 2019, 15:20
ücretsiz olması çok büyük avantajdır şahsi fikrim.
Ucuz malın, kusuru gizli ve dağ gibi olur yada bana ait olmayan ev , benim sayılmaz.....! Umarım ne demek istediğimi anlamışsındır.
anladımda her blogta kötü değil yahu benim işime yarayan çok blog olmuştu film olsun müzik olsun bazen program olsun aradığımı bulduklarımda olmuştu tabi tercih meselesidir birazda duruma göre yani.
portable is freedom :arrow:

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 23 Nis 2019, 15:58

burak35 yazdı:
23 Nis 2019, 15:56
trwe yazdı:
burak35 yazdı:
23 Nis 2019, 15:20
ücretsiz olması çok büyük avantajdır şahsi fikrim.
Ucuz malın, kusuru gizli ve dağ gibi olur yada bana ait olmayan ev , benim sayılmaz.....! Umarım ne demek istediğimi anlamışsındır.
anladımda her blogta kötü değil yahu benim işime yarayan çok blog olmuştu film olsun müzik olsun bazen program olsun aradığımı bulduklarımda olmuştu tabi tercih meselesidir birazda duruma göre yani.
Ben birazçık şüpheciyim.
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

burak35
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen burak35 » 23 Nis 2019, 16:08

trwe yazdı:
23 Nis 2019, 15:58
burak35 yazdı:
23 Nis 2019, 15:56
trwe yazdı:

Ben birazçık şüpheciyim.
tabi buarada hepsi kötü değil derken haklısın şüphecide olmak lazım aslında. mesela bir blogtan bir oyunun sürümünü indirirken virüste yemiştim. buda tesadüfi olmayadabilir sonuçta adam babasının hayrına paylaşmıyor yani öyle değilmi ? :)
portable is freedom :arrow:

Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen AgaBey123 » 23 Nis 2019, 21:27

War ez siteleri bildiğim kadarıyla dosyaları kendi sunucularında tutmuyorlar ve tutmadıklarını iddia ediyorlar.
Upload sitelerine yükleyip link olarak paylaşıyorlar.(Bknz: Turbobit, Usercloud, CloudMail.ru, Mega, Mediafire...)

Bir de merak ettiğim bir şey var. Kendi sunucusunu kurup kendi hostingini kendi yapmak nasıl oluyor? Bilgisi olan varsa aydınlatabilirse güzel olur.
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 24 Nis 2019, 12:14

Evindeki bilgisayarı sunucuya çeviriyorsun , bunun için Sabit ip alman gerek gerisi içinse biraz googlede araştırman. Web sitesi olanlar zaten local host denilen ve içerisinde veri tabanı ve Apache server bulunan paketler kulanırlar mesela EasyPhp , bu gibi yazılımlar üzerinden evdeki bilgisayar ile web yayını yapılabiliyor fakat bu işin bazı handikapları var mesela , yayın yaparken upload hızın başkalarının sayfa görüntüleme hızı olacaktır , ayrıca O bilgisayar kapandığında sitede yayın kesilir . Bilgisayar sürekli çalışmalıdır , internetten gelebilecek saldırılara karşı konfigure edilmelidir ... Çook uzun yıllar önce denemiş ve verdiğim URL üzerinden (Ki ip adresi içeriyordu) forumdaki arkadaşlar evden yayın yaptığım Bilgisayara bağlanabilmişlerdi , bunun için dinamik IP yi statik IP ye çeviren servislerden birini kullandığımı hatırlıyorum sadece gerisini unuttum ayrıntılar için tekrar araştırmam gerek.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen AgaBey123 » 24 Nis 2019, 12:28

velociraptor yazdı:
24 Nis 2019, 12:14
Evindeki bilgisayarı sunucuya çeviriyorsun , bunun için Sabit ip alman gerek gerisi içinse biraz googlede araştırman. Web sitesi olanlar zaten local host denilen ve içerisinde veri tabanı ve Apache server bulunan paketler kulanırlar mesela EasyPhp , bu gibi yazılımlar üzerinden evdeki bilgisayar ile web yayını yapılabiliyor fakat bu işin bazı handikapları var mesela , yayın yaparken upload hızın başkalarının sayfa görüntüleme hızı olacaktır , ayrıca O bilgisayar kapandığında sitede yayın kesilir . Bilgisayar sürekli çalışmalıdır , internetten gelebilecek saldırılara karşı konfigure edilmelidir ... Çook uzun yıllar önce denemiş ve verdiğim URL üzerinden (Ki ip adresi içeriyordu) forumdaki arkadaşlar evden yayın yaptığım Bilgisayara bağlanabilmişlerdi , bunun için dinamik IP yi statik IP ye çeviren servislerden birini kullandığımı hatırlıyorum sadece gerisini unuttum ayrıntılar için tekrar araştırmam gerek.
Teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler aklımdaki soruları gidermiş oldu. :)
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen shampuan » 24 Nis 2019, 12:48

velociraptor yazdı:
24 Nis 2019, 12:14
Bu nedenle o arkadaşın serverine güvenmiyorum. Teknik bilgisi zayıf ve başkalarından yardım alıyor. Evde elektrik gitse, war - ez olduğundan bir baskın yese sunucuyu alıp götürseler ben de giderim.

Hosting hizmeti güvenilir ve yerli olacak. Yurtdışına gerek görmüyorum. Sitenin tasarımı uygun olacak. Böyle blog mantığıyla değil de her sayfanın dizaynını uygun şekilde yapmalıyım. Bir de ülkemizdeki sıkıntılı internet altyapısıyla yayın yapmak mümkün değil. Elektrik kesintisine karşı kalite UPS sistemi lazım, ayrıca bir firewall cihazı lazım, sunucu bilgisayarın biraz güçlü olması lazım. E bunun bakımı var şusu var busu var... Tüm bu işleri hosting firmasına devredip kira ödemek daha mantıklı geliyor.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen shampuan » 24 Nis 2019, 12:50

AgaBey123 yazdı:
23 Nis 2019, 21:27
War ez siteleri bildiğim kadarıyla dosyaları kendi sunucularında tutmuyorlar ve tutmadıklarını iddia ediyorlar.
Upload sitelerine yükleyip link olarak paylaşıyorlar.(Bknz: Turbobit, Usercloud, CloudMail.ru, Mega, Mediafire...)

Yasal olarak sıkıntı yaşamamalarının nedeni de bu zaten. İşleri öyle dolaylı hale getirmişler ki, rahatlar. Bir program veya film sunucudan telif nedeniyle silinirse takipçiler linkler uçmuş diye haber veriyor, onlar da yeniliyor. Bu ne kendine güven ben de anlamış değilim :o :)

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 24 Nis 2019, 13:18

En kolayı ve güvenlisi başlangıç olarak bir shared hostta başlamak , yoksa herkes evden yayın yapıyor olurdu.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen shampuan » 24 Nis 2019, 13:37

Aynen abi.
Ben imkan bulabilirsem bu konuları biraz araştırıcam. Eğer işime gelirse açarım bir site. Baya meşhur bir site haline getiresim var.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 25 Nis 2019, 00:37

Herşey olasıdır istek ve azim meselesi