internet terimleri sözlüğü sitesi

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 825
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

internet terimleri sözlüğü sitesi

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 25 Tem 2011, 21:36

Resim

İNGİLİZCE-TÜRKÇE BİLİŞİM, BİLGİSAYAR ve INTERNET TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Amacımız Türk Bilişim Sektöründe, Türkçe Bilişim Terimlerinin daha çok ve doğru şekilde kullanılmasını sağlamak. Bu amaçla www.bilisimterimleri.com sitesi kuruldu. Sitemiz TBD (Türkiye Bilişim Derneği) tarafından yayınlanan İngilizce Bilişim terimlerini ve bu terimlerin Türkçe karşılıklarını sunma amacı gütmektedir. Tüm terimler TBD (Türkiye Bilişim Derneği)'nin web sitesinde sunmuş olduğu ve tüm Kamu, Özel ve Eğitim Kurumlarına / Kuruluşlara sunduğu ve kullanılmasını tavsiye ettiği terimlerdir, bu terimler veritabanımızda saklanmaktadır ve arama sonucu size sunulmaktadır. Sitemiz basit bir arama formu ile istenilen terimin karşılığını size sunmak üzere hazırlanmıştır.

Sitemiz ayrıca Türk Akademik, Eğitim ve İş çevrelerinde çok büyük bir sıkıntı olan İngilizce bilişim terimlerinin Türkçe karşılıklarını bulma ve acaba doğru terimi kullanıyormuyum ikilemini ortadan kaldırmak ve İngilizce-Türkçe çevrilerde yardımcı olması maksadıyla aranan terimin Türkçe karşılığını hızlı bir şekilde bulunabilmesi için hazırlanmıştır.

TBD (Türkiye Bilişim Derneği) İngilizce Bilişim terimlerinin Türkçe karşılıkları konusunda müthiş bir ilerleme kaydetmiş olmasına rağmen bazı terimlerin Türkçe karşılıkları konusunda sıkıntılar bulunmaktadır. Sitemiz bu sıkıntıları da ortadan kaldırmak üzere her bir terim kaşılığı üzerinde "Tartışma Platformu" oluşturmayı düşünmektedir. Böylece Türkiye'nin her kesiminden Bilişim alanında çalışmakta olan değerli katılımcıların da fikir ve düşünceleri ile herkesin üzerinde fikir birliğine vardığı bir Türk Bilişim Terimleri Bankası oluşturmayı düşünmekteyiz. Bu çalışmayı da her zaman TBD (Türkiye Bilişim Derneği) ile paylaşmayı düşünmekteyiz. Bu çalışma henüz bitmiş değildir ve en kısa sürede bu siteden Internet üzerinden katılım olanağı ile herkeze açık olacaktır.

Kod: Tümünü seç

http://www.bilisimterimleri.com/Cevapla