ağ bağlantıları

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
kerata
Byte4
Byte4

ağ bağlantıları

Mesaj gönderen kerata »

agda msn de veri göndermede kota gidermi
En son kerata tarafından 22 Nis 2007, 13:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4951 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Bildigim kadari ile gitmez fakat hayatimda kotali adsl kullanmamis biri olarak benimkisi sadece bir öngörü , büyükce bir dosya yollayip kotanizi herhangi bir kota ölcen programla yada asagidaki sayfadan kontrol edin derim (nekadar güncel veri veriyorlar oraisda tartisilir)
http://adslkota.ttnet.net.tr/adslkota/login.jsp
ibanez
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen ibanez »

Msn den yaparsanız gider bence, onun yerine paylasım klasörü açın agda.
Kullanıcı avatarı
AykutT
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen AykutT »

MSN'de olmanız gene de kotanızdan götürür.
Çünkü MSN'de paylasım yapacagınız dosyaları kendi agınızdan degil netteki Microsoft Network agından yaparsınız. Yani her sekilde internet yoluyla bir veri alısverisi söz konusu. Bir fark var agınızdaki bilgisayarlara normalden çok daha hızlı veri gönderirsiniz. Ben buradaki arkadasıma 700 mb'lık dosyayı 1 dakikada göndermistim..

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

iyide adam MSN inden kendi Pc sinden bir dosya yollayacak , ozaman bir nevi upload yapmis oluyor , ve basta ben gitmez sanirsam dedim hepiniz kotadan gider dediniz diye o yorumu yaptim ( Kaldiki orasi Türkiye hersey olasidir , hic denemedim , ve bu konuda da en kücük bir fikrim bile yok ) benmi anlamadim sizlermi yanlis anladiniz anlayamadim
En son velociraptor tarafından 22 Nis 2007, 14:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
AykutT
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen AykutT »

Abi söyle anlatayım, sanırım yukarıda birkaç seyi eksik yazdım; yanlıs anlasılmalara sebebiyet vermemesi açısından daha bir açıklayıcı anlatayım:
MSN Messenger üzerinden veri alıp gönderme isi, ister aynı agda olsun ister uzak bilgisayardan olsun her 2 durumda da Microsoft Network adı verilen bir ag üzerinden olur.
Yani yukarıda da bahsettigim gibi internetten bir veri alısverisi olur. Dosyayı gönderecek kisi dosyayı upload yapar fakat bu kota miktarını etkilemez; çünkü upload limiti yoktur. Dosyayı alan karsı taraf ise dosyayı alırken download yapacagından kotadan yer. Çünkü download sınırlıdır. Zararlı çıkan gönderen taraf degil, dosyayı alan taraf olur..

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Eh be JAckson :D döndük dolandik benim dedigime geldik , arkadas bize Msn den dosya alacagim demiyor dosya yollayacagim diyor . :wink:
Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen drog_1 »

network üzerindeki makinalar arası bilgi transferi normalde kota yemez
ancak msn kullanılırsa
dolaylı yöntem oldugundan kota devreye girer...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Anlasilan hickimsenin kesin bir bilgisi yok , Türkiyede yasayip kotali ADSL kullaniyor olsam bilirdim ama , sizlerin bu konuda daha bilgili oldugunuzu varsayiyorum , cünkü bir ülkedeki kota kriterleri digerinden farkli olabilir (Özellikle de bizim ülkede) o nedenle bu asamdan sonra yazilanlar hakkinda yorumda bulunmayacagim

Su an Jackson gitmez , drog_1 gider dedi =? :D
Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen drog_1 »

bakın adminim
msn açıkken kullanılan port ile normal dahili veri aktarım portunu farklı algılar modem
ve telekoma girdiyi ona göre gönderir
windowsun dahili neti ile gönderirseniz hiç bir ücreti yoktur
yani söyle
dahili telefonla konustugunuzda yazmaz
ama aynı binada baska bir telefonla aynı is yerini ararsanız
standart tarife çalısır....
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® »

hocam sanırım haklı esittir kahrolsun tt net ve kota
Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen daddy_cool »

Arkadas yukarıda agda msn den dosya gönderecegim ve bu benim kotamı yer mi diye sormus sanırım...
Agdakini bilmem fakat normal olnın söyliyeyim.Ama ister agda ister internette olsun Sonuçta bu bilgiler microsoft aglarına gider ve ordan da sizin bilgisayarınıza gider yani Sanırım agda olup olmaması hiçbirseyi degistirmez diye düsünüyorum...

söyle Açıklayayım:
Turktelekom 4GB limiti sadece Download'a koymus yani Upload Miktarınızın kotayla ilgili hiçbir önemi yoktur.Önemli olan yaptıgınız download miktarınızdır.Yani msn den dosya göndereceginiz sırada Siz upload yapmıs olursunuz ve karsı taraf da bu dosyayı sizden aldıgı için Download Yapmıs olur yani sonuç olarak karsı tarafın kotasından gider sizi etkilemez.Fakat söyel bir gerçen de var siz upload yaparken bir miktar da Download yapmıs olursunuz.Çünkü Siz veri paketlerini karsı tarafa yollarken size karsı taraftan bir onay gelir veri paketi gönderildi sıradaki veri paketini gönderebilirsiz diye.Bu Geri bildirim paketinin boyutu çok küçük olsa dahi sonuçta gönderdiginiz dosyanın boyutu da arttıgı zaman bu geri bildirim paketinin boyutu da artmıs olur ve az da olsa bu sizin Download yapmanıza neden olur.Yani kısaca az da olsa donload miktarınız artmıs olur.

Bu yüzdendir ki bunu bildigimden dolayı Büyük paylasımlarda Çok cimri davranırım.Çünkü benim için download Kotamın artmaması herseyden önce gelir...

Ama eger göndereceginiz dosyanın boyutu düsük ise Kafaya takmadan rahatlıla gönderebilirsiniz.
En son daddy_cool tarafından 24 Nis 2007, 19:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ibanez
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen ibanez »

Aynı agda yer alan 2 kisi birbirine MSN ile dosya gönderirse normal downloadın yanında geri bildirim paketleri de ekleneceginden dosya boyutundan azcık daha fazla download edilmis olur ve kotaya isler. Nedenini Jackson arkadasımız açıkça yazmıs.
Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen drog_1 »

aynı seyi konusup
ortak dillendiremedik ya
neticede gönderen sadece cevaplama dosyası kadar kota harcarken
alan normal net tarifesi yer
Kullanıcı avatarı
Specialcafe
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen Specialcafe »

SaBoTaGe yazdı:Arkadas yukarıda agda msn den dosya gönderecegim ve bu benim kotamı yer mi diye sormus sanırım...
Agdakini bilmem fakat normal olnın söyliyeyim.Ama ister agda ister internette olsun Sonuçta bu bilgiler microsoft aglarına gider ve ordan da sizin bilgisayarınıza gider yani Sanırım agda olup olmaması hiçbirseyi degistirme diye düsünüyorum...

söyle Açıklayayım:
Turktelekom 4GB limiti sadece Download'a koymus yani Upload Miktarınızın kotayla ilgili hiçbir önemi yoktur.Önemli olan yaptıgınız download miktarınızdır.Yani msn den dosya göndereceginiz sırada Siz upload yapmıs olursunuz ve karsı taraf da bu dosyayı sizden aldıgı için Download Yapmıs olur yani sonuç olarak karsı tarafın kotasından gider sizi etkilemez.Fakat söyel bir gerçen de var siz upload yaparken bir miktar da Download yapmıs olursunuz.Çünkü Siz veri paketlerini karsı tarafa yollarken size karsı taraftan bir onay gelir veri paketi gönderildi sıradaki veri paketini gönderebilirsiz diye.Bu Geri bildirim paketinin boyutu çok küçük olsa dahi sonuçta gönderdiginiz dosyanın boyutu da arttıgı zaman bu geri bildirim paketinin boyutu da artmıs olur ve az da olsa bu sizin Download yapmanıza neden olur.Yani kısaca az da olsa donload miktarınız artmıs olur.

Bu yüzdendir ki bunu bildigimden dolayı Büyük paylasımlarda Çok cimri davranırım.Çünkü benim için download Kotamın artmaması herseyden önce gelir...

Ama eger göndereceginiz dosyanın boyutu düsük ise Kafaya takmadan rahatlıla gönderebilirsiniz.
En dogrusu bu :wink: