2 pc yi bağlamak için kesin yöntem

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4605 kez

2 pc yi bağlamak için kesin yöntem

Mesaj gönderen velociraptor »

arkadaslar 2 pc yi baglamak ta sorun yasayan arkadaslar için kesin bir yöntemdir ve detaylı bir anlatımdır.baglayın pcleri dalın mp3,video paylasıma,multiplayer oyuna oyunların bile direk kurulmus halini paylasın..

ilk olarak cross cable(çapraz ethernet kablo) yaptırın herhangi pc serviste veya internet cafede yaptırın.fiyatı cüzi bir miktardır..
resim 2 deki gibidir:

Resim

1.öncelikle pc lerin çalısma grup adını aynı yapmanız gerekmektedir.en can alıcı kısım da bu zaten resimdeki gibi bir isim atayın ama 2 pc dede isimler aynı olmalı örnegin workgroup olabilir.bilgisayarıma sag tıklayın, özellikler,bilgisayar adı,degistir e tıklayın aynen resimdeki gibi:

Resim

2.ardından pclere ip atayın kafanıza göre.baslattan çalıstır a tıklayın ve ncpa.cpl yazın ok.ve karsınızda network baglantıları çıktı:burdan ethernet kartınızın

kullandıgı yani internete baglandıgınız enable-disable ettiginiz baglatı sekemsine sag tıklayın ve özellikler deyin.ve network protokol e gelip tekrar özellikler deyin.ve resimdeki gibi örnek ip leri girin.kendiniz için 192.168.0.250 ve

diger pc için 192.168.0.251 girin.default gateway 2 pc içinde aynı olcak.burdaki ipleri aynen girerseniz sorun yasamazsınız DNS girmiyoruz..
internete tekrar baglanmak için ipleri otomatik alıyorsanız(adsl gibi) sorun yok ama ip ile internete giriyorsanız(LAN vs..) eski iplerinizi bi yere not etmeyi unutmayın! aynen resimdeki gibi:

Resim

3.ve son olarak sabit diskleri paylasıma açmak.bilgisayarımdan C: ye sag tıklayın ve özellikler deyin.ardından sharing(paylasım sekmesinden) ag paylasımı ve güvenlik sekmesinden "bu klasörü ag da paylasıma aç" a tıklayın ve ok.
hangi sabit diski paylasıma açarsanız açın sizin seçiminiz
resimdeki gibi:

Resim

not:2 pc yi baglamadan önce kesinlikle Antivirus,firewall programlarınızı devre dısı bırakmanızı öneriyorum.yoksa sorun yasayabilirsiniz

ALINTIDIR
En son velociraptor tarafından 20 May 2007, 14:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Networktaki pc lerin isletim sistemleri farklı ise hatalari önlemek icin yapilmasi gereken:

Resim

bu islemle network deki pc lerin isletim sistemi farklılıklarından olusan hatalar giderilecek.

ALINTIDIR
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen Bekir 65 »

velociraptor,paylasim icin sagol :D
Kullanıcı avatarı
Sawyer
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen Sawyer »

Paylasım için tesekkürler.
Kullanıcı avatarı
theArcher
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen theArcher »

Faydalı olacak bilgiler...Paylasım için tskler... :wink:
Kullanıcı avatarı
Sawyer
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen Sawyer »

velociraptor Xp Speed'te bize TCP/IP üzerinde NETBIOS u devredısı bıraktırdınız burada da etkin hale getirin diyorsunuz ben bu isten hiç bisey anlamadım...
Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen burak_dalkir »

arkadasım xpspeed de güvenlik ve performans birinci derecede önemli oldugu için devre dısı bırakın denilmisti.hatta hatırlarsanız bu söylediginiz sey manuel ayar olarak verilmisti.regedit ten de istenilirse kapatılabilirdi.ama sevgili velociraptor un bilerek manuel olarak yapmasının sebebi sanırım kisiye özel yani herkes bilgisayarını bir aga dahil etmiyor biliyorsunuz ki bu yüzden isterseniz tekrar netbiosu etkinlestirebilirsiniz

saygılarımla....
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Burak dalkir sebebini cok güzel aciklamis , tesekür ederim
Kullanıcı avatarı
NetQurd
Byte4
Byte4

Mesaj gönderen NetQurd »

usta vala sen bu isi bilion :D ustamsın :D
Kullanıcı avatarı
ilkeryilmaz
Byte4
Byte4

Mesaj gönderen ilkeryilmaz »

valeciraptor kros kablo olmadan da ben bagladım sart mı kros kablo olması
Kullanıcı avatarı
reis359
Bit
Bit

Mesaj gönderen reis359 »

tesekkürler. saygılar
Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen tasiyici »

sadece kablo alsak olmaz dimi multigame oyun oynamak için örnek counter strike
Kullanıcı avatarı
Ct-Ct
Bit
Bit

Mesaj gönderen Ct-Ct »

Tesekkürler
Kullanıcı avatarı
kingsaygin
Editör
Editör
İletişim:

Mesaj gönderen kingsaygin »

ilkeryilmaz yazdı:valeciraptor kros kablo olmadan da ben bagladım sart mı kros kablo olması
nasıl
akanda77
Bit
Bit

Re: 2 pc yi bağlamak için kesin yöntem

Mesaj gönderen akanda77 »

hocam teşekkürlerr.benim bir sorum olacaktı.ben bir muhasebe programını xp ile vista arasında calışacak şekilde bağlmaya çalışmıştım ama olmamıştı.acaba bu yöntemle çalışırmı?