Firefox , Microsoftun varsayılan tarayıcı korumasını kırdı

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Firefox , Microsoftun varsayılan tarayıcı korumasını kırdı

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Bir web tarayıcısını varsayılan tarayıcı yapmak, Windows 10 ve Microsoft'un Edge web tarayıcısı gelene kadar büyük bir sorun değildi. Microsoft, varsayılan tarayıcı da dahil olmak üzere varsayılan programları değiştirmeyi Windows 10'da zorlaştırdı.Windows 10'daki varsayılan tarayıcı olan Microsoft Edge dışında başka tarayıcıları varsayılan yapmak isteyen kullanıcıların bunu manuel olarak ( el ile) yapmaları gerekir. Microsoft, güvenlik için olduğunu iddia ediyor, ancak kesinlikle bu davranışı ile Edge tarayıcısına da önemli bir destek veriyor. Mesela Edge ile, hemen varsayılan sistem tarayıcısı yapmak için Ayarlar'daki "varsayılan yap" düğmesine tıklamanız yeterlidir. Oysaki diğer tarayıcılarda Ayarlar uygulamasının Varsayılan uygulamalar bölümünü açıp Orada Web Tarayıcı girişini bulmanız, üzerine tıklamanız ve yeni varsayılan olarak mesela Chrome'u seçmeniz gerekiyor. Zahmetli iş.

Microsoft'un yakında çıkacak olan Windows 11 işletim sistemi, Microsoft genel uygulama türlerini ayarlardan kaldırdığı için işleri daha da zorlaştırıyor. Dikkate değer olan şey ise Edge istisnası dışında tüm tarayıcılar, Windows 11 sisteminde varsayılan uygulamaların Ayarlar sayfasını açmak zorunda, Artık kullanıcıların, örneğin Brave gibi tarayıcıyı seçmesi ve bunu, desteklenen her dosya türü ve bağlantı türü için manuel olarak varsayılan yapması gerekiyor.

Microsoft dışındaki tarayıcı üreticilerinin, Microsoft'un Windows 10 ve Windows 11'de uyguladığı değişikliklerden pek memnun olmadığı açık.Firefox kodlayıcıları, Windows 10'un varsayılan tarayıcı mekanizmasını çözerek bu korumayı aşmayı başardılar ve artık bir tıkla Firefox varsayılan tarayıcı haline getirilebiliyor, Microsoftun buna ne önlem alacağı merak kıonusu ; halen diğer tarayıcılar bir tıkla bu ayarı sunamıyor

Kaynak:
https://twitter.com/ericlaw/status/1428062870714167301
https://www.techspot.com/news/91220-moz ... ndows.html
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Re: Firefox , Microsoftun varsayılan tarayıcı korumasını kırdı

Mesaj gönderen shampuan »

Şu firefox'da ne buluyorsunuz anlamıyorum.
Tamam, Chrome çok mu iyi diyeceksiniz.
Değil?
Firefox sıkıntılı bir defa. Birçok siteyi, forumu orjinal şekilde görüntülemiyor. Bu kadar da değil.
Bundan yıllar önce bir elektronik forumunda takılıyorum, ulan birisi bir resim yüklüyor, ben göremiyorum. Birisi bir foto yüklüyor link atıyor, bir ben göremiyorum. Proxiden mi, dns'den mi yok?! Allahım çıldırıcam. Neden sonra iyi ki bozdular da, chrome'a geçtim, kurtuldum.
Geçtikten sonra farkettim ki milletin yüklediği resimleri fotoları hangi resim sitesine yüklemiş olurlarsa olsunlar görebiliyorum. Meğer DNS'yle bilmemneyle alakalı değilmiş.
Yıllarca çile çektirdi .............. çocukları.
Bırakın şunu yav.
Opera kullanın, Vivaldi kullanın, tamam Chrome kullanın demiyorum. Ama şu çöple çektiğiniz çileye değmez yemin ederim.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Firefox bozuk malesef o sebeple kullanmıyorum, kullananları tebrik ediyorum.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Mesaj gönderen shampuan »

Ben de kullanana saygı duyarım.
Sadece bir öneri benimkisi, yanlış olmasın.
İyi hiçbir tarafı yok.
Ne eklentisi varsa bu tarafta chrome'da onda bunda da var zaten?
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte2
Gigabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Chrome + firefox temelli TorBrowser ım var.
Benim vbs script ile varsayılan tarayıcı yapma şeklinde bir başlık var o da işinizi görür.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

İş göreceğini sanmam Microsoft varsayılan tarayıcı mekanmizmasını bir süre önce değiştirdi
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte2
Gigabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Chrome için işe yarıyor.
Windows kurulumdan sonra edge kaldıryorum ardından scripti çalıştırıyorum.

Bazen güncelleştirmelerden sonra edge tekrar kuruluyor (varsayılan tarayıcı olmadı) kaldırma işlemini tekrarlıyorum.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Burada amaç herhangi bir Uninstall yapmadan bir tıkla varsayılan tarayıcıyı değiştirmek. Microsoft bunu aşırı zorlaştırdı ve bilinen bir yöntem de yok bahsettiğin script sanırım aşağıdaki
viewtopic.php?f=13&t=211304
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte2
Gigabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Şöyle ki;
Sırasıyla
Format sonrası birkaç ayardan sonra ilk olarak Edge'i kaldırıyorum.
Pek çok ayar değişikliği yapıyorum.
Program ayarlarına geldiğimde scripti çalıştırıyorum.
Chrome varsayılsan oluyor.

Updatelerde kurulan Edge varsayılan olmuyor, Chrome varsayılan olarak kalıyor, ben sadece tekrar Uninstall ediyorum.

Senin olayı anlamak için Edge i kaldırmadan temiz kurulum sonrası denemem gerek.
Bir sonraki kurulumda unutmazsam denerim.

Windows 11i karşılarken bazı 10 ayarlarında değişiklilkler var, mesela benim lockscreen tricki olmuyor artık, manuel olarak yapmam gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Windows 11 de çok fazla tedbir aldılar malesef