Nofollow ve External Nofollow arasındaki fark nedir

Web tasarım, Web Programlama ve script dilleri konuları buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29247
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Nofollow ve External Nofollow arasındaki fark nedir

Mesaj gönderen velociraptor » 30 May 2017, 23:54

Resim

Nofollow, Google, yahoo, MSN tarafından güvenilir olmayan veya spam bağlantıları taramayı engellemek için düzenlenmiş bir eklentidir.Günümüzde birçok blog, mesaj panosu, forum, haber sitesi, yorum , blogların veya forumların diğer alanlarında spamı önlemek için nofollow etiketini kullanmaktadır. Artık rel = nofollow ile benzer yeni bir etiket var rel = external nofollow , external nofollow , nofollow etiketi ile aynı işe yarıyor, ancak bu etiket bağlantıları aynı pencere yerine yeni bir pencerede açıyor. Eğer denemek isterseniz sadece rel="external" ekleyin , bağlantıyı yeni bir pencerede açar. yani birçeşit target=_blank. görevi görür , bilindiği üzere target=_blank bütün bağlantıları yeni pencerede açar , rel=external nofollow , bütün link değer akşını engelleyip bağlantıyı yeni sayfada açar.

SEO da hemen çıkma oranı diye birşey vardır bu nekadar yüksekse (yani kullanıcı sayfanda nekadar az kalırsa) googlenin gözünde değerimiz okadar düşecektir. Hemen çıkma oranını düşürmek için , genelde linklerin (özelliklede dış linklerin) yeni sayfada açılmaları gerekir burada amaç ; Ziyaretçi dış bağlantıyı tıkladığında yeni sayfada açılsın ama bizim sayfa arka planda açık kalsın , çünkü kapattığı anda hemen çıkmış gibi oluyor , işte SEO optimized temalarda adamlar bunu düşünüp rel=external nofollow kullanıyorki dış bağlantıya tıklandığında kullanıcı bizim sayfadan ayrılmasın , böylece hemen çıkma oranı düşürüyor. Peki target=_blank varken neden rel="external" kulanalım derseniz cevabı basit : XHTML 1.0 a göre artık geçerli sayılmıyor
https://stackoverflow.com/questions/466 ... -not-valid
https://www.copterlabs.com/easily-creat ... attribute/

rel="external" kullanıldığında yeni sayfada açmıyor

"rel" kodunun asıl amacı, herhangi bir linki yeni pencerede açtırma olmadığı için yeni kodu kullanırken, direk sitenize yapıştırırsanız çalışmaz. JavaScript kodları ile bu kodun çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Kod: Tümünü seç

function  HariciLinkler() {
if  (!document.getElementsByTagName) return;
var  linkler = document.getElementsByTagName("a");
var  linklerAdet = linkler.length;
for  (var i=0; i<linklerAdet; i++) {
var tekLink = linkler[i];
if(tekLink.getAttribute("href") && tekLink.getAttribute("rel") == "external") {
tekLink.target  = "_blank";
}
}
}window.onload =  HariciLinkler;
Üstte belirmiş olduğum JavaScript kodlarını, rel kullandığımız sayfaya, <script></script> tagları arasına koyarak yapıştırıyoruz.Böylelikle rel koduna, yeni pencerede açma işlevini vermiş oluyoruz.

https://www.seohocasi.com/target-yerine ... lanabilir/

Hemen Çıkma oranı nedir:
https://support.google.com/analytics/an ... 9409?hl=tr
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeCevapla