Sitelerinizin Yedeğini Almanın Önemi

Web tasarım, Web Programlama ve script dilleri konuları buraya
Kullanıcı avatarı
Mendenn
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Sitelerinizin Yedeğini Almanın Önemi

Mesaj gönderen Mendenn » 05 May 2013, 08:24

İnternet sitenizin içeriği ne olursa olsun, düzenli bir şekilde yedeğini almanız çok önemlidir. Sitenizi durmadan güncelliyorsunuz, yeni içerikler giriyorsunuz, siteniz büyüyor ve bir gün bakıyorsunuz elinizden her şey uçup gitmiş ve baştan başlamak zorunda kalıyorsunuz. Sanırım bunu kimse istemez.

Sitelerinizin bulunduğu serverlarda yaşanabilecek sorunlar, alınan saldırılar ve sisteminizde yapılan değişiklikler sonucu yaşanabilecek bir çok hata mevcuttur. Bu hatalar sonucu bir çok sitenin veri kaybı yaşadığı günümüzde çok rastlanan problemlerden birisi. Bu durumda sitenizi geri getirebilmeniz için yapabileceğiniz en iyi ve kalıcı yöntem sitenizi yedeğinden tekrar yüklemektir. Ancak, yedeğinizi yoksa, işte o zaman küçük bir sorun sizin bu zamana kadar harcadığınız bütün emekleri bir anda yok edebilir. Böyle bir duruma düşmemek için düzenli olarak sitenizi yedeklemenizi tavsiye ediyorum. Bu yedekleme aralıklarını mümkün olduğunca sık yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yedek alırken, bir çok kullanıcı eski yedekleri tutmak yerine silmeyi tercih edidyor. Bu durumda bazen sorun teşkil edebiliyor. Bu durumlarda size tavsiyem en az son yedeğinizden 2 önceki yedeklerinizide saklamanız yönünde olacak.

Yedeklerinizi internetteki başka sunucularda barındırmakta pek güvenli değil. Diğer sunuculardada sorunlar çıkabiliyor ve bu durum haliyle yedeklerinizide etkiliyor. Yedeklerinizi elinizden geldiğince bilgisayarınız yada harici disklerinizde barındırmanızı tavsiye ederim.

Eğer böyle bir imkana sahip değilseniz, internette barındırmak istiyorum diyorsanız, Google Drive gibi büyük sitelerde barındırmanızı tavsiye ediyorum. Bu durum hata riskini minimuma indirecektir.
Yazar: Engin ÖZTÜRK
Beni bir tek sen anladın ama sende yanlış anladın be gülüm..!