Bilgisayar oyunlarının kötü olduğuna

Web tasarım, Web Programlama ve script dilleri konuları buraya
Kioros
Bit
Bit

Bilgisayar oyunlarının kötü olduğuna

Mesaj gönderen Kioros »

Bilgisayar oyunlarının kötü olduğuna inanıyorum. Sen ne düşünüyorsun?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Bilgisayar oyunlarının kötü olduğuna

Mesaj gönderen velociraptor »

Çocuklarda vakit bol dolayısı ile onlar için vazgeçilmez, orta yaş ve üzeri için en büyük sorun zaman ve oyunlar onlar için ciddi manada zararlı bence) zaten kıt olan vakti birde oyun ile öldürme lüksü pek te doğru bir davranış olarak görünmüyor. Yani kime ve neye göre baktığımıza bağlı olarak hayır zararlı değildir ve evet son derece zararlıdır. (Haa çocukların sosyalleşmeleri Psikolojik gelişimleri ... gibi şeylere hiç girmeye gerek görmüyorum)
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen lord_leo »

Homeostaz (Homeostasis) : Denge
Anlamıyorsan sorun değil de, Anlayamıyorsan beni uğraştırma.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte1
Terabyte1

Mesaj gönderen shampuan »

velociraptor yazdı: 30 Nis 2021, 21:18 Çocuklarda vakit bol dolayısı ile onlar için vazgeçilmez, orta yaş ve üzeri için en büyük sorun zaman ve oyunlar onlar için ciddi manada zararlı bence) zaten kıt olan vakti birde oyun ile öldürme lüksü pek te doığru bir davranış olarak görünmüyor. Yani kime ve neye göre baktığımıza bağlı olarak hayır zararlı değildir ve evet son derece zararlıdır. (Haa çocukların sosyalleşmeleri Psikolojik gelişimleri ... gibi şeylere hiç girmeye gerek görmüyorum)
Ben de aynı şekilde düşünüyorum ve ekliyorum:
Oynadığını kimi oyun içeriği (içeriği burada kelimelerle anlatmak mümkün değil) o kadar zekice kurgulanmış ki, oynayanı değil ama neymiş bu diye açıp bakanı hayran bırakıyor. Bu kişi genç bir insansa hayatına faydalı şeyler katacak şeyler öğretiyor. Hayatında hiç görmediği duymadığı bir hikayeyi, bir deneyimi, bir dünyayı yaşatıyor.

Örnek, ben eğitim hayatım boyunca tarih dersinden hep nefret ettim. Çünkü başkalarının geçmişte nerede ne yaptığı benim asıl ilgi alanım olmamakla beraber onca olayı aklımda tutmak ve sınavlarda karıştırmadan vermek MÜMKÜN DEĞİL. Buna rağmen baskıcı bir sistemde bunu sana dönüp dolaşıp öğretmeye çalışıyorlar. Orta Asya Türk Tarihinden başlıyor, büyük göçlerden sonra selçuklular, alpaslan, hede hödö, haçlı seferleri, Selahaddin Eyyubi, derken bir bakıyorsun hop! Anadolu beylikleri. Cengiz han'ın büyük saldırısına hiç girmiyorum. Ardından hop! Osmanlı devleti. Osmanlı tarihi zaten kendi içinde bir derya deniz. Ardından yetmedi hop Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (Yeni Türkiye Tarihi). Abi her yeni sınıfa atladığında sırayla sana bunlar dönüp dolaşıp öğretilmeye çalışılıyor ama hiçbir öğretmen içeri girer girmez size bunları neden öğrenmeniz gerektiğini anlatmıyor. Hiç sene başında bir öğretmenin gelip, çocuklar, bu dersi neden alıyorsunuz biliyor musunuz? diye başladığını gördünüz duydunuz mu? Valla ben denk gelmedim. Aynı askeriye gibi, höt! konuşma! Yaaavrum dersi dinle! Höt! kravatın niye yok! Höt! niye sor ayakkabısıyla geldin... Okula öğrenmeye mi geliyoruz baskı ve zulme mi belli değil.

Yukarıda yazdıklarımı okudunuz mu? İyice özümseyin ama ne demek istediğimi... gerekirse başa dönün tekrar okuyun.

Askere gitmeme yakın bir zaman... Nerden bulduysam, arkadaştan, eski ve çizik bir CD geçti elime. Kopya CD. Bir taktım bilgisayara içinden Age of Empires II oyunu çıktı. Anam! Strateji oyunu! Tam bana göre!

Çocuklar, hayatımda bu kadar güzel kurgulanmış bir oyun görmedim! Bu oyun bana, bakın samimi söylüyorum, bu oyun bana tarihi sevdirdi!!! Bu oyun bana her yazılıda 1(bir) aldığım tarihi öğretti! Bu oyun bana ingilizce öğretti!!! Bu oyun beni bağımlısı yaptı!

Şimdi yukarıdakilerle bu son yazdığımı karşılaştırın.

Oyun, William Wallace senaryosu ile başlar. Oyunun tüm fonksiyonlarının açılması için (anlatması uzun sürer) bu senaryo ile başlamanız gerekir. Bu senaryo aynı zamanda oyunun öğretici senarsyosudur. İskoçya kahramanı william wallace diye bir adam çıkıyor, iskoçyayı kendine köle yapmaya çalışan ingilizlerle mücadele ediyor. Başaramıyor. Yeterince hazırlanmadan katıldığı bir savaşta göz göre göre, kaçamadan yenik düşüyor. Adamı yakalayıp canlı canlı kolunu bacağını kesip bir kovaya koyuyorlar. İskoçlara ibret olsun diye şehirdeki önemli bir mahallede bir evin kapı önüne koyuyolar. Neyse bu senaryoyu bitiriyorsunuz, Jan Dark (joan of arc) senaryosu. Jan Dark, bir Fransız kahramanıdır. Her sene fransızlar bizim cumhuriyet bayramımız gibi bu jan darkın zaferini kutlarlar. Jan Dark bir köyde yaşayan, genç bir kız. Birgün anasına babasına diyor ki, benim gözüme görünenler oldu, gökten bir ışık gördüm, bir amca bana fransa'nın kahramanı ve kurtarıcısı olacaksın, sen Tanrı tarafında görevlendirldin dedi, diyor. Bunu ciddiye alanlar oluyor. Kız, baya ciddi ciddi bu görevi üzerine alıyor ve maceralar başlıyor. Sen, o kızı temsilen oyunu onuyorsun. Bu arada bölüm aralarında sararmış eski kağıtta metin ve karakalem çalışmalarla bir arka ses sana olayın taihini anlatıyor. Sonunda Jan Dark ingilizler tarafından yakalnıyor. İngiliz din adamları kızı cadılıkla suçluyolar ve yakara idam ediyorlar. Bu ana senaryo bitince Frederik'in Holy Land senaryosunu oynuyorsun. Anam bir zor bir zor anlatamam. Adam sonra haçlı seferine çıkıyor. Onca mücadeleden sonra bizim anadoluya geliyor ve bir nehir görüyorlar. Üstündeki zırhı çıkarmadan dereye giriyor, zırh ağır olduğundan boğulup ölüyor. Vasiyeti üzerine artık oyunun son bölümünde cenazesini kudüse uşlaştırmaya çalışıyorsun. Ulaştırabilirsen. Ardından Selahaddin Eyyubi, bitince Cengiz han oluyorsun.

Adamlar, bildiğin tarihi sana adım adım, uygulata uygulata o kadar güzel aktarıyorlar ki... Onu da geçtim, oyun esnasında zamanı gelince askerler saldırıyor, atıyorum, aslan yürekli riçırd o ünlü sözünü söylüyor, ne bileyim o binaların, o doğanın çizimi tasarımı doğa sesleri, askerlerin ve köylülerin her milletin diline göre seslendirilmesi... HARİKA! Anlatamam...

Özet: Tarkan abiye katılıyorum. Yukarıda harika dediğim oyun, bir başladın mı ömrünü yiyor adamın. Eve kapatıyor. Değerli vaktini alıyor. Oysa çalışıp, didinip yeni şeyler öğrenmek kendini geliştirmek de alternatif olarak orada kenarda duruyor.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
feuer
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen feuer »

Çok genel bir ifade;
kitapların kötü olduğunu düşünüyorum,
filmlerin kötü olduğunu düşünüyorum,
sokak oyunlarının kötü olduğunu düşünüyorum (gibi)

Oluştan ve bağlamdan ayrı değerlendiremeyiz kültür öğelerini. İyi ve kötü kişiye göre değişebilir.
Munch ın çığlık tablosu sanayide dükkanı olan çok iyi geliri olan arkadaşım için kötüdür mesela.
Ancak işsiz atama bekleyen resim öğretmeni kardeşim için üzerine kitap yazılacak kadar iyidir.
İyi kötü değerlendirmelerimiz aldığımız eğitime, yetiştiğimiz kültürel ve sosyal ortama göre farklılık gösterir.

Benim için bir oyun (ya da film) ne kadar gore ve kan içeriyorsa o kadar iyidir ancak çocuğu olan bir aileye bu oyunu önermem. Benim için iyi olması oyunu iyi yapmayacağı gibi, çocuğu olan arkadaşlarıma önermemem o oyunu kötü yapmaz.

Şunu diyebiliriz belki "Mavi Balina Challenge" oyununun çocuklar için kötü olduğunu düşünüyorum, bedensel, ruhsal, sosyal gelişimlerini olumsuz etkiliyor. Oyun, çocukları; kendilerine fiziksel zarar vermeye, intahara, hayvanlara eziyet ve işkence yapmaya yönlendiriyor.

"Mortal Kombat 11" bir çocuk oyunu değildir. Çocuklar oynasın diye yapılmamıştır. Ki zaten oyunların ratingleri yasal olarak belirtilir.

Bu ratingler masa oyunları için de geçerlidir. Oyun kutularını incelerseniz. Hangi yaş aralığı için satıldığı yazar, yasal olarak belirtilmek zorundadır. Her türlü uyarı yapılır ki bir bebek bir oyuncak parçasını yutup öldüğü zaman firma gereken uyarıları yaptığı için tek yasal sorumlu aileler olsun. Bu tarz uyarılar dahi yer alır. Bu uyarılar merdiven altı üretim ve satışlar için geçerli değildir tabi.

Oyunlar gerçek hayatta da dijital olarakta yukardaki 2 örneğin aksine problem çözme becerilerini geliştiren bir kültürel öğedir, ki insanların en eski yazılı tarihlerinde bile örnekleri vardır; eski mısırda monopoly benzeri senet vb. Satrancın tarihi de aynı şekilde.

(Bana göre) bir çocuğun bilgisayarda satranç oynaması çok iyi birşeyken (çünkü analitik problem çözme becerileri, sabır, zeka gelişimi vb.. katkıları nedeniyle). Satrancın günah olduğu ve şeytan işi olduğu hakkında fetva veren bir vaiz, papaz, haham için kötüdür. [Kişiye göre iyi kötü değerlendirmesi]
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte1
Terabyte1

:arrow:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte1
Terabyte1

Bu arada yeni farkediyorum, başlık yanlış yerde açılmış ve kuyuya taş atılıp gidilmiş.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen esatiz »

:-D
Unutmayalım ki: Tüm bilgisayarlar aynı hızda bekler!
Kullanıcı avatarı
feuer
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen feuer »

:)))
Olsun, söyleyecek birşeylerimiz varmış.
Kullanıcı avatarı
Trao
Bit
Bit

Mesaj gönderen Trao »

shampuan yazdı: 03 May 2021, 22:26 Bu arada yeni farkediyorum, başlık yanlış yerde açılmış ve kuyuya taş atılıp gidilmiş.
Evet biraz öyle olmuş.

Keşke neden öyle düşündüğünü açıklasaymış.
Theatrum Mundi
Kullanıcı avatarı
esatiz
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen esatiz »

Nasıl yapıldıklarını ve nasıl buraya getirilidiklerini anlamadığım bot hesaplar geliyor bazen, onlardandır bu da
Unutmayalım ki: Tüm bilgisayarlar aynı hızda bekler!
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte1
Terabyte1

Gelsin gelsin forum canlanıyor.

Deneysel bazı makineler internette milleti kekliyomuş baksanıza, Tarkan abi konusunu açmıştı. Çet ortamlarına girip insanlarla sohbet ettiğini farketmişler bir botun. Sonra bir bakıyolar geliştiricilerinin de haberi yok :-D
Kullanıcı avatarı
feuer
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen feuer »

Biz ölmeden dünyayı ele geçirmeye karar verirlerse nasıl olur acaba?
Yani bilimkurgu dan bağımsız bizimkilerin nasıl bir yol izleyeceğini merak ediyorum!!!
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte1
Terabyte1

feuer yazdı: 04 May 2021, 17:25 Biz ölmeden dünyayı ele geçirmeye karar verirlerse nasıl olur acaba?
Bence daha iyi olur ;)
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

shampuan yazdı: 04 May 2021, 17:03 Gelsin gelsin forum canlanıyor.

Deneysel bazı makineler internette milleti kekliyomuş baksanıza, Tarkan abi konusunu açmıştı. Çet ortamlarına girip insanlarla sohbet ettiğini farketmişler bir botun. Sonra bir bakıyolar geliştiricilerinin de haberi yok :-D
Foruma bzen bot hesaplar geliyor sanırım :?:
feuer yazdı: 04 May 2021, 17:25 Biz ölmeden dünyayı ele geçirmeye karar verirlerse nasıl olur acaba?
Yani bilimkurgu dan bağımsız bizimkilerin nasıl bir yol izleyeceğini merak ediyorum!!!
Terminatör serisi bana bir fikir veriyor :-D
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free