Kuşların Anneme Bayram Hediyesi

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Kuşların Anneme Bayram Hediyesi

Mesaj gönderen shampuan »

Bundan birkaç saat evvel yaşadığımız bir olay bizi şaşkına çevirdi ve aile içinde bunu konuşmamıza neden oldu.

Bir kumru, bir karıştan belki biraz daha uzun bir dal parçasını getirip bizim balkona koyuyor. Sonra balkon demirine konuyor. Bir yandan dala, bir yandan anneme bakıyor. Sanki birşeyler anlatmak istiyor...

Annem yıllardır kuşlara ekmek atar. Ekmek artığı değil, bildiğin ekmeği ufalar, sabah akşam verir. Bazen unutur, kuşlar da gelir, balkon demirine konup öterler. Bunu duyunca annem kuşlara güzel sözler söyleyerek ekmeklerini atar. Mahallemizde "üveyik" derler bir kumru cinsi boldur. Ekmek verdiğimiz için bizim bina çevresine tünerler. Kuşlar bize o kadar alıştılar ki, ekmek vakti geldiğinde gelip öterler. Ayrıca bize bakarak burada kelimelerle aktaramayacağım ilginç duygudurum sergilerler. Yani "bize yem ver" diyor, anladınız onu.

Annem kuşun bir kendisine, bir yere, balkon kapısına baktığını görünce bir tuhaflık seziyor. Kuş, sanki birşey anlatmaya çalışıyor. Kapıyı açıyor, "ah kuzularıııım sizin ekmeğinizi unuttum" diyor. Dalı görüyor. Kuş kımıl kımıl yan yan bir dala, bir anneme bakıyor. Annem duruma şaşırıyor, ekmek atıp durumu bana anlatıyor. Kendisine yem vermesi için mesaj vermeye çalıştıklarına yormuş.

Anne, dedim, bayram hediyesi getirmiş onlar sana.

İşi dini açıdan değerlendirirsek, olayın tam bayram gününe tekabül etmesi ilginç bir tesadüf. Kuşun getirdiği dal, kendisine yuva yapamayacağı uzunlukta. Yani kendisi için değil, çok belli. Sanki bunca zamandır yapılana teşekkür etmek istemiş de, bayram gününe denk getirmiş gibi...

Hayvan davranışbilimi açısından değerlendirirsek, ben bir kuşun böyle bir davranışı daha evvel sergilediğini hiç duymadım. Nohut kadar beyni var bu canlının. Neyi düşündü, nasıl karar verdi de, insanla iletişim kurmak için bir "nesneye" ihtiyaç duydu. Yani inanolsun bu olay aslında davranış bilimcilerin, biyologların, hayvan psikologlarının -öyle birşey varsa- duyması gereken bir olay. Hala şaşkınım.

Dal deyip geçmeyin. Dal parçası, kuşlar açısından son derece önemli ve anlamlı bir eşyadır. Bunlarla yuva yapar. Yuva yapmada kullandığı "kutsal şeyi" insana getirip önüne koyuyor düşünün. Olaya neresinden bakarsanız bakın, üzerinde düşünüp tez yazdıracak bir konudur bu. Hayvanlarda "minnet" duygusu var mıdır? Varsa nasıl vefa gösterirler? Kuşlarda nasıldır?

Bildiğin kuş, akşam akşam bize ders verdi ve aileyi şaşkına döndürüp gitti. Mavi ekrandayız şu anda çocuklar...

Hayvanlara iyi davranın.

İyi bayramlar dilerim.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Moderator
Moderator

Re: Kuşların Anneme Bayram Hediyesi

Mesaj gönderen esatiz »

Teşekkürler ilginç gerçekten :-)
Unutmayalım ki: Tüm bilgisayarlar aynı hızda bekler!
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

90ların başları daha küçücük bir çocuğum, kışları sakin yazları kalabalık bir sahil ilçesinde ikamet ediyoruz. Sabahları ailece kahvaltı ediyoruz. Masamız camın önünde. Balkonda misafirlerimiz gri kumrular, bir tanede beyazın hoş bir tonunda boynu ise ışığa göre yeşil kırmızı arası renk değiştiren harika bir güvercin her sabah bizlerle. Annem balkon camına bulgur koyar, önce güvercin gelip hepsini kovar, karnını doyurur, ardından kumrular yerlerdi. Hafta sonu geç uyandığımız için sabahın erken saatlerinde balkona gelip cama tık tık vurmalarını, kumruların birbirlerine yaptıkları kurları, bazılarının güvenli görererk cam önlerine yaptıkları yuvaları ve yavrularını büyütmelerini unutamam.

Annem her zaman hayvanları gözetir, hayvanlarda daima onu gözetler. Bizim arka bahçeye gelin gözleri bizim camda 10'un üzerinde kedi görürsünüz. Yolda denk gelsinler bacaklarına sürtünürler. Annemde eve geldiği gibi salam keser verir. Hergün belirli saatlerde bahçede verir, o saatler bahçenin kalabalık olduğu zamanlar olur.

Kuşlar boyut olarak küçük beyinli olsalarda. Bazıları doğada hayatta kalmak için sesleri taklit etmeyi (papağan ve diğer bir papağan türü olarak muhabbet kuşları) öğrenmişlerdir. Problem çözme (bu deyimden matematik problemi anlaşılmasın) becerisi olan kargalar gözlemlendiğinde ise beynini kullan(a)mayan bazı insanlardan daha zeki oldukları da görülecektir.

Yine son derece duygusal yaratıklar olduğuna gençliğimde evde baktığımız muhabet kuşunun davranışlarını gözlemleyerek deneyimledim. Kıskançlık, özlem, sevinç, üzüntü bu tarz duyguları yaşıyorlar.

Kedi ve köpeklerde minnet ifadesini yakalayabilirsiniz. Birkaç kere yiyecek verdiğiniz, sevdiğiniz bir hayvan gerçekten size minnet duyar, güvenir ve sever. Bu duygularını belli eder.

Ayrıca biz insanlarda kirli dünyamızda bu saf ve temiz hayvanların bazı davranışlarına yer yer başka anlamlarda yükleyebiliyoruz.

Biraz su, biraz mama, biraz sevgiyi bu canlardan esirgemeyin.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

Hayvanlar CAN dır.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Çok güzel açıklamışsın @feuer.

Yanlış anlaşılmaması için bir durumu düzeltmek istiyorum. Kuşun beyni nohut kadar. Bunu aşağılamak için söylemedim. Biyoloji biliminden aklımızda kaldığı kadarıyla, canlının zekasını, hafızasını, problem çözme yeteneğini, motor becerilerini ve diğer birçok şeyi belirleyen unsur, beyin kabuğunun alanı çok önemlidir. Yani toplam kaç cm kare beyin kabuğuna sahipsan o kadar "beyin olarak" üstünsün. Beyin kıvrımlarının ve girinti-çıkıntılarının artmasıyla beraber, doğal olarak bu beyin kabuğu alanı da artmış olur. Bu bakımdan doğada en üstün beyne sahip canlının insan olduğu söyleniyor. Peki filler? diye sorabilirsiniz. Onu bilemiyorum.

Kuşlarda gerek beynin toplam kütlesi, gerekse kıvrım ve girinti çıkıntı miktarına bağlı olarak beyin kabuğu alanı da azdır. İşte o yüzden diyorum ki sen o beyinle nasıl düşünebildin? Nasıl hediye getirmeyi akıl ettin? Şaşmamak elde değil...

Diğer anlattıklarının benzerlerini biz de yaşadık. Yıllarca penceremizle panjurun arasındaki boşluğa yuva yaptılar. Hiç unutmam, bir çift geldi bir gün. Dişi bekliyor, erkek çalı çırpı getiriyor. Erkek ne getirirsen getirsin, dişi beğenmedi. Böyle garip bir şekilde erkeğin getirdiği dalı gagasıyla tuttu bıraktı. Azarlar gibi birşeyler yaptı. Artık beğenmiyor mu, bu olmaz mı diyor, beceriksiz herif bir işi yapamıyorsun mu diyor orasını bilemiyorum. Sonra pırrr diye uçtu gittiler, bir daha göremedik. Anlaşamadılar evlenmek için :-D

Gözümün önünde yumurtadan çıkan yavrular oldu aynı belgesel gibi. Bir biri gidip yem getiriyor, bir diğeri. Nöbetleşe yumurtaları bekliyorlar. Yavrular çıkınca erkek bir süre daha yuvayı kolluyor.

Neyse, durumlar böyle. Ama bu daldan hediye getirme olayı benim alıştığım birşey değildi. Cidden hala şaşkınım yani. Oha olduk...
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

Tabiki dünyada hiçbir canlının beyni ve işlevleri insanlar kadar gelişmemiştir. Bir kuştan bekleyebileceğimiz yetenekler sınırlıdır.

Ancak iddaa edebilirim ki şu karga geçen meydanda d.tüne krem sürdüren adamdan zekidir.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Evet, o dayının önüne bu bulmacayı koysan nedir yeğeni bu diyecektir. Kalp kırmadan yine ters köşe yaptın bizi hadi bakalım :-D

* * *

Unutmadan yazayım, yoksa çatlarım. Askerde çavuşluk görevi beni çok yıprattığı için komutanım bana normal nöbet görevi verdi. Yani er gibi temizliktir zarttır zurttur bu işleri yaparken bir yandan da nöbete çıkıyordum. Askerlik yaptığım yer Ağrı ili. Karga cenneti. Karakolumuzun etrafı bir sürü karga.

Birgün soğu bir kış günündeyiz. Kar yağmış durmuş. Ortalıkta o yöreye özgü bir kar sisi var. Güneş görünmüyor o derece. Hafif puslu hava, ben de nizamiye önünde nöbetteyim. Demir sürgülü kapıyu çöp dökmek için açtık. Yalnızım. Birkaç karga, karakolumuzun köpeklerinin yavruları orta yerde çöpleri karışırıyor. Yavrunun biri kurban bayramından kalma bir hayvan kafatası bulmuş onu kemiricem diye uğraşıyor. Kafatasında et kalmamış olan bir iki et parçasına erişmeye çalışıyorlar. Neyse yavrunun birisi kargaları kovdu kendisi kemirmeye başladı. Karga yaklaşmaya çalışıyor, yavru kovuyor.

O ara tuhaf birşey oldu.

Karga baktı ki böyle olmayacak, askerlerin yeyip attığı bir gofret ambalajı buldu. Sanki içinde birşey var da onu didikliyormuş gibi yapmaya başladı. Ama birşey yok içinde görüyorum. Yavru baktı ki bu karga birşey buldu, kafatasını bırakıp gofret ambalajına koştu. Kargayı kovup ne var bunun içinde diye koklamaya başladı. Karga yavru tuzağa düşer tüşmez pırrr uçtu ve az evvelki kuru kafanın önüne konup didiklemeye başladı.

Ben de az ötede, nizamiye kulübesinin önünden izliyorum bunları. Elimde tüfek, çapraz tutuştayım. Ağzım beş karış açıldı. Vayyyy... diye küfür çıktı aklımdan. Ulan karga. Sağ mısın, öldün mü bilmiyorum ama hayatım boyunca unutamadığım bir tiyatro yaşattın bana.

:-D
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

Seni ters köşe yapmak falan değildi derdim sakın yanlış anlama. Zeki hayvanlar olduklarını vurgulamak istedim. ^^

Kargalar ile ilgili çok ilginç videolar var youtube ta vakit geçirmek için birebir.