Yıl Kaç Olmuş, Hala Bilişim Geride

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Yıl Kaç Olmuş, Hala Bilişim Geride

Mesaj gönderen shampuan »

Abi cidden canım sıkılıyor bu olaylara yani. Şu çağda şöyle kendimize dönüp baktığım zaman, inanolsun birçok şeyin hala gelişemediğini görüyorum. Bakın çevrenize. Uçakları düşünün. Teee 1960 kusur yıllarında icadedilmiş uçaklar kullanılıyor hala. İç donanımları çağa göre değişse de ilkel yani. Düşünsenize kalkış yapmak için bar bar bağırıp gürültü yayıyor, kalkmak ve inmek için uzunca bir piste ihtiyaç duyuyor. Bunu yaparken büyük riske giriyorlar ve pilotlar ıkım ıkım ıkınıyolar o daracık kokpitte.

Ne bileyim geçen yıllarda bir diş çektirdim, doktor birşey koydu üstüne gönderdi. Şunu yemicen bunu yemicen yapıyo. Agam tamam da, yıl kaç olmuş, üzerini kapatacak, iyileşme gerçekleşirken oraya birşey kaçmasını engellicek birşey yok mu mesela? "Katküt" derler, dikiş ipi vardır; koyun barsağından yapılır. Tıbbın yakın tarihinden beridir ameliyatlarda neyde dikişte kullanılıyor. Koyun barsağı organik olduğundan vücut yara iyileştikçe emiyor onu, yok ediyor. Böylece dikiş aldırmak zorunda kalmıyorsun. Bak bu güzel mantık. İlkel ama güzel. İşte bunda ileri teknoloji denir; çağı önemli değil.

Yine sağlıktan misal vereyim, yıl kaç olmuş hala barsak enfeksiyonu diye birşey var. Barsak enfeksiyonu dediğin amipli dizanteri, kıl kurdu, tenya zart zurt sağlıksız yaşam standardından kaynaklanan bulaşıcı enfeksiyonlar grubudur. Bir adam ameliyat olucak, adamın karnını kesiyolar, iğrenç iğrenç koka koka içerde birşeyler yapıyolar bir de dikiş atıyolar ıyyy içim kalktı. Kasap gibi yani. Bir teknoloji hala çıkmadı mı daha, böyle taş devrinden kalma usulleri bırakalım? Sen bir adamın karnını, göğsünü, beynini açacak olduktan sonra robotla yapmışsın elle yapmışsın farketmiyor yani. Buna teknoloji demem ben.

Neyse çocuklar darlattım sizi de. Şimdi anlatacağım şey aslında basit.

Yıl kaç olmuş, hala iyi bir ekran videosu kaydetme programı yok. Evet yok! Abi ücretsiz bakıyorum ben. Basit, kıytırık bir iştir, ekranı kaydetmek. Tamam programını yazmak zor olabilir, amenna, ancak yıl kaç olmuş dostum? Bi onun için ücretli program satın almaya ya da ilaç aramaya ne hacet? Arıyorum bulamıyorum bir tane adam gibi ekran kayıt programı yok. En iyileri diye gösterilen OBS programı illet bir program sakın söylemeyin, kızarım.

Yıl kaç olmuş, basitçe video editing işlemi yapacek güzel bir program yok. Yo yo, öyle premier, after effect isemiyorum, kes-biç ile de yetinemiyorum, mesela video bitiminde aşağıdan yukarı akan yazı nasıl yapılır diye çok yırtındım bir aralar, ama bulamadım. Premierde bile yok! Anca bir eklenti indirip kurucan öyle. Eskiden windows movie maker'da vardı o özellik. Ama güncelledikçe faydalı neyi çıkarabiliriz yarışında olduklarından artık bitti. Zaten bunu örnek olarak verdim. Tek istediğim bu değil. Herşeyi bir kenara koyun, ücretsiz ve sorunsuz bir video editörü yok çocuklar. Ve yıl kaç olmuş düşünün...

Yıl kaç olmuş hala virüs var demek herhalde saçma olur. Ama yıl kaç olmuş, adam gibi bir antivirüs hala yok. Bakın eminim, şu anda bilgisayarımda virüs var. Ama piyasadaki antivirüsler bu virüsleri bulamıyor. Bir ara ilaçlı kasperski bile denedim, yok, bulamıyor abi. Virüs aynı virüs. Ve VLC'nin içinde. O da ayrı bir konu. Adam özgür yazılım yapıyor, kaynağı da açık diyor, içine virüs gömüp koyuyor. Çakallıkla milletin özel hayatını toplamaya çalışıyor. Yıl kaç olmuş...

Yıl kaç olmuş, bir sistemi kuruyorsun, bin tane gerekliliğini de kurmak zorundasın. Zartını kur, zurtunu kur, hedede, hödödö derken ömrü gidiyor insanın. Eğer birşey lazımsa güzel kardeşim, ve de sen bu çözümü zaten ücretsiz olarak geliştiriyorsan, koy bu .............mun sisteminin içine milleti de illet etme de'mi? Merak etmeyin linux sistemler de farklı değil. Onların problemi burda yaz yaz bitmez zaten de, hadi diyoruz yine de elimizin altında bir alternatif dursun, ilaçlı kullanmaktansa alternatif kullanalım hede hödö derken geçinip gidiyoruz.

Yıl kaç olmuş abi, şu cep telefonu zıkkımından birşey kurtarabileceğiniz bir program yok. Var da ücretli. Ücretli de sorunlu. Sorunlu da şöyle. Eeeh! Yemin ediyorum patlarım!

Yıl kaç olmuş, kullanıcının cidden sıkıntısızca kullanabileceği "alternatif" yazılım yok. Hanin şunun alternatifi bunun alternatifi diyoruz ya? Hah, o alternatiflerin hepsi değilse de büyük bölümü fasa fiso. Mesela. Ben ilaçlı PS kullanmak istemiyorum. Şimdi diyeceksiniz: "şu var, bu var, GIMP var". Aralarından "sofistike yapısı" açısından sadece GIMP uygun. Onu da kurmak yetmiyor. Eklenti paketi var. Bu paketi yüklersen açılışı ölümüne yavaşlıyor. Yeni çıkan GIMP sürümlerinde artık bu eklenti kurulamıyor. Yenisini de çıkartmadılar. Yeni sürüm GIMP'lerdeki birçok işlevi mahvettiler, bozdular. Rezil durumdaydı en son denediğimde. Mecburen eski sürüm kullanıyorum. Şimdi bir resim atıp editleyeceğim, resmi tutup GIMP'e doğru sürüklüyorum ve orada kalıyorum: "şimdi buna bi sürüklesem açılış 3-5 dakka sürücek" tam PS'ye doğru sürükleyecek oluyorum: "elalemin hakkını ilaçladım, zıkkımın kökünü yer gibi haram haram kullanıyorum" öyle kalıyor parmağım farede. Resim "e hadi abi?" diyor, düdük gibi kalıyorum.

Yani arkadaşlar, yıl kaç olmuş, basit, pipindirik şeyler için dahi kırk takla atıyorsun. Nedir bu böyle yav?
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Yıl Kaç Olmuş, Hala Bilişim Geride

Mesaj gönderen velociraptor »

shampuan yazdı: 26 Nis 2021, 19:53 Ama yıl kaç olmuş, adam gibi bir antivirüs hala yok. Bakın eminim, şu anda bilgisayarımda virüs var. Ama piyasadaki antivirüsler bu virüsleri bulamıyor.
Ama bak Tertemiz Yazılımda Virüs var diye sıraya girmiş şerref... ler
https://www.sordum.org/9480/defender-control-v1-8/

Virüstotal:
https://www.virustotal.com/gui/file/94c ... /detection
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

microsoft defender ı kapatmak için ürettiğiniz araca microsoft temiz sonucu vermiş ^^
hacktool demişler virüs dememişler, diğer 2 uyarıyı verenlerinde adlarını duymadım.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

"Hack Tool" mu?
Allah sizi kahretmesin!..
Allahtan o antivirüsler tırt antivirüsler de oradan moral bulabilirsin belki.

Ya da şöyle de olabilir. Zararlı yazılım ne yapabilir? Antivirüsü ya da defenderi devre dışı bırakmaya yeltenebilir. Yazdığın program bir virüsün o işlevine benzediği için yanlış pozitif olarak gözükmüş; kullanıcı elle devre dışı bırakıyor olsa da işlev aynı işlev. Bir program var ve defenderi devre dışı bırakıyor düşünsene.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

Nirsoft un çoğu uygulaması da hacktool olarak görünüyor.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Bizim yazıımı virüs içine gömüp sunduğumuz cmd desteği ile önce defenderi devre dışı bırakıp sonrada virüs bulaştırıyorlarmış , öyle duyum aldık
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Ne demeli? Yapacak birşey yok. Ama en azından programı karalamasaydılar.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

velociraptor yazdı: 26 Nis 2021, 20:47 Bizim yazıımı virüs içine gömüp sunduğumuz cmd desteği ile önce defenderi devre dışı bırakıp sonrada virüs bulaştırıyorlarmış , öyle duyum aldık
Yapılabilir o zaman Windows un kendi cmd si de aynı kategoride değerlendirilmeli.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Antivirüsçülerle papaz olduk dahada anlamıyorlar