Masaüstüne Sağ-tık Yapmaktan Aciz Bir Gençlik

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Masaüstüne Sağ-tık Yapmaktan Aciz Bir Gençlik

Mesaj gönderen shampuan »

Hepimiz birşeyler konusunda acemilik çekiyoruz. Hiçbirimiz doğmadan evvel birşeyler öğrenerek gelmedik. Dikkatimi çeken birşeyler oldu, onlardan bahsetmek istiyorum. Gelin size birşeyler anlatayım. Sıkılıyorsanız ve de okumaktan hoşlanıyorsanız biraz kafanız dağılır.

Bilgisayar konusunda geçekten cahilim. Heves duyduğum şeyler sınırlı, biraz da yeterli araştırma yapmaya sabırsız olduğumdan belirli konularda geri kaldım. Ben bunun farkındayım. Yine de kendi kendime birşeyler yaparak işlerimi görebiliyorum bilgisayarda. Bundan yıllar evvel, sanırım yıl 1999 ya da 2000'in başlarıydı, bir pazar günü arkadaşla buluştuk. Bir başka arkadaşın evine gittik. Kapıyı açtı, girdik içeri. Kulakları çınlasın Ender diye bir arkadaştı. İçerde oturuyoruz falan, bu Ender'in babası o yıl bilgisayar almıştı. Windows 98'in ilk çıktığı yıllar falan. Daha herkes win95 kullanıyor, okulumuzun bilgisayar laboratuvarında daha MS-DOS kullanılıyordu. Neyse ben de hayatımda bilgisayar görmemişim, liseden arkadaşların birbirlerine RAM, ekran kartı ödünç verişlerine şahit oluyorum, içim gidiyor böyle. "Oğlum bozarsınız lan, ne söküyorsunuz parçaları" falan diyorum.

Neyse Ender'den izin aldım, "bi kere açıyım?" diyerekten bastım power düğmesine. Masaüstü geldi, o tanıdık 98 müziği vıjjjiiiyüüüvvvv! yaptı. Hiç kullanamadığım için bakıyorum ekrana. Bir ara fareyi aldım, gittim "Başlat" menüye bastım. Menü açıldı, içi listelendi. Döndüm sordum:

"Endeeer? Bunu tekrar nasıl kapatıyoruz?"

Ender döndü bana baktı, cahilliğime acı acı gülümsedi: "Boş bir yere tıklat." Önüme dönüp utançla kapattım startı. Bilgisayarın başından kalktım. Tüm hevesim yerle bir oldu. Kendi kendime dönüp baktım ruh dünyamda: "Bu gerçekten ciddi bir eksiklik, herkes biliyor ben bilmiyorum. BUNU ÖĞRENMELİYİM!"

Okul bitti, yaz tatili başladı. Babama dedim ki: "Baba ben bilgisayar kursuna gitçem." O yıllarda nası kriz var, göreceksiniz. Bugün para var, ama değeri yok ya, o yıllarda da para değerli ama kimsenin cebinde yok. Annem-babam ikisi de emekli, ama para yetmiyo, acız böyle bir görmelisiniz. Bir de üstüne şu anda oturduğumuz evi yaptırmaya başladılar, kredi borcudur zarttır zurttur, nefesimiz kokuyor o derece.

Neyse efendim, benim bir kursa gitmeyi istemem, o sıkıntının içinde babam tarafından pek hoş karşılanmayabilirdi. Babam, ben bunu söylediğimde dalgın dalgın sigara içerek yere bakıyordu. Söyleyince başını kaldırdı, gözleri büyüdü, kaşlar kalktı, "Tamam?! Vallaha olur" dedi. Bir konuda, hele ki bilgisayar konusunda eğitim almayı istememi olumlu karşıladı. O yıllarda bilgisayar kullanabilen adam sayısı sınırlı; şimdiki gibi zırzop yutubırlara kadar herkesin kullandığı(nı sandığı) bir dönem değil. Ben kendisine bunu bildirince, belki de zavallı, bir devlet dairesine neyine işe sokarız diye düşündü bilemiyorum. Ya da bir an boşluğuna denk gelip yanlışlıkla öyle demiştir kim bilir...

Birkaç hafta sonra, bir akrabamız geldi. Onlar diğer odada sohbet ederlerken beni çağırdılar. Meğer tesadüfen konu oradan açılmış. Bu akrabamız, bir Halk Eğitim Merkezi'nin müdürünü tanıyormuş. Halk eğitim merkezi, halka çeşitli konularda eğitim kurstarı veren bir tür devlet okuludur. Genellikle yazları faaldir. Bu kursa kaydı yaptırdım. Güzel güzel devam ettim, kursumu bitirdim. Belgemi aldım: "Microsoft Windows 95, Word 97, Excell 97 başarıyla tamamlamıştır, hede hödö.".

Yıllar geçti aradan. Nice konularda geliştim ama, sizlere kıyasla ileri doğru değil enlemesine geliştim. Daha çok konu, daha çok konu... Belli bir konuda yükselecek şekilde değil. Bugün siz değerli arkadaşlar kadar böyle komuttur, regedittir, scriptir uğraşmamamın nedeni de bu. Bazen çok basit bir şeyin yerini bulamıyorum. Ama çok konuyu yüzeysel olarak ya duymuşumdur ya da iş görecek kadar biliyorumdur.

Kendimi profesör olarak görmüyorum, anlattığım şeyin hülasası bu. Eskiden bu konuda cahillik vardı, herkes herşeyi bilmiyordu. Tamam bu kabul görebilir.

Ama birader yıl olmuş kaç!?.. Her yer bilişim, her yer teknoloji. İnsan biraz kurcalar şunu yahu! Youtube'da, instagtamda takipçi kasmanın, bilmemnenin Allah'ını biliyorsunuz. Twittırdan "karşı cins" düşürmenin pdf'sini yazacak beceriniz var. Oynayamadığınız, hilesini bilmediğiniz oyun yok. Ama windows'un kendisine işiniz düştüğünde zır cahil kalıyorsunuz be anam be!.. Yapmayın böyle yahu...

Daha önce size bilgisayar kullanan çocuğun koşa koşa bize saati sormaya gelişini anlatmıştım. Oyun dedin mi, ölüyor. Ama oyunu çalıştırdığı bilgisayarı zerre kadar öğrenmemiş. Az evvel bir kardeşimizin bir videosunun bildirimi geldi. Açtım baktım, sağ-tık ile halledilebilecek basit bir ayar. Sormaya gerek yok. Kendi kendime "hey Allah'ım" dedim. "Oraya sağ tıklatmayı da mı bilemiyorlar" yazacaktım,ayıp olur, kendisine söylüyorum zanneder, darılır. Aramızdan düzgün bir arkadaş.

Yani inanamıyor insan bazen. Yahu nasıl olabilir böyle birşey?! Kurcala oğlum şunu, birşey olmaz. Bir klasörle ilgili bir şey yapmak istiyorsan, sağ tıkla o klasöre, ne bileyim klasörün içine gir falan...

Kimseye kızmıyorum. Ama görün, görün de şaşırın yani.

Bugün ben bilgisayar konusunda geçekten cahilim. Yalan yok. Ama bugünün gençleri gibi olmadığım için halime şükrediyorum.

Vakit ayırdınız, teşekkürler.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Moderator
Moderator

Re: Masaüstüne Sağ-tık Yapmaktan Aciz Bir Gençlik

Mesaj gönderen esatiz »

Abi sen ne diyorsun... Gel bak ne haldeler :
(YouTube'da karşıma çıkan kanalın forumunu buldum, dediklerimi-yazdıklarımı anlayan kişi sayısı 5-10)

Kod: Tümünü seç

https://forum.donanimarsivi.com/
shampuan yazdı: 17 Nis 2021, 15:32 ; şimdiki gibi zırzop yutubırlara kadar herkesin kullandığı(nı sandığı) bir dönem değil
:evil: .....

İmzamda sordum.net/org var 8)
Unutmayalım ki: Tüm bilgisayarlar aynı hızda bekler!
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Ödeve gelince saçma sapan olmuş:

Resim
İmzamda sordum.net/org var
Şimdi orada bir sürü başlık var. İmzasında sordum yazan kullanıcı kimdir, nerdedir... Ama yukarıdaki başlık durumu özetledi merak etme. :arrow:
Kullanıcı avatarı
esatiz
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen esatiz »

Biraz önce "PSUdan Çamaşır Makinesi gibi ses geliyor" diye bi başlık gördüm :-D

https://forum.donanimarsivi.com/uyeler/esatiz.65265/
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Yahu @esatiz, af buyur,

Öyle dandik bir forumla uğraştırıyorsun beni ki ne diyeyim. Hem başlığı, hem profili aratıyorum, böyle birşey yok diyor. Forum zaten dünyanın en gereksiz forumu, Allah korusun cuccuukk kullağımı çektim tahtaya vurdum.

Şu işlemciye stok soğutucu yeter mi, bu karta overlok olur mu, nerde dandik dandik gereksiz durumlar konular var orda. Yani gerçekten arayayım bulayım dedim ama sonra değmez dedim bıraktım. Akıllı insansın ne işin var orda ya? Boş boş tayfalar boş boş konular yardım etsen ne olur etmesen ne olur...

Az daha göndericektim mesajımı ama son anda şunu gördüm BU NE LEN? ANAAAA!

https://forum.donanimarsivi.com/konu/hangi-arsiv-uzantisini-kullaniyorsunuz.349754/#post-3492164
Olum gerçekten hiç bilmiyolar... :o
Kullanıcı avatarı
esatiz
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen esatiz »

:-D :-D Kusura bakma abi biraz geziniyom çocukların arasında. Tek bildikleri pc toplama - bitcoin takibi...

https://forum.donanimarsivi.com/konu/en-sevmediginiz-windows-hangisi.350160/
6 yaşındaydım demiş?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

Hepimiz hergün birşeyler öğreniyoruz
esatiz yazdı: 17 Nis 2021, 16:05 İmzamda sordum.net/org var 8)
Reklam için teşekkürler :arrow:
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
esatiz
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen esatiz »

velociraptor yazdı: 17 Nis 2021, 23:22 :arrow:
:-D :-)

https://forum.donanimarsivi.com/konu/windows-updatei-kapatin-veya-acin.351459/
https://forum.donanimarsivi.com/konu/bir-programi-en-yueksek-yetkilerle-calistirmak.350367/
https://forum.donanimarsivi.com/konu/klasoerler-kismindaki-hizli-erisimi-nasil-kaldiririm.120990/#post-3497961
https://forum.donanimarsivi.com/konu/bu-dosyayi-silmek-icin-system-izin-vermelidir.350840/#post-3502606
Abi milletin sorunlarına çözüm hep anasayfada yemin ederim :arrow:
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

:arrow:
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

esatiz yazdı: 17 Nis 2021, 16:40 6 yaşındaydım demiş?
6 yaşındayken başından geçen bir olayı anlatıyor. Şu anda muhtemelen 10'larda.
Ama bu da durumu kurtarmıyor çünkü neticede forum çoluk-çocuk forumu oluyor bu durumda.
Oyun bilgisayarı toplaycaklarına otursun adam gibi derslerini çalışsınlar. Zaten millet mal,..
Resim