Size de Oluyor mu?

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Size de Oluyor mu?

Mesaj gönderen shampuan »

Az evvel "Trinity kardeşler dönüyor" diye bir film izliyordum. Filmi bir türlü izleyemedim. HDD'lerim üst kattaki boş dairemizin bir odasında, elektronik malzemelerimi koyduğum yerdeydi. Oradan getirip gereksiz, saçma filmleri silerek yer açmaya karar verdim. Neyse trinity kardeşleri izlerken de klasörleri kontrol ediyorum. İşler sürekli bir sebepten bölünüp duruyor. Bir klasöre girdiğimde filmin içeriğini hızlıca kontrol edip beğenmezsem siliyorum falan, hani eli işte gözü oynaşta misali, aklımca film izlicektim izleyemedim.

Biraz ara verdim.

Biraz beden kuvveti gerektiren bir iki iş vardı, onları halledip geldim. Epeydir spor yapmıyorum, hamlamışım. Bacaklarım ağrımış. Bedenen yorgun hissederek yeniden bilgisayarın başına geldim. Filme kaldığım yerden devam ettim.

Sonra birşey oldu.

Film akıyor, izliyorum ama anlamıyorum. Beyin durdu. Böyle başka birşey düşünüyorum gibi ama aslında düşünmüyorum. Kitap okurken falan oluyor ya, hah öyle. Bir süre boyunca filmi iki de bir başa aldığımı, ama bunun da farkında olmadığım farkettim.

Durdum.

Belki kendi kendime bu şekilde yedi-sekiz kez başa dönüp, bir beş dakikalık yeri kaçırıp duruyorum...

* * *

Eskiden bir internet kafede çok takılırdım. Sahibi tanıdıktı. Ben de bilişime dair birçok eksiğimi orada öğrendim. Uygulamalı şekilde hem de. İnternet kafeleri bilirsiniz. "Formatçı" olarak da bilinirler. Kalite bellidir. Bilgi seviyeleri de bellidir. Ama yine de küçümsemeyin derim; zira kimsenin bilmediği ayrıntıları da biliyorlar. Ben bazı/birçok ipucuna sahip oldum orda. Neyse lafı uzattım.

Bilişim dedin mi zehir gibiydim ben birkaç sene evvele kadar. Durmuyordum. Öğreniyor, uyguluyor, ortaya çözüm üretiyordum. Süper değildim ama çok aktiftim. En azından severek yapıyordum.

Şu son bir yılda, canım birşey yapmak istemiyor. Öğrenme hızım düştü sanki. Karşı tarafa birşey soruyorum, çözümler öneriyor; zor anlıyorum. Yavaş öğreniyorum...

Ezbere bildiğim birçok şeyi unuttuğumu farkediyorum. Yavaşlıyorum sanki.

* * *

Ne oluyor? :(
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Size de Oluyor mu?

Mesaj gönderen velociraptor »

Herşey psikolojik , Pandemi milleti hem bedenen hemde ruhen çökertti bunlar da yan etkileri , Halbuki temiz hava yürüyüş sosyal hayat olsa böyle olmazdı dye düşünüyorum
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Bu ne hız...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

:-D
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

Bu söylediğin banada oluyor 19 yaşından beri hemde. Bu olayın bir adım ötesi derealizasyon denen olgu tehlikelidir.
Yaş ilerledikçe zihinsel fonksiyonlar yavaşlıyor.
Her konuda belirsizlik var. Bu belirsizliğin yarattığı devamlı endişe anksiyete yapıyor. Anksiyete de böyle ana ve yaptığına odaklanamama durumları olur.
Herkes mutsuz, endişeli, güvensiz...

Umuyorum herşey düzelir ve yaptığımız etkinliklerden keyif alabiliriz. Ben çok kitap okurdum pandemi sonrası artması gerekir okuma alışkanlığımın tam tersi oldu. Film ve müzikten dahi keyif alamaz hale geldim.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Olay aslında bahsettiğiniz durumlar değil. Sanırım ben düzgün anlatamadım.
Pandemi'nin canımı sıkan tek yönü, "bana ne zaman bulaşacak, bulaşırsa ne yaparım?!" gibi belirsizlik hissi. Bunun dışında evde fazla zaman geçirmek ve yalnız olmak huzur veriyor. Hiç canım sıkılmıyor. Yeter ki bilgisayarım önümde olsun, ben illa yapacak birşey buluyorum.

Benim bahsettiğim şey odaklanma sorununa benziyor. Film izlerken başka birşeye dalıyorum ve olayı kaçırıp orayı biraz başa alıyorum. Eğer düşündüğüm konuyu kafamda tam çözmemişsem, aynı sahneyi izlememeye devam ettiğimi tekrar tekrar başa aldığımda farkediyorum. Zira kitap okurken de aynı parağrafı dönüp dönüp tekrar okuduğum oluyor.

Şahsi ilgilerimde bu aralar azalma var. Mesela severek yaptığım şeyleri şu anda yapasım gelmiyor. Uğraşmak istemiyorum. Öte taraftan bir öğrenme güçlüğü ve tembellik de var. Galiba yaşlanıyoruz...
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

Daha da yaşlanacağız!!!

Pandemi 10 yıl devam edicek, biz de (en azından 2 yıl) için hangi bilimsel verillere göre hareket edildiğini bilmeden; normalleşme, yasaklar, yeni normalleşme, yasaklar, daha yeni normalleşme.... daha da yeni şeklinde devam ederken lebaleb şaşırıp kalırız. :?:

Bak mesela bulunduğum ilçede kaymakamlık bildiri yayınlamış, İlimizde rakamlar yüksek, en çok vaka bizim ilçede, herkes martta normalleşecek biz mayısı bekliycez diye, ancak bu ilçede yeralan bazı bölümlerin yüzyüze eğitimi başlıyor. pandemi karantina için kullanılan kyk açılıyor. 8)

Pandemi politikamızda çok büyük bir belirsizlikler var, belirsizlik yaşamdaki herşey ile ilgili sıkıntılar yaratır. :cry:

Sonrası nasıl olur şuan kestiremiyorum. Umudumuz var, gençliğimiz var, herşey güzel olacak diyenlere inanmak istiyorum. :arrow:
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen esatiz »

Onun olmaması için bir işle veya hobiyle vs uğraşman gerekiyor abi. Spor yapıyor musun evde?
Unutmayalım ki: Tüm bilgisayarlar aynı hızda bekler!
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Ayda yılda bir.

Bu arada biraz eskimeye yüz tutmuş bir konuyu cortlatmışsın. Bu ara biraz daha iyi hissediyorum. Stresli ve isteksiz olduğum zamanlarda bu durumların arttığını farkettim zaman içinde.