On Adımda Mühendisliğin Anlamı

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Cevapla

Mühendisliğin Anlamını Özetleyen Seçenek/Seçenekler

1.Seçenek
1
13%
2.Seçenek
0
Oy yok
3.Seçenek
1
13%
4.Seçenek
0
Oy yok
5.Seçenek
1
13%
6.Seçenek
1
13%
7.Seçenek
0
Oy yok
8.Seçenek
1
13%
9.Seçenek
2
25%
10.Seçenek
1
13%
 
Toplam oy: 8

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7418
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Türkiye Cumhuriyeti

On Adımda Mühendisliğin Anlamı

Mesaj gönderen trwe » 27 Kas 2018, 01:20

Resim

1)Meslekten Memnun Kalmak

Mesleğinizden memnun kalmak istiyorsanız onu severek yapın.Bu cümlenin üstüne hakikaten başka bir söz söylenemez.Mesleğinizi severek,gönülden ona inanarak yaparsanız inanın önünüzde hiçbir şey duramaz.Mühendislik mesleği sürekli kendinizi yenilemek zorunda olduğunuz,dinamik,daima yenilikçi ve teknolojiyle iç içe olan bir meslek olduğu için kişiye heyecan,heves ve istek katar.

2)Kariyer İmkanlarının Mühendislikte Fazla Olması

Bir mühendislik dalı altında aslında birçok mühendislik dalı vardır.Örneğin;elektrik-elektronik mühendisliğinin alt dalları elektrik,elektronik,yazılım,biyomedikal,elektronik haberleşme,güç,otomasyon,mikroelektronik mühendisliği gibi mühendislik dallarıdır.Yani siz elektrik elektronik okuyarak aslında bu mühendislik dallarını da bir nevi görmüş oluyorsunuz.Yani bu dallarda da çalışabilirsiniz.Çalışabileceğiniz birçok alan vardır.

3)Yaratıcı Düşünme

Sizin de bildiğiniz üzerine devir artık teknoloji devri.Artık teknolojiyi yakalamak ve daima canlı kalabilmek için yaratıcı düşünebilmek çok önemli.Ve hatta bu teknoloji hızına yetişmek için daha çok yaratıcı düşünebilen mühendislere ihtiyaç var.Eğer siz de kendinize bu konuda güveniyorsanız kesinlikle mühendisliği seçmelisiniz.

4)Mücadeleci ve Rekabetçi İş

Gelelim 4. maddemize.Bu madde en sevdiğim maddelerden biri çünkü hayatım boyunca hırslı,mücadeleci ve rekabeti seven bir insan olmuşumdur.Çünkü her zaman mücadele etmeden,çaba göstermeden hiçbir şeyin elde edilemeyeceğine inanmışımdır.Bunun iş hayatına atıldığımda da böyle olacağına inanıyorum.Çünkü mühendislik mesleği mücadele etmesini bilen,pes etmeyen,yılmayan,rekabet ortamına alışmış insanların mesleğidir.

5)Entelektüel Gelişim

Mühendislik eğitimi,kişinin mantıklı düşünerek problemleri çözme kabiliyetlerini geliştirerek beyni çalıştırır.Olaylar ezbere değil ani yaşanır.Gerek eğitiminizi alırken gerekse de iş hayatınız da karşılaşacağınız her soruna çözüm bulmaya çalışmak size o kadar hayat tecrübesi katacaktır ki hayat boyu fayda sağlayacaktır.Örneğin;bir problemi çözme kabiliyeti planlama yapma,iş bulma,para biriktirme,ev satın alma gibi birçok işte yardımcı olabilir.

6)Teknolojik ve Bilimsel Kavrama Yetisi

Daha geçen gün karşılaştığım bir olayla bu maddeyi açıklamak istiyorum.Evde televizyon izlerken birden Toyota'nın "Hybrid Araba" reklamı karşımıza çıktı.Tabi ki bir mühendis olarak ilgim olduğu için hybrid arabanın nasıl bir şey olduğunu biliyordum.Birden annem bu nasıl bir şey ki yağmur? dedi bana.Bildiğim için açıkladım hemen.Yani burada demek istediğim mühendislik mesleği sürekli teknoloji ile iç içe olan bir meslek olduğu için çok geniş bir perspektife sahip olursunuz.Toplumda konuşulan konuları,yenilikleri daha iyi anlarsınız.

7)Prestij

Yani sizin birer etiketiniz.Okulu bitirdiğinizde size seslenilecek hitap edilecek olan etiketiniz.Örneğin,Mühendis Yağmur Çetin.Yani adınızın soyadınızın başına gelecek olan etiketiniz.Mühendislik mesleği her zaman çok çalışmayı ve güçlü bir teknolojik beceriyi gerektiren bir meslektir.Böylesi saygıdeğer bir alanın üyesi olmak size çok büyük bir prestij kazandırır.

8)Topluma Faydalı Olma

Mühendisliğin temel amacı,topluma faydalı olabilmek,toplumu geliştirmek ve topluma her zaman artı değer katmaktır.Böylesi toplumla iç içe olan topluma koşan,topluma hitap eden bir meslekteki maneviyatta sizi daima ileri taşır.

9)Profesyonel Çalışma Çevresi

Mühendis olarak,belli bir dereceye kadar serbest olduğunuz profesyonel bir çevrede iş yaparsınız.Bunun yanında çalıştığınız şirketteki olayları etkileyebilecek konumda olursunuz.Uygun bir iş yeri ve işi rahat yapmak için gerekli imkan ve teçhizatlarla donatılırsınız. Bu yüzden,yaptığınız işin verimliliği önemlidir, yani yaptığınız işin kalitesi ve miktarı.Ayrıca kurumunuzdaki daha tecrübeli mühendislerden birçok şey öğrenebilirsiniz.

10)Maddi Kazanç

Maddi kazanç kendinizi geliştirmenize bağlı olarak değişen bir miktardır.Ne kadar kendinizi geliştirir,tecrübe edinirseniz o kadar maddi kazancınız artar.


Kaynak Site: https://www.tazemuhendis.net/2017/07/mu ... neden.html


Not:

Yukarıdaki ankette burada anlatılan 10 adet başlık, ankette 10 adet seçenek şeklinde yapılandırılmış ve forum üyesi kullanıcı başına 10 adet seçim hakkı ve seçimini değiştirme hakkına sahiptir.Ankete oy verenlere şimdiden teşekkürler

TRWE_2012
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!Cevapla