Web de Uzak Durulması Gereken İnsan Tipleri

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

Web de Uzak Durulması Gereken İnsan Tipleri

Mesaj gönderen lord_leo » 27 Eyl 2018, 23:27

İnternette Uzak Durulması Gereken İnsan Tipleri

İnternetin sanal dünyasında, farklı kişiliklere sahip her türden kullanıcıya rastlamanız mümkün. Web de gezerken, sosyal ağlarda bir şeyler paylaşırken veya bir bilgi ararken yazdıklarınızı çarpıtarak sinirinizi bozacak gelişimini tamamlayamamış bir kişiye rastlamanız çok kolay. Özellikle sosyal mecralarda ve forum benzeri yapılarda karşımıza çıkan bu tipleri genelde umursamasak ta bazen yanlış adreslere götürerek yada eksik bilgilendirme yaparak aradığımızı bulmamızı geciktirir ve zaman kaybına neden olurlar.
Şimdi bu kişlerin başlıcalarına bakalım...


10-) Gizlenen Tipler :
Bu karakterler, konuşmaları, mesaj panolarını, Facebook güncellemelerini gizlice okur ve Twitter beslemelerini takip ederler. Katılımda bulunmamasıyla dikkat çeken bu karakterlerin bir "troll"e dönüşme olasılıkları yüksektir.

9-) Laf Anlamazlar :
Her konuda meraklıdırlar. Çok soru sorarlar ama bir türlü cevabı anlamazlar. Asıl amaçları aradıkları şeylere cevap bulmak değil birilerinin kendisi ile ilgilenmesidir. Zararsız tiplerdir ama zamanla sıkıcı olmaya başlarlar. Açtığı başlık ile konu içeriğin alakasının zor bağdaştırdığı yazılar ile kendilerini belli ederler.

8-) Konu Anlamazlar :
Sorulan sorularla alakasız cevaplar yazan, genelde mesajları birbirine benzeyen içi boş kalabalık yapan tiplerdir. Sorulan soruda isteneni değilde içerinden bir kelimeyi çıkartıp saçma sapan çarpıtmalar yazmalarına çok sık rastlanır. Konuyu anlatmak yerine başka birinin cevap vermesini beklemek daha iyidir.

7-) Cevap Alanını Chat Yeri Zannedenler :
Çoğunlukla sinema sitelerinde gözüken bu tipler, flim ile ilgili mesaj yerine sürekli admine övgüler yazan yada başkasının yazdığına cevap oluşturup karşılıklı konuşma çabasında olan tiplerdir. iletişime geçmemek yada mesajını hiç umursamamak en iyisidir.

6-) Kopyala Yapıştırcılar :
Bu karakter, doğru yanlış ayırt etmeden bir yerde gördüğünü başka bir yere kopyalayan , kendi kendine avunan tiplerdir. Genelde orijinal içerik yazan kişiye saygı göstermeyip altına kaynak belirtmeden yapıştırırlar, "alıntıdır" gibi ibarelerle kendilerini ele verirler.

5-) Muhalif Tipler :
Eleştirmeye her zaman hazır olan bu karakter, her paylaşılan içerik için kusur bulabilir. Onun için paylaştığınız fotoğrafınızın renk doygunluğu yetersiz, gönderdiğiniz makale dünyanın en kötü yazısıdır. Kendisi faydalı bir paylaşım yapmazlar. Takip etmeye gerek olmayan sabit kafalı tiplerdir.

4-) Politik Tipler :
Bu tür karakterler, Facebook profillerini politik başlıklarla ve farklı kaynaklardan kopyaladıkları politik konuşmalarla doldurmasıyla kendini ele verirler. Çoğunlukla güncel olaylar hakkında durmadan kızgın imajı veren bu tür karakterler, zamanla sıkıcı olmaya başlarlar. Örneğin bir pc forumunda siyasi içerikli mesajlar ve tartışma konusu yerler açarlar yada bu tipin değişik türlerde mesela sağlık forumlarında futbol muhabbeti yapmaya çalışırlar vb. Fikirleri zaten sabitdir. Hiç bulaşmamak en iyisidir.

3-) Oyun Bozucular :
Bu karakter, en çok online çok kişi ile oynanan oyun platformlarında karşımıza çıkarlar. Gerçek yaşamda kıl diye tabir edilen insan tipleridir. Oyunun en güzel yerinde çamura yatmak için bahaneler üreten çevresi tarafından saygı duyulmadığı için ego tatmini olmayan düşük karakterli insanlardır. Başkasında kusur aramaları, olmadık yerde oyundan çıkmaları saçma sapan düşük Türkçe ile yazılmış mesajlarıyla kendilerini belli ederler.

2-) Troll :
Genellikle forumlarda ve yorum bölümlerinde boy gösteren bu karakter, kızıştıran, kavgacı ve konuyla ilgisiz mesajlar göndermesiyle dikkat çeker. Genellikle büyük harfler kullanırlar ve eleştirilerden etkilenmezler. Muhataba geçmemek en iyisidir. Genelde içi boş fazla bir şey öğrenemeyeceğiniz tiplerdir. Avatarlarını genelde karizmatik yapmaya çalışırlar. Aynı şeyleri tekrarlar dururlar. Sorulan soruları çarpıtıp konuyu alakasız yerlere sürüklerler. Cahiliyetleri en büyük özellikleridir.

1-) Spambot :
İnternetin en tipik kullanıcılarından bir tanesi de otomatik botlar yada spam mesaj yazan sahte üyelerdir. Spambot 'lar olarak adlandırılan bu kullanıcılar, "bu muhteşem videoyu gördün mü?" gibi yorumlar yazarak ve ilgisiz bir yere bağlantı vererek site sahibinin sinirlerini bozarlar. Bilerek yazdıkları yanıltıcı yada gizli reklam içeren mesajlarında dikkatli olmak gerekir.

*-) Bonus Yanlızlar :
Her ortamda ve her zamanda karşımıza çıkabilirler. Her an her tip özelliğine bürünebilen yalnızlıktan ve sıkılmaktan bunalmış tiplerdir. Ne zaman ne yapacağı belli olmadığı için bu tiplerin cahil olanlarından uzak durmak faydalıdır.

Kaynak : https://www.webkenti.net/2012/07/foruml ... insan.html
Ben Giderim, Tadım Kalır...Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2
Mesajlar: 6542
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Re: Web de Uzak Durulması Gereken İnsan Tipleri

Mesaj gönderen trwe » 28 Eyl 2018, 01:19

Allah'a şükürler olsun bunların hiçbirine girmemekteyim.
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29295
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Web de Uzak Durulması Gereken İnsan Tipleri

Mesaj gönderen velociraptor » 28 Eyl 2018, 17:11

Güzel bir yazı olmuş , Teşekürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

shampuan
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1297
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11

Re: Web de Uzak Durulması Gereken İnsan Tipleri

Mesaj gönderen shampuan » 28 Eyl 2018, 19:38

Teiekkürler paylaşım için.
Önemli bir yazı bence; hem bu tiplerden uzak durmak, hem de bu tiplere benzememek açısından...

Cevapla