Güneş Patlamaları Ve SüperNovalar Hakkında

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7879
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Türkiye Cumhuriyeti

Güneş Patlamaları Ve SüperNovalar Hakkında

Mesaj gönderen trwe » 22 Ağu 2018, 20:49

Güneş patlamaları

Güneş can verdiği kadar can alabilecek kapasiteye sahip olan bir yıldızdır. Her saniye milyonlarca ton hidrojeni helyuma dönüştürmektedir. Öyle ki 1 saniye içerisinde ürettiği enerji, tüm insanlığın bu zamana kadar ürettiği tüm enerjiden daha fazladır. İşte bu kadar olayın yaşandığı bu yıldızda güneş patlaması denilen bir olay gerçekleşmektedir. Güneş patlamaları, güneş yüzeyinden daha derinde bulunan milyonlarca dereceye ulaşmış plazmaların (Plazma elektronlarını kaybetmiş atom parçacıklarıdır.) güneşin yüzeyine doğru püskürmesinden meydana gelmektedir. Bu olay sırasında uzaya çok miktarda plazma ve enerji salınır. Öyle ki; güneş patlamasının uzaya 1 saniyede yaydığı enerji 1 atom bombasının 1 milyon katıdır. Neyse ki dünyanın güneşten gelen bu enerjisi önleyecek bir “manyetik” alanı vardır. Bu alan sayesinde güneşten gelen plazmalar dünyanın kutuplarında birikmektedir. Eğer dünyanın böyle bir alanı olmasaydı, dünyada yaşam mümkün olmayacaktı. Güneş patlamaları, bu manyetik alanı geçebilecek güçte değildir. Ancak gerçekleşmesi muhtemel olan daha büyük bir güneş patlaması, bu manyetik alanı parçalayabilir. Manyetik alanın parçalanması, güneşten gelen zararlı ışınlara ve plazmalara karşı dünyanın savunmasız kalması anlamına gelmektedir. Bu da dünyada yaşamı imkansız hale getirebilir. Böyle bir durum eğer bir gün gerçekleşirse insanlığın bunu önleme gibi bir durumu olmayacaktır. Güneş, her zaman, her şeyin olabileceği bir yerdir. Eğer çok büyük bir güneş patlaması olacak olsa bundan haberimiz bile olmayabilir.

Süper nova patlamaları

Resim

Süper nova patlaması, sadece bizi değil evrendeki hemen hemen tüm yaşam formlarını tehdit eden bir olgudur. Süper nova patlaması, güneşten çok daha büyük yıldızların yok olmadan önceki son halidir. Bu evrede yıldız içine çökmeyi daha fazla kaldıramayarak dışa doğru büyük bir patlamadan sonra yok olur. Bu esnada uzaya doğru öyle kuvvetli bir enerji salınır ki, bu enerji güneşin tüm ömrü boyunca üretebileceği, tüm enerjiden daha fazla bir enerjiye sahip olur. Tüm galaksi bu patlamada aydınlanır ve etrafındaki tüm yıldız sistemlerini yok eder. Bu patlama, öyle kuvvetlidir ki; bir galaksideki tüm yaşamı bile tehlikeye atabilmektedir. Süper nova patlamaları evrendeki en tehlikeli şeydir.

Elbette her kötü, olayın bir güzel tarafı vardır. Süper nova patlamaları sadece yaşamı yok etmemekte, yeni hayatların da temelini atmaktadır. . Bir süper nova patlaması, bir yıldızın veya yıldızların kalıntılarını gücüyle birlikte sürükleyerek evrenin başka köşelerinde yeni yıldızların doğmasını sağlamaktadır. Güneşin de bundan milyarlarca yıl önce bir süper nova patlamasının kalıntılarından doğduğu düşünülmektedir. Süper nova patlamaları şimdilik insanlık için bir tehdit unsuru değildir. Çünkü; yakın çevremizde bir süper novaya dönüşebilecek kapasitede yıldız bulunmamaktadır. Ancak, bu ihtimal her zaman bir tehdittir. Çünkü; galaksinin öbür ucunda yaşanabilecek çok kuvvetli bir süper nova patlaması bile her zaman dünyayı etkileyebilir.

Kaynak Site: http://www.moymak.com

TRWE_MMXII
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
REASMCODERİNG
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!Cevapla