İdeal Toplu Resim Dönüştürme: Caesium

Kurulum gerektirmeyen (portable) programların paylaşım alanıdır..
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

İdeal Toplu Resim Dönüştürme: Caesium

Mesaj gönderen shampuan »

Bu program, benzerleri gibi fotoğraf dönüştürür. Kameralarınızdan, cep telefonlarınızdan aktardığınız resimleri, fotoğrafları; ya da internetten indirdiğiniz görselleri, büyük boyutu sebebiyle küçültmek istediğinizde kullanılır. Son derece etkilidir, işini güzel yapıyor.

Normalde programı duyduğunuzu ya da belki de kullandığınızı tahmin ediyorum. Ancak kişisel olarak programı tecrübe ettim ve çok beğendim. Dolayısıyla sizlere tavsiye etmek için bu başlığı açtım.

İndirme:
https://www.gezginler.net/indir/caesium.html

İndirme bağlantısındaki site güvenilir ve kadim bir sitedir. İçerikte hem kurulumlu hem portable versiyon var. Ya da siz dilediğiniz yerden indirebilirsiniz.

Programın kullanımında dikkat edilecek bazı noktalar var. Örneğin uygun kalite ve çözünürlük seçtiğiniz zaman "Apply - Uygula" demeniz gerekiyor. Demezseniz dönüştürme yapmadan kopyalarını oluşturur. Ayrıca kalite ve boyut küçültmesini isteğinize göre, önce deneme yanılma yaparak kendiniz bulmalısınız. Her ne kadar orjinal dosyaları korusa da, toplu dönüştürme yaparken yanlışlıkla orjinalleri silerseniz dönüşümün geri alınamaz olduğunu bilmelisiniz. İkinci önemli nokta, listeyi temizle düğmesinin yanında orjinal dosyaları diskten de sil düğmesi var. Bu düğmeyi dikkatli kullanın; çünkü geri dönüşüm kutusuna atmıyor!

Herşeye rağmen bunlar eksi özellik değil; bilinçli ve acele etmeden kullanırsanız işinizi görür. @feuer ile bir başlıkta bir e-magazin hakkında konuşuyorduk. İçinde çoklu dergi seti bulunan birkaç arşiv dosyasını, e-kitap dosyasından çıkarttım. Ortaya çıkan zip dosyalarının içini açarak içerikteki .jpg resimlerini bu program ile dönüştürdüm. 60 kusur megabaytlık arşiv, biraz kalitesi bozulsa da, 20Megabayta düştü! Tabi kalite kavramı kişiden kişiye değişir, balonlardaki yazılar biraz bulanık görünüyorsa da hala okunaklı. Siz de elinizdeki fotoğrafları, resimleri veya benzer materyalleri dönüştürme yaparak daha az yer kaplamalarını sağlayabilirsiniz.

Resim

Resimde hem açıklama yaptım, hem de gerekmese de kırmızı ile işaretlemeler yaptım. Bu işaretlemeleri dikkatli yapın. Yaptığım ayarlar örnektir. Enxboy oranını her zaman korumanızı öneririm(o kadar ingilizceniz vardır: aspect ratio). Set quality ve Apply, yaptığınız ayarın geçerli olmasını sağlar; yapmayı unutursanız resmi olduğu gibi kopyalarsınız. Gerisini kullana kullana çözersiniz zaten.

Benzer bir konu şurada açılmış:
viewtopic.php?f=130&t=199091&p=435640&h ... um#p435640

*Konu başlığı ve içerikte yanlışlık var; kaliteyi düşürür.

Mutlaka bir gün işinize yarar, bence indirip erişebileceğiniz biryerlerde tutun derim.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Re: İdeal Toplu Resim Dönüştürme: Caesium

Mesaj gönderen feuer »

Teşekkürler, bunuda inceleyelim.

den4b resizer kullanıyorum bu iş için;
http://www.den4b.com/products/resizer

o da toplu resim boyutlandırma için gayet işlevsel. Boyut 3mbden az. Ancak önizleme penceresi yok.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen shampuan »

Ooo seninki de iyiymiş başlık aç başlık.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

bu program den4b'den renamer ile aynı tasarımcıdan çıktığı için output isimlendirmesi ile ilgili çok fazla variasyon yapabiliyorsunuz.
aynı klasör farklı klasör prefix suffix kelimeler belirleyebiliyorsunuz.
açıyorum bir başlık seni mi kıracağım shampuan :)
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

teşekkürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free