Taşınabilir Windows95 :)

Kurulum gerektirmeyen (portable) programların paylaşım alanıdır..
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Taşınabilir Windows95 :)

Mesaj gönderen shampuan »

Snipefiles'de geziyordum, portable uygulamalar kategorisinin 7. sayfasında karşıma çıktı.

https://www.snapfiles.com/get/win95.html

İlginç olan şu: emülatörsüz-memülatörsüz direk çalışıyormuş. Tabii emülatörsüz dedikse, kendisi bir emülatör zaten. Kurulumu falan tamamlanmış. Herşey uygulanmış. İndirip öylece çalıştırıyorsun. İndirmek internet konusunda cimri davranmak zorunda olduğumdan bizzat denemedim. Ancak haricen dosya alma-verme olayı varsa (açıklamasında bahsetmiş) dadından yenmez. Nostalji oyunları şunları bunları yedeklemenize gerek kalmadı demektir. ;) Sistem, Electron adlı bir uygulama üzerinde çalışıyormuş.

İndirme linkini test ettiğimde "bulunamadı" hatası ile karşılaşınca ben de alternatif site aramaya başladım. Şayet riske katlanırım derseniz başka bir site vericem:
https://www.techspot.com/downloads/7097-windows-95.html

Soldaki portable 32/64 olanları deneyebilirsiniz. Ben indirmeye kalktığımda 300MB gördüğümü hatırlıyorum.

İyi çalışmalar.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Taşınabilir Windows95 :)

Mesaj gönderen velociraptor »

İlginç birşeye benziyor teşekkürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

Ben bunu indirmiştim, çok yavaş çok kasıyor bende. vbox ve dosbox versiyonları çalışıyor. Sizin bilgisayarlar sistem daha iyi belki tıkır tıkır çalışır.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

feuer yazdı: 05 Mar 2021, 01:04 Ben bunu indirmiştim, çok yavaş çok kasıyor bende. vbox ve dosbox versiyonları çalışıyor. Sizin bilgisayarlar sistem daha iyi belki tıkır tıkır çalışır.
:?:

Ama nasıl olur?
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen trasmus »

Portable win95 yeterince hızlı. Sistem, sanallaştırma penceresinden kapatılırsa kaldığı yerden devam ediyor.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

İyiymiş tamam. Müsait olunca ben de indireyim.
Haricen dosya paylaşımı da var değil mi? Dışarıdan program kurulumu falan.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

vbox ile vhd ye kurunca, vhd yi iso gibi sanal disk oalarak sisteme gösterebiliyorsun ve dışardan dışardan dosya eklemek çok rahat oluyor. Akşam bir daha bakıyım programa, dosyaları silmemiştim, ama gerçekten çok kasmıştı hatırlıyorum, yoksa bilgisayarda tutardım. Dediğim gibi sizin sistemlerde tıkır tıkır çalışabilir.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

296mb zip dosyası
1,29gb oluyor açınca

.\resources\app\images\windows95.img
Bu dosya imaj dosyası, Winimage programıyla açarsan dilediğini silip yeni şeyler ekleyebilirsin ekleyebilirsin.

çok yavaş çalıştı bende aynı şekilde, dediğim gibi bu benim sistemin özellikleriyle ilgili, sisteminiz iyiyse sizde kasma olmayacaktır.
Denildiği doğrudur kapatıp açınca kaldığı yerden devam ediyor.

Resim

Resim

dosbox ile hazırladığım windows 95
Resim

vbox ile hazırladığım windows 95
Resim
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Teşekkürler.
Dikkat çekici önemli bir nokta var. Verdiğim yazılımda ekran ve ses sürücüleri var görünüyor. Tema rengi ve renk kalitesinden anlaşılıyor.
Ancak Vbox ve dosbox'daki halini beğenmedim. Hadi Vbox'daki neyse ne, ama dosbox'da hiç renk yok. Vbox'da denerken beni en çok hayal kırıklığına uğratan durum idi. Vbox eklentileri de durumu çözemiyor. Emülatör bakılınca ise renk sorunu çözülmüş görünüyor. Bu iyi.

Geçmiş yıllarda eski bir bilgisayara Windows 95 kurmuştum. Driverleri de yükleyince cillop oldu. Win2000'i de başka bir eski PC'ye kurdum. Hızdan uçuyordu makineler. Maalesef şu anda iki adet makinemi ıskartaya çıkardım:

Resim

Sağdaki makinede XP ile kullanıyordum. Yedek bir HDD'de de 2000 vardı. Rahmetli oldu.
Solda karşıda içi gözüken windows7'li idi. O da rahmetli oldu.
Üst katta bir odayı elektronik malzeme deposu olarak kullanıyorum. Bir tane beyaz kasam var. Windows 98'li ve de çalışıyor :-D Onu altın gibi saklıyorum.

Resimdeki arızalılardan ise hiç umudum yok. Mosfet arızası verdiyse söküp değiştirebileceğim sıcak hava istasyonu falan istiyor, onlardan bende yok. Sonra yedek mosfetim de yok... Bütün hayallerim çöp oldu maalesef.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

dosbox için shader lar var o görüntüyü daha clean ve soft yapabiliyorsun. o shader klasörünü silmiştim bu windows95 li dosbox klasörün içinden.
vbox içinde temiz kurulumlar tutuyorum hiçbir sürücü eklemedim. dboxta aynı şekilde. iki versiyona da ekstra iince ayarlar yapsam daha verimli olabilirler. driver ve dll kütüphaneleri eklemek lazım uğraşmak istemedim, devamlı kullanmadığım için.

benim eski işletim sistemleriyle ilişkim resimdeki gibidir.
Resim

microsoft windows 3.1 kitabım bile vardı be, herşeyi atmışız, gerçi atmasaydım yer kaplıyor diye üzülecektim.
senin şu koyduğun fotoda ayakkabı kutusu ve açıköğretim fakültesi kitapları dahil atmadığım geri dönüşüme vermediğim hiçbirşey yok
sadece ölçüm aletlerim yoktu.