SageThumbs Güzel Bir Resim Programı

Sadece freeware (Ücretsiz) program paylaşımlarının yeraldığı alan
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

SageThumbs Güzel Bir Resim Programı

Mesaj gönderen shampuan »

Size bahsettiğim yazılım ücretsizdir. Windowsa kurulduğunda, resim önbelleğini aktif eder ve klasörler içinde yer alan resimlerin öngörüntülerini (thumbnails) oluşturur. Bunda ne var şimdi?

Bu program çok fazla türden resim formatını destekliyor. Bu nedenle öngörüntüsünü gösteremediği resim türü yok gibi. Mesela elinizde Adobe Photoshop ile yapılmış .PSD dosyaları mevcut. Hızlıca bu neymiş diye bakmak istiyorsunuz ama fotoşopu açmak biraz zaman alır. Böyle onlarca resmi acaba hangisiydi diye elle açıp-kapatıp aramanıza gerek yok. Bu program resim içeriğini küçük resim olarak size gösteriyor. Hem bilgisayarınızda photoshop yüklü mü bakalım? içeriği görmek için iki saat PS mi kuracaksınız?..

Açıkkaynak kodlu Photoshop alternatifi olan GIMP için de durum aynı. GIMP'in gerek linux dağıtımlarında gerekse windowsta açılışı bir ölüm. İsterseniz deneyin demeyeceğim, çünkü gerçekten çok uzun sürüyor. Hatta acaba program hata mı verdi diye de düşünebiliyorsunuz. Bu yazılm, Elinizdeki .XCF uzantılı Gimp dosyalarını program kurmaya ya da iki saat programın açılmasını beklemenize gerek kalmadan size cukkadanak gösteriyor (thumbnail olarak).

Program, bir resim görüntüleyici değil. Varsayılan resim görüntüleyinizi ise değiştirmiyor. Bu nedenle sıkıntısız kullanabiliyorsunuz.

Bir diğer daha güzel yönü de şu: Sağtık menünüze "panoya kopyala", "Arkaplan yap", "Şuna Dönüştür", "buna dönüştür" diye fonksiyonlar ekliyor. Böylece bir resmi dönüştürmek için fellik fellik yazılım aramıyorsunuz, yazılım elinizin altında zaten.

Olumsuz özelliği var mı?

Arkadaşlar, programı antivirüsle taramadım. Bunu öncelikle belirteyim.

Sonra kurulum sonunda bilgisayarımda belli belirsiz bir kasılma oldu. Tüm klasörlerin içeriğinin taranması, pasif hale getirilmiş küçük resimleri göster modunun devreye sokulması ve her resimli klasör içeriği için programı kendini ayarlaması sisteme belli belirsiz bir yük bindiriyor. Bilgisayarınız güçlü ise sıkıntı yok. Ama benim gibi yavaş bir bilgisayar kullanıyorsanız bunu sorun yapabilirsiniz.

İndirme

Programın resmi sayfasını bulamadım. Yalnız, açık kaynak kodlu olduğundan sourceforge nokta net'ten indirilebiliyor:
https://sourceforge.net/projects/sagethumbs/

Görseller:
Resim

Resim

Bu programın daha fazla özellikleri olabilir. Yeni keşfettim alelacele baktım çok beğendim. Hemen paylaşmak istedim. Daha fazla özelliği varsa siz de ekleyebilirsiniz.

İyi kullanımlar...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Re: SageThumbs Güzel Bir Resim Programı

Mesaj gönderen velociraptor »

Güzele benziyor sağolasın