Güvenli Silme Programı-ERASER (Youtube Video)

Sadece freeware (Ücretsiz) program paylaşımlarının yeraldığı alan
shampuan
Kilobyte2
Kilobyte2

Güvenli Silme Programı-ERASER (Youtube Video)

Mesaj gönderen shampuan » 16 Tem 2018, 18:15

Birçok kişi bilgisayarını satmak, ödünç vermek, arıza nedeniyle servise götürmek zorunda kalabilir. "Sildiğim verileri görürler mi?" endişesi yaşamamak için güvenli silme işlemi yapılması gerekir. Bu işlem, diskteki verileri "üstüne yazma" mantığıyla yok eder. Eğer sizin de böyle bir ihtiyacınız varsa bununla ilgili nasıl yapılır videosu yaptım.

Buyrun:
https://www.youtube.com/watch?v=0oZv8UZ ... nnel=Seron

Eraser'in resmi sitesi:
https://eraser.heidi.ie/

NOT-1: yeni sürümlerde bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. 6.0.8 sürümü bulursanız daha iyi olur.
NOT-2: Kurulum net.framework 3.5 istemektedir. Katılımsız AIO netframework kurulumlarında hata vermektedir. Online olarak microsofttan almalısınız. sebebi AIO netframework kurucularının ENG dosyaları içermemesi. Türkçeye göre ayarlamışlar, orjinal dosyayı alamazsa kuruluyor, çalışmıyor.
En son shampuan tarafından 17 Tem 2018, 17:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Re: Güvenli Silme Programı-ERASER (Youtube Video)

Mesaj gönderen velociraptor » 16 Tem 2018, 19:14

Eline sağlık
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
trwe
Terabyte4
Terabyte4

Mesaj gönderen trwe » 16 Tem 2018, 22:43

Dijital dünyada hiçbir veri kaybolmaz.Ben vakti zamanında bir deneme yapmıştım kendi dizüstü bilgisayarın diskinin üzerinde .....Bu tip bir yazılım ile ama sonra ne oldu...R-Studio Network veri kurtarma yazılımı ile tüm veriler geri geldi. (Halbu ki disk üzerinden tam 102 adım geçmiştim.)

Eğer birisi kafaya gerçekten takarsa verilerinizi geri getirebilir.En iyi çözüm fiziki hasardır.Yani balyozla diski paramparça edin.....
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!

shampuan
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen shampuan » 16 Tem 2018, 23:31

Neyi nasıl sildiğiniz de önemli hocam. Uygulamayı doğru şekilde yaparsanız R-Studio kurtaramaz. Ben de birkaç deneme yaptım işe yarıyor.
Program kullanmak istemeyenler windowsundan vazgeçecekse, diski hızlı biçimlendir yapıp alan dolana kadar film ile falan doldurursa o da işe yarar bir yöntem. Şimdi uzaktan neyi nasıl yaptığınızı bilmediğimden neden kurtarıldığı hakkında yorum yazamıyorum.

Kullanıcı avatarı
trwe
Terabyte4
Terabyte4

Mesaj gönderen trwe » 17 Tem 2018, 00:11

shampuan yazdı:
16 Tem 2018, 23:31
Neyi nasıl sildiğiniz de önemli hocam. Uygulamayı doğru şekilde yaparsanız R-Studio kurtaramaz. Ben de birkaç deneme yaptım işe yarıyor.
Program kullanmak istemeyenler windowsundan vazgeçecekse, diski hızlı biçimlendir yapıp alan dolana kadar film ile falan doldurursa o da işe yarar bir yöntem. Şimdi uzaktan neyi nasıl yaptığınızı bilmediğimden neden kurtarıldığı hakkında yorum yazamıyorum.
Sen bir diski wipe edip bana yolla bende o diski içinde veri kurtarılmış olarak geriye yollayım. Ben bir kurtarma ustayım Şuradaki konunun en son mesajına bir bak ne demek istediğimi pekala anlayacaksın.....

viewforum.php?f=9
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018

shampuan
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen shampuan » 17 Tem 2018, 16:54

@trwe elimde gönderebileceğim müsait harddisk yok elimdekilerin hepsi meşgul. Bu aralar film indirme manyaklığı edindim de... :D

Verdiğin linkte bir sürü başlık var. ilk sayfadakileri baştan aşağı kontrol ettim. Sonra yanlış mı anladım diye en sonuncu sayfaya gittim yine bulamadım. Hangi konu?
Sen tam olarak ne yaptın bana detayıyla anlatır mısın belki birşey kaçırıyoruzdur. Ben sadece harddisklerin çalışma prensibini ve güvenli silme işinin mantığını biliyorum. şayet aslında silinmiyorlarsa veya kurtarılabiliyorsa bunu bilmek isterim. Ya da eğer sen yanılıyorsan bir şeyi kaçırdın demektir sen de öğrenmelisin. ben bu durumu tartışmak istiyorum hatta vakit ayırıp evde tekrar deneyebilirim.

Kullanıcı avatarı
trwe
Terabyte4
Terabyte4

Mesaj gönderen trwe » 17 Tem 2018, 17:46

shampuan yazdı:
17 Tem 2018, 16:54
@trwe elimde gönderebileceğim müsait harddisk yok elimdekilerin hepsi meşgul. Bu aralar film indirme manyaklığı edindim de... :D

Verdiğin linkte bir sürü başlık var. ilk sayfadakileri baştan aşağı kontrol ettim. Sonra yanlış mı anladım diye en sonuncu sayfaya gittim yine bulamadım. Hangi konu?
Sen tam olarak ne yaptın bana detayıyla anlatır mısın belki birşey kaçırıyoruzdur. Ben sadece harddisklerin çalışma prensibini ve güvenli silme işinin mantığını biliyorum. şayet aslında silinmiyorlarsa veya kurtarılabiliyorsa bunu bilmek isterim. Ya da eğer sen yanılıyorsan bir şeyi kaçırdın demektir sen de öğrenmelisin. ben bu durumu tartışmak istiyorum hatta vakit ayırıp evde tekrar deneyebilirim.
Verdiğim linkteki açılan ana konunun alt alt başlığında şöyle bir ifade var "Hard Disk Bad Sector (Hasarlı Sektör/Küme) Hatasıyla Başa Çıkabilme" bu ifade ve sonrasını inceleyebilirsin.Ayrıca tartışmak belirli kaideler içinde kalmak koşulu ile faydalıdır.Böylece yanlışlar ve doğru kesin hatları ile belirlenmiş olur.O manyaklık bende vardı Flim depolama sonra heves geçti daha benim manyaklığım Yazılım Depolama üzerine......Elimden gelse dünya bütün yazılımları tek bir süper sunucu bilgisyarında saklamak isterdim.(manyaklığa bakarmısın?) :D :lol:
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018

shampuan
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen shampuan » 17 Tem 2018, 18:15

Tamam oradaki yazıları okudum. Bana oradaki bilgiler çok ağır gelse de -yanlış anlamamışsam- hasarlı sektörlerden bile veri kurtardım diyorsun. Ama hasarlı sektörden kurtarmak ile üzerine yazılmış verinin kurtarılması aynı şey mi peki? bilmiyorum.

Ben mantık olarak şöyle anlatayım hem okuyanlar da takip etsin.

Ben bilgisayarımda bir videoya tıklatıyorum, izliyorum sonra kapatıyorum.
Bilgisayarımda aradığım dosyalara hızlı erişmemi sağlayan "search everything" adlı programı çalıştırıyorum. Çok faydalı bir programdır bu arada gerekirse bu mesele için bir başlık açarım/z:
https://www.voidtools.com/

Neyse az evvel izlediğim video adını bu arama programına girdiğimde videodan iki tane gösteriyor: birisi kaynak dosya, diğeri windows sistem dosyaları içerisinde bir yerde. Yani tıklattığım herşeyi kaydediyor windows(bu huyundan nefret ediyorum CCleaner sağolsun)

Ben şimdi bu durumu bilmeden gider bu videoyu kaynak klasörden güvenli sildirirsem, daha sonra da veri kurtarma yazılımı kullanırsam, veri kurtarma programı bu videoyu hoooop diye önüme koyuyor. Çünkü windowsun kopyaladığı dosyadan buluyor. Halbuki üzerine yazdırılmış dosyayı bulamıyor, bulsa da dosyanın kurtarılamayacak kadar bozuk olduğunu "üzerine yazılmış" ibaresiyle söylüyor.
Senin güvenli silme programı ile üzerine defalarca yazma ve başarılı kurtarma olayı bunun gibi birşey değildir değil mi? Dosyanın başka yerde birkaç kopyası daha vardır, gitmiş onu bulmuştur sen de bu program silmiyor diye düşünmüşsündür... Sadece bir ihtimal.

Bir ara bir veri kurtarma şirketine mail atarak bu durum hakkında bilgi istedim. Sağolsunlar yardımcı oldular. Onlara hayali bir senaryo üreterek üzerine yazdırılmış bir dosyanın ileri teknoloji ile kurtarılıp kurtarılamayacağını sordum. Cevaben şöyle dediler: " üzerine yazdırılmış bir veriyi kurtarma ihtimali teorik olarak mümkündür dense de pratikte böyle bir olay yaşanmamıştır". Onlarında bilgi eksikliği olabilir bilemiyorum.

Ama bir diskin "manyetik izler" prensibi ile çalıştığını varsayarsak, bu manyetikliği başka bir manyetiklik ile bozduğunda alttaki veriyi perişan etmiş oluyorsun. En azından teori bu.

Kullanıcı avatarı
trwe
Terabyte4
Terabyte4

Mesaj gönderen trwe » 17 Tem 2018, 18:39

"Bir ara bir veri kurtarma şirketine mail atarak bu durum hakkında bilgi istedim. Sağolsunlar yardımcı oldular. Onlara hayali bir senaryo üreterek üzerine yazdırılmış bir dosyanın ileri teknoloji ile kurtarılıp kurtarılamayacağını sordum. Cevaben şöyle dediler: " üzerine yazdırılmış bir veriyi kurtarma ihtimali teorik olarak mümkündür dense de pratikte böyle bir olay yaşanmamıştır". Onlarında bilgi eksikliği olabilir bilemiyorum
. "

İşte ben de teorik denilen ütopyayı nasıl uygulayacağımı keşfettim.Mesela o kurtardığım 27 GB veriyi tekrar kaybettim Ubuntu kurarken ama hiç endişelenmiyorum çünkü usb içinde RAW (halde) duruyor ve bu usb (32GB) hiçbir veri yazmıyorum.(çünkü bu veriyi kurtarmamı zorlaştırır) ve bunu Windows 7 Live DVD (kendi imalatım olan dvd) bir kaç gün sonra kurtaracağım......Yani yöntemini bilirsen kurtaramadığın veri olmaz,istersen diskin üzerinden 1000 defa geç gene de o veriyi çıkartırsın.(yeter ki kafayı ona tak....)
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018

shampuan
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen shampuan » 17 Tem 2018, 19:10

İlginç...
Peki bu konu burada kalsın, olaki örnek bir uygulama yaparsak yine buradan devam ederiz.