Ceofix İkon Aralığı Scripti Hakkında

Sadece freeware (Ücretsiz) program paylaşımlarının yeraldığı alan
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte1
Terabyte1

Ceofix İkon Aralığı Scripti Hakkında

Mesaj gönderen shampuan »

Ekranım 1280x1024 17inç eski bir pilipis monitör. Masaüstümde çok fazla uygulama olunca, mecbur ctrl+fare tekeriyle icoları küçültüp hepsini yerli yerine koyup aradaki dar alandan yararlanıyordum. İcolar birbirine biraz daha yakın olsa ciddi alan tasarrufu olacaktı. Ama bunun mümkün olup olmadığını bilmediğimden hiç araştırmadım.

Az evvel Ceofix'de bir başlıkta bu ico aralıklarını ayarlayan bir hazır uygulama farkettim.

https://www.ceofix.com/10848/masaustund ... -degistir/

Doğru mu uyguladım, yanlış mı uyguladım bilmiyorum örneğin anlatımda "- 1500" denmiş arada boşluk var, ben boşluk koymadım. Bu nedenle biraz saçma sapan birşeyler oldu. Ceofix görüyorsa geri bildirim olur diye yazıyorum. Eğer geliştirme şansı varsa geliştirilebilir de hem.

Bir defa sistemim windows 8.1 olduğundan scriptin yüzde yüz doğru çalışacağından emin değildim ama denedim. Çalışıyor. Şöyle ki, anlatımda oturumu birkez açıp kapatmanız gerekebilir diyor ve script de zaten bunu size sorarak yapıyor (explorer.exe aç/kapat olayı). Yeniden masaüstüme döndüğümde scriptin henüz ayarı uygulamadığını görüyorum. Bir öğeyi alıp çöpe attığım an tak diye devreye giriyor, birden öğe aralıkları değişiyor.

Sıkıntı şurada, öğe aralıkları hem yatayda hem dikeyde aynı rakamı girsem de eşit olmuyor.

İkincisi girdiğim rakam küçük de olsa istediğim şekilde yakınlaşmıyor. Mesela 1200 seçerek başladım, ama daralacağı yerde genişledi. Ben de dedim ki herhalde bunun difolt hali 1000 olacak, bir de genişletmeyi seçeyim, 2000 yapınca abarttı bu defa.
Resim

Tamam dedim, ben dar aralık istiyorum, o halde şunu 800'e indireyim, aralarda anlamsız tuhaf boşluklar oluştu:
Resim

Sistemimin uyumsuzluğu buna sebep olabilir. 8'lerin özellikle tabletler için geliştirildiğini düşündüğümüzde bana hiç de tuhaf gelmez. Arkaplanda scriptlerin ne yaptığını bilmediğim için böyle ortaya sallama yazıyorum.

Daha da önemlisi aslında bana zevkli geldi. Kendisi de uygun görürse belki bu tip durumları tartışabiliriz, nasıl geliştirebiliriz, neden oturumu yeniden başlatınca çöpe birşey atar ya da geri alırsam devreye giriyor? Sistemimin durumu pek parlak değil, boş yapmak da istemiyorum belki yazılım sorunsuzdur.

Bu bir geri-bildirim. Bakarsınız geliştirilir...

Bu arada. Eski düzenime geri dönmem sorun olmayacak sıkıntı bu değil. Benim vaktim var, deneme yapmamı isterseniz denerim. Çok olsa bir windowstan olur format atarız :-D
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
feuer
Megabyte1
Megabyte1

Re: Ceofix İkon Aralığı Scripti Hakkında

Mesaj gönderen feuer »

Registry de bu iki değer için girdiler vardır;
O girdileri;
1 - regedit te elle,
2 - yeni girdiler için reg dosyası hazırlayarak,
3 - yeni girdiyi registry de oluşturmak için bat script hazırlayarak,
4 - yeni girdiyi registry de oluşturmak için vbs script hazırlaryarak,
5 - yeni girdiyi registry de oluşturmak için powershell script hazırlayarak
değiştirebilirsin.

Registrty kayıtlarında yapılan bazı değişikliklerin aktive olabilmesi için bilgisayarın ya da oturumun yeniden başlatılması gerekebiliyor.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte1
Terabyte1

1. yol asla istemeyeceğim yol :-D
Fırsatı olan varsa bir deneyebilir. Açıkçası ben faydalı olabilecek bir uygulama olduğunu düşünüyorum; Benim gibi masaüstünde it düşse ayağı kırılacak kullanıcılar için.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

Windows 10 için kodlanmıştı belkide 8 de bu tarz hatalara sebep oluyordur
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte1
Terabyte1

Program, daraltma yaparken ikonları senin isteğine göre koymuyor. Sadece yakın olanları yaklaştırıyor. Şayet uzakta kalan, açıkta kalan, düzensiz ikonlar varsa, onların düzeni bozuluyor ki aslında bu çok normal. Benim masaüstümde solda ikonlar vardır. Sağda ikonlar vardır. Yukarıda ikonlar vardır. Ortada yapılacak işleri not aldığım birkaç txt vardır. Arada kalan boşluklardan istifade ederim. Kafanızda canlandırabildiniz mi bilemiyorum. Böyle düzensiz olunca yaklaştırma-uzaklaştırmada tuhaflık oluştu. Buraya durumu yazdıktan sonra biraz elle yerlerini değiştirdim son derece düzgün dizilebiliyor. Ayar güzel uygulanmış sıkıntı yok yani. Öte taraftan şu yeniden başlatmada şık diye oturtsa iyi olacak. Birinci resimdeki gibi olduğunda eski haline getirmek için baya uğraştırdı, geri dönüşük kutusu yoktu ortalıkta...
Kullanıcı avatarı
tn82
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen tn82 »

Merhaba Shampuan. Script hakkında sorunlar yaşamışsın. Bu konuda velociraptor en uygun cevabı verecektir. Linke göz atarsın: https://www.ceofix.com/kunye/
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte1
Terabyte1

Anladım özür dilerim. Tarkan abinin yaptığını bilmiyordum.

Sizde sorunsuz sanırım win10 kullandığınızdan.
Kullanıcı avatarı
tn82
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen tn82 »

Ben test ettiğimde herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Bu script ile ilgili ilk defa sorun olduğunu gördüm. Belki sistemdendir.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen esatiz »

Abi sen o sistemi bi formatla :-D :-)
Unutmayalım ki: Tüm bilgisayarlar aynı hızda bekler!
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte1
Terabyte1

Geçen gün diğer bilgisayara XP kurdum, sadece bir iki mame oyun atıcaktım hesapta. O bile canımdan bezdirdi.

Şimdi buna format atmak... Göçtüğü güne kadar dursun.