RAID Yapma Anlatimi

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4592 kez

RAID Yapma Anlatimi

Mesaj gönderen velociraptor »

RAID sistemini nasil kuracaginizi anlatmaya calisayim:
ön Bilgi önce RAID hakkinda nedir ne degildir uyguladiktan sonra ne gibi degisiklikler olucak ondan bahsediyim, öncelikle benim size uygulaticagim raid sistemi performans icin olan RAID-0 RAID-0 en az 2 sabit diskle yapilabilen normalde bir koldan gelicek veriyi iki kola yayarak performansi 2'ye katlamayi amaclayan bi sistem ama bu sistemin bu is iyapabilmesi icin 2 sabit diskini bir disk olarak kullanmasi gerekiyor bu nedenle bu uygulamayi yaptiktan sonra iki adet 80gb diskiniz varsa artik 160gb'lik 1 disk olarak gözükecektir. RAID-5 gibi 4 diskle yapilan disklerin 2'si performans diger 2'si yedekleme yapan sistemelrde var ama bunalr bizi ilgilendirmiyor daha cok isyerleri icin düsünülebilir ben performans istedigim ve 4 adet diskim olmadigindan böle düsünüyorum simdi geelim uygulamaya ve hangi sartlarda yapabileceginize öncelikle maddeleri iyice okuyun uygun degilseniz bu yaziyi okumayi birakin ön Hazirlik
1.) RAID Kontrolcünüz Silicon image'mi ( Anakartiniz kutusuna bakarak veya kitapcigini okuyarak yada BIOS'tan Onboard Devices bölümünden bakabilirsiniz )
2.) RAID disketinizi Hazirladinizmi ü ( RAID disketinizi Anakartinizin cd'sindeki RAID Disk maker'dan veya anakart üretinicizin sitesinden temin edebilirsiniz )
3.) Bütün Bilgilerinizi Kaybetmeye hazirmisiniz ü ( raid-0 malesef bütün bilgileriniz silinicek ayrica artik 2 diskiniz tek disk olucagindan 2 diskte yaptiginiz gibi yedekleme yapamiyacaksiniz )
4.) Disklerinizin kablolari RAID girislerine takilimi ( RAID yapmak icin disklerinizin kablolarini SATA girislerinizden cikarip RAID girislerine takmaniz ve girisler arasinda 1 tane bos birakmaniz yani 4 port varsa kablolari 1'e ve 3'e takmaniz yeterlidir ) Uygulamya Geciyoruz yukaridaki sartlara uygunsaniz uygulamayi yapmaya gecelim öncelikle format atmaniza falan gerek yok RAID zaten sisteminizdeki herseyi siliyor ama isterseniz genede normal bi XP'cdsi kullanarak kendiniz format atablirsiniz bi zarari yoktur.
A.) öncelikle bios ayarlarmizi yapalim öncelikle ''BIOS---Advanced---Onboard Devices Configuration---Silicon image Controller---RAID MODE'' secin islemleri kaydedin bilgisayariniz yeniden baslicak b. maddesinden devam edin.
B.) acilista post ekrani gecincesilicon image kontrolcüsü bir raid sistemi olusturulup olusturulmadigini kontrol eder bu sirada klavyenizden ''F4'' tusuna bi kac kez basin ve RAID paneli karsiniza gelicek.
C.) ''Create RAID Set'' Secin ''RAID 0'' secin ''Manuel Configuration'' secin (Auto secerseniz 64kb ayarlar bunun ne demek oldugunu yazinin sonunda aciklicam) ''128'' secin simdi asagida diskleriniz görünüyor ''ENTER'' basarak disklerinizi onaylayin. ayarlarinizi ''Y'' tusuna basarak onaylayin ve cikin.
D.) RAID konfirigasyon islemi bitti artik sadece biraz bilgi ve windows kurlumu konusuna deginerek yaziyi sonlandiricam. öneriler - Ayrintilar - Windows Kurulumu öneriler: yukarida size manuel secip 128 secmenizi sölemistim burda acikliyim simdi yukaridaki orakamlar raid sistemde diske yazilicak en ufak veri boyutunu temsil etmektedir yani 128 secersek 1kb'lik bir dosya diskimize 128kb olarak yazilicaktir cok fazla ufak tefek dosyayla ugrasiyosaniz diskinizde zamanla sisme yapabilir ama en yüksek perofrmans 128kb ile elde edilir bütün sata diskler 128kb'yi kullanabilir. Ayrintilar: RAID hassas bir sistemdir örnegin siz bilgisayrda calisirken elektrikelr kesilirse tamamen sansa bagli bi durum oalrak RAID sisteminiz hasar göreblir bu durumda windows cubugu ekrana geldigi anda mavi ekran verip reset aticaktir RAID sisteminiz zarar gördügü icin Formattan baska care bulunamamaktadir bunu göz önüne alin ve mutlaka UPS kullanin ( konu icin degil her zaman öneriyorum ) Windows Kurulumu: windows cd'nizi takip cd'den boot edin kurulumda basta ''Bir RAID veya SATA sürücüsü yüklemek istiyorsaniz F6'ya basin diyen bi yaz gecicek siz bu yaziyi görünce yine bi kac kes ard arda basin ve bekleyin bir süre sonra size bi pencere gelicek burda ''S'' tusuna basin ve disketinizi sürücüye yerlestirin ''enter'' diyin ve sürücünüzü yükleyin yeni pencere gelicek ve yukarida ''Silicon image'' ile baslayan diskinizi göreceksiniz burda aygitimizi tanittigimzi anliyoruz simdi yine ''enter'' diyoruz ve gerisi normal XP kurulumu ile aynidir olabildigince hic bir noktayi atlamamaya ve sade bir idl ile anlatmaya calistim, haa unutmadan: raid5 3 diskle yapilabilir raid 0+1 en az4 diske ihtiyac duyar.ikinci nokta "cluster size" ile ilgili siz raid konfigrasyonu sirasinda ister 64 ayarlayin ister 128 windows ile formatlarsaniz windows birincil bölümleri 4kb uzatilmis bölümleri ise 1kb olarak formatlayacaktir(sonradan disk yönetiminden 64k olarak formatlanabilir) bu yüzden formatlamayi ya paragon magic gibi bir programla 64 veya 128mb olarak formatlayacaksiniz(ben genelde bu sekilde yaparim) yada yine bu programla veya partiton magic gibi bir programla sonradan convert edeceksiniz fakat c: sürücüsü icin bootable bir cdye ihtiyac duymaniz kuvvetle muhtemel.ha sunuda söylim windows xp icin en büyük cluster boyutu 64kb siz 128de formatlasaniz 64 ten fazla görmez.ayrica raid kurduktan sonra en son chip set driveri kurulmasi oldukca faydali olacaktir.bunlari hatirlatmak istedim
ALINTIDIR
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4592 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim
Resim