PSU güç kesiyor.(çözüldü)

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
ZetA00
Bit
Bit

PSU güç kesiyor.(çözüldü)

Mesaj gönderen ZetA00 »

Selam beyler... Ben sistemimde iki tane HEC 350 watt PSU kullanıyorum...Şöyle bi sorunum var. PSU nun birisi sadece ekran kartımı besliyor diğer PSU ise diğer bileşenleri besliyor...ANA PSU yani diğer bileşenleri besleyen power bi anda güç kesiyor fakat diğer PSU çalışıyor...Ben bu çift PSU sistemini 1 hafta önce kurdum. Son bi kaç gündür bu olay oluyor... Sebebi power dan olsa hiç çalışmaz diye düşünüyorum...

Sistemin şöyle:

C2D E4500 2.75 OC

Gigabyte P31 anakart

2X1 OCZ 1000 mhz OC ramler

Sapphire Vapor x 4870 1 GB (ekran kartı diğer PSU ya tek başına bağlı.)

WD 250 GB HDD

SEAGATE 80 GB HDD

Bi tanede DVD-RW

2 tanede 12 V fan

Ekran kartı haricindekilerin hepsi ana PSU ya bağlıdır...

PSU LAR :

HEC - 350 AR-TW ANA PSU
+3.3 V >>>28 A
+5.0 V >>>30 A
+12 V >>>18 A
+3.3 V & +5 V combined 200 watt

HEC - 350 AR - TF (bu sadece ekran kartını beslemektedir...)
+3.3 V >>>22 A
+5.0 V >>>21 A
+12 V1 >>>10 A
+12 V2>>>15 A
+3.3 V & +5 V combined 130 watt

Arkadaşlar sorun nerdendir? Görüşleriniz ve çözüm önerilerinizi bekliyorum acil olarak...
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

Re: PSU güç kesiyor...

Mesaj gönderen modestus »

diğerini devreden çıkartıp tek psu ile denemeni öneririm.
psu'lar kısa devre korumalıdır eğer aşırı yük veye kısa devre söz konusuysa bunu yapar.
Kullanıcı avatarı
N2O
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen N2O »

yanlız o pc yi tek psu idare edemez abi... 4870 tek başına bir psu'yu harcar...
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

sadece denemek için yapabilirsen yap, dandik bir ekran kartı takıp deneyebilirsin..

tahminim senin güç kaynağı yeterli gelmiyor, akımı aşınca ısı kontrol devreye giriyor ve kesiliyor..
tavsiyem biraz daha güçlü birşey al.
ZetA00
Bit
Bit

Mesaj gönderen ZetA00 »

ekran kartı hariç diğer bileşenleri kaldırmaması imkansız gibi bişey... PSU lar atele olsa zaten hiç çalıştırmaz...
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

ekran kartıyla diğer psu'yu yer değiştir..
ancak deneyerek yapabilirsin denemeden olmaz, tahminde bulunmak sadece bize ait olmalı sen aletin yanındasın sende tahminde bulunursan bu iş olmaz.

illaki normal şartlarda akım çekicek diye bir şart yok, işlemci arızalanır, ram arızalanır akım çekebilir, üzerindeki bir kondansatör, diyot akım çektirebilir bunu sadece birşeyleri deneyerek bulabiliriz yoksa bizim cam küremiz yok bakıpta şurda diyelim.

iki psu'yu yer değiştir bakalım aynı olay aynı psudamı oluyor yoksa taktığın yerdekimi kapanıyor.
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

power suply almada terredüte düşüyorum ya pcdeki kasama uymazsa şeklinde bir düşüncem oluyor.Yani sorunum büyüklüğü ve montajınla ilgili??????

ikinci sorun ise 450 500-750 watt bunların en yükseğini alsak değişen ne oluyor.Pc yetecek kadar alınması en mantıklısı değil mi?
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

powerların ebat olarak büyüklüğü aynıdır (yatık kasalar hariç), tabii montajıda aynı,gücünün çok büyük olması elektrik parasına etki eder o kadar, ufak olmasıda malum arıza ve kesilmelere neden olur.
yani psu'yu araba motoru gibi düşünebiliriz ne kadar büyük olursa o kadar çekiş artar ama yakıt fazlalaşır.
ZetA00
Bit
Bit

Mesaj gönderen ZetA00 »

ekran kartunın üzerine üfleyecek şekilde bi fan montajladım kasaya şimdilik bi sorun yok.. Artık güç kesmiyor ana PSU...çözüm önerileriniz için hepinize teşekkür ederim....
Kullanıcı avatarı
N2O
Megabyte2
Megabyte2

Re: PSU güç kesiyor.(çözüldü)

Mesaj gönderen N2O »

açıkçası psu kaç watt olursa olsun sistemin çektiğği kadar enerji harcar diye biliyorum... kaç watt almalıyım sorusuna ise bilgisayarınızı daha sonra yeni donanımlarla geliştireceğinizi düşünerek en azından ihtiyacınızın biraz daha fazlasını almanızı öneririm
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4675 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Aynen öyle Underberk
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

açıkçası psu kaç watt olursa olsun sistemin çektiğği kadar enerji harcar diye biliyorum
bu tam olarak doğru değil.
şöyleki, bir transformatorun (çevirici)yada swichmod adaptorlerin iki türlü tüketimi olur,rolanti(boşta) ve kullanım durumundaki güç tüketimi.
rolanti sistemi tutmak ve kendi içinde harcadığı güçtür, psuda kendi başına elektrik harcayan bir cihazdır...yani bir psu ne kadar büyükse boşta durumunda o kadar fazla enerji harcıyacaktır, sonuçta kendisinide beslemesi gerekmektedir sistemin harcadığı güç her psuda aynıdır çünkü(+12 +5) voltaj aynıdır,bu değişmeyecektir. buradaki fark büyüklükten dolayı psunun kendi içinde harcanan farktır...

eğer "büyüklüğü ne olursa olsun sistemimiz kadar harcarız diyorsanız" takın 1000 wattlık tagan psuyu yada cooler master'i elektrik parasındaki farkı görün.(ayrıca ampermetre ile ölçmesini bilenler normal piyasadaki dandik psu ile markalı psu arsındaki boştaki ve güçteki amper çekiş farkınıda görebilirler)
ihtiyacınızın biraz daha fazlasını almanızı öneririm
evet benimde tasiyem bu, abartmadan biraz güçlüsünü seçmek.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4675 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

canim okadar ayrintisina girilecekse , elbetteki senin dedigin dogrudur , buradaki vurgu : sistemin ihtiyci kadarini almaktansa biraz yükseginin almanin (belki ilerde bir donanim degisikligi ile ihtiyac artabilir) fayda saglayabilecegidir