Fanlarımızı ışıklandıralım

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Fanlarımızı ışıklandıralım

Mesaj gönderen velociraptor » 19 Tem 2009, 12:20

Normal fanlarımızı ledli yapmak

Resim

Gerekli malzemeler;
4 adet mercekli süper parlak sarı led
1 adet 270 OHM'luk direnç
Bir miktar kablo ve boş bir4 pin bağlantı ucu

Fan gövdesine ledlerimizin yerleşeceği delikleri şarjlı matkabımla açacağım.Bu matkap devir ayarlı ve istediğim devirle kullanarak fana zarar verme riskinide en aza indirecek

Resim

Deneme amaçlı olarak ilk önce ince bir uç ile delik açtım.Sonra ledlere göre ayarlayacağız.Delik çokda büyük olmamalı yoksa fan kanatçıklarına sürtebilir.Bu noktaya dikkat:warning:

Resim

Malum fan gövdesi plastik delik açma işlemi sırasında pürüzler oluşuyor.Oluşan çıkıntıları temizlememiz gerekli yoksa fan kanatları bunlara çarparak inanılmaz sesler çıkarabilir.BU aşamada çok ince işçilik gerektiriyor.

Resim

Resim

Ledlerimizin yuvaları hazır sırada bunlar yuvalarına sabitlemek geliyor.Sabitlemek için ben japon türevi ürünleri kullanmıyorum.kuruyunca beyaz beyaz lekeler bırakıyorlar. Buda yaptığımız işin kalitesini düşürecek.O nedenle ben aktivatörlü bir yapıştırıcı kullanacağım.

Resim

Ledlerimizi yapıştırmaya başladık.
Resim
Kompanetinide sıkarak iyice donmasını sağlıyoruz.
Resim
Ledlerimizi paralel bağlayacağız.Bunun nedeni ise ledlerin hepsine aynı değerde akım almak ve aynı parlaklıkta yanmasını sağlamak.

Bağlantı,lehim işlemide bitti artık sırada toparlamak kaldı...

Resim

Evde boş bir 4PIN ucu vardı bugünler için saklıyordum ben bunu

Resim

Ve işte fanımızın karanlıktaki görüntüsü. Sakın olaki direk 12V uygulamayın yoksa çalışmalarınız heba olur. Ek çalışmalardan resimler

Resim

Resim

Resim

Resim

AmbaSSadoR