islemcinin pin i kirildi (vaka)

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

islemcinin pin i kirildi (vaka)

Mesaj gönderen velociraptor »

Sorun:
son bir aydır bilgisayarım kendi kendine çok sık kapanıyordu, en son geçen cuma bios'tan pc health'e bakmayı akıl ettim, işlemci ısısı 92 dereceydi.. Kapattım pc'yi, yan kapağı açtım fanı çıkarmaya çalışırken işlemciyi de söktüm, 2 tane pin yamuldu, 1 tane de kırıldı. Eksik pinli haliyle tekrar çalıştırmayı denedim ama ekrana görüntü gelmedi, kendi kendime çöp ettim resmen işlemciyi ama internetten biraz araştırınca bu tür olaylarda lehim yapılabildiğini gördüm, şansıma kırılan pin en kenardakilerden biriydi, işlemciyi bir pc onarım merkezine götürdüm, bugün aldım ve eve geldim ama işlemciye bir baktım ki lehim falan yapılmamış! aynı yer yine boş.. veya ben eve getirirken tekrar kırdım ama o zaman kırık pinin ufak işlemci kutusundan çıkması lazımdı.. içimden küfrederek işlemciyi bilgisayara taktım belki çalışır diye ve çalıştı, ilk kırıldığında kontrol etmiştim ekrana görüntü gelmiyordu, şimdi yine kırık ve çalışıyor, böyle birşey nasıl olabilir? Onarım merkezini aradım adam da şaşırdı, lehim yapmıştım dedi, bu şekilde çalıştırmamın bir zararı olurmu , işlemci ve bilgisayara herhangi bir zarar verir mi?

Kırık pini aşağıdaki resimde kırmızı işaretle gösteriyorum buyrun;
Resim

Cözüm:
Omaz , sorun çıkarsa tekrar lehimletin

ALINTIDIR