Micron, yeni nesil GPU'lar için GDDR7 belleği testlerine başladı

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 47259
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 5485 kez
Teşekkür edildi: 4582 kez

Micron, yeni nesil GPU'lar için GDDR7 belleği testlerine başladı

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Yakın zamanda tanıtılan GDDR7 bellek standardının, yeni nesil oyun GPU'larına ve AI hızlandırıcılarına güç vermesi bekleniyor. Micron şimdi ilk GDDR7 yongalarını üretmeye başlıyor ve teknolojinin nasıl önemli ölçüde daha iyi performans ve güç verimliliği sağlayacağını vurguluyor.

JEDEC'in GDDR7 bellek standardının nihai özelliklerini açıklamasından birkaç ay sonra Micron, ilk GDDR7 yongalarını endüstri ortaklarına örneklemeye başladı. Şirkete göre yeni bellek çözümü, Micron'un 1-beta DRAM teknolojisine dayanıyor ve "güç optimizasyonlu" bir tasarımda 32 Gb/s sunuyor.

Micron'un GDDR7 belleği, Idaho merkezli şirketin Nvidia ile ortaklaşa geliştirdiği JEDEC'in GDDR6 teknolojisinin standartlaştırılmamış bir versiyonu olan GDDR6X'in beş yıllık yüksek hacimli üretimini takip ediyor. Artık standart olan GDDR7 bellek yongaları, 1,5 TB/s'nin üzerinde sistem bant genişliği, Mikron durumları veya GDDR6'ya göre yüzde 60'a kadar daha yüksek bant genişliği sunabiliyor.

GDDR7 yongaları, optimize edilmiş iş yükleri sunmak için dört bağımsız kanala sahiptir ve oyun uygulamaları için önemli iyileştirmeler sağlar. Şirket, gelecek nesil GPU'ların daha hızlı yanıt süreleri, daha akıcı oyun deneyimi ve daha kısa işlem süreleri sunacağını ve aynı zamanda güç tüketimini optimize edeceğini öngörüyor.

Resim

GDDR7, GDDR6'ya kıyasla güç verimliliğinde yüzde 50'den fazla iyileştirme içeriyor ve bu da onu hem PC oyun topluluğu hem de daha iyi pil ömrü arayan dizüstü bilgisayar meraklıları için son derece çekici kılıyor. Ayrıca yeni "uyku modu", bekleme modundaki güç tüketimini yüzde 70'e kadar azaltabilir.

GDDR7'nin, hem ışın izleme hem de pikselleştirme oluşturma tekniklerinde kare hızlarını ve performansı yüzde 30'dan fazla artırmasının yanı sıra, makine öğrenimi algoritmalarını ve yapay zeka teknolojisini de önemli ölçüde geliştirmesi bekleniyor. Micron, yeni belleğin verimliliği yüzde 33'e kadar artırdığını ve üretken yapay zeka iş yüklerinde yanıt sürelerini yüzde 20'ye kadar azalttığını, böylece metinden görüntüye dönüştürme gibi popüler uygulamaları çok daha hızlı hale getirdiğini belirtiyor.

Daha önce endüstri ticari kuruluşu JEDEC tarafından vurgulandığı gibi GDDR7 standardı, sinyal-gürültü oranını (SNR) iyileştirmek için PAM3 tekniği gibi yenilikçi mühendislik çözümlerini kullanıyor. PAM3, Micron'un GDDR6X üzerinde PAM4 sinyallemesi ile yaptığı çalışmadan türetilmiştir ve gelecekte daha yüksek performanslı GDDR7 ürünleri için daha fazla ilerleme beklenmektedir.

Micron'un ilk GDDR7 yongalarıyla çalışan yüksek profilli teknoloji ortakları arasında AMD ve Cadence Design Systems yer alıyor. AMD'nin gelecekteki oyun GPU'ları için yeni bellek çözümünü kullanması beklenirken Cadence, 36 Gb/s hızında çalışan GDDR7 PHY IP'yi test etmek ve doğrulamak için Micron örneklerini kullanıyor.

Kaynak :
https://www.techspot.com/news/103276-mi ... ation.html
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8686
Kayıt: 07 Eki 2016, 13:06
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 3942 kez
Teşekkür edildi: 4007 kez

Re: Micron, yeni nesil GPU'lar için GDDR7 belleği testlerine başladı

Mesaj gönderen burak35 »

Çokta şaşırmamak lazım. Micron bu Ram bellek Ssd gibi konularda çok çok iyi zaten.
Ram lerin bu kadar gelişmesiyle ilerde Cpu ve Ssd lerinde daha daha fazla güçlenmesini bekliyorum şahsen.
Kimbilir belkide İşlemci frekansları 6 ghz e ulaşır? Kimbilir Nvme Ssd hızları belkide 7 binlerden 9 10 binlere çıkar?
Cevapla