Sony Vaio PCG-6Q2M Diz üstü bilgisayar ? Ucuz yollu Retro dizüstü fikir alma

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4
Teşekkür etti: 1899 kez

Re: Sony Vaio PCG-6Q2M Diz üstü bilgisayar ? Ucuz yollu Retro dizüstü fikir alma

Mesaj gönderen root@localhost »

Bu arada cihazda alternatif intel ekran kartı varmış. Yani çift ekran kartı var. Çok ilginç. Neredeyse 20 yaşında 2006 model bir cihaz ve çift kart.

Resim

Resim

Driver sitesinde gezerken görmüştüm, video1 video2 driver set, anlamadım ne olduğunu.. Sonra fark ettim ekranın altında tuşların yanında stamina ve speed geçiş var. sağa kaydırınca speed sol stamina. Sonra jeton düştü. Kurdum onuda. Babalar gibi oldu.

Extra :

Yeni setup'dan görüntüler.

Resim

Resim

Resim

Bir Extra daha :

Minimum ram kullanımı SS.

Resim
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 5017 kez

Re: Sony Vaio PCG-6Q2M Diz üstü bilgisayar ? Ucuz yollu Retro dizüstü fikir alma

Mesaj gönderen velociraptor »

Sony işi kaliteli tutumuş
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

Abi takribi 2006 model cihaz. Yok yok. Evet yanlış duymadınız aklınıza gelecek her şey var.

Tpm var.
Usb boot var.
Çift ekran kartı var.
Dvd rw var.
Wireless + ethernet +modem + dıger net bağlantısı + 2 adet usb
Parmak izi okuyucu
Kamera

Gerçekten sony işi kaliteli tutmuş. Donanım ve yazılımı döktürmüş. Bir sürü uygulaması var.

Keşke x64 desteği olsaymış. Ama bios ram okuması 3200Mb . Max ram Desteği 4 GB.

Güzel bir deneyim oluyor bana.

Not : elimde ki geçenlerde aldığım t7700 işlemciyi denedim olmadı. Socket m bunun anakartı , o t7700 işlemci ve t9300 socket p. Pc açılırken gücü kesti. Calismadi. Korktum ama batarya çıkartınca eski işlemci takınca yine çalıştı. Koruma devreleri de sağlam.

Bu arada casper a taktigim t9300 neredeyse bunun 2.5 katı güç üretiyor. Testlerde bu işlemci 2cekirdek performansı 140. T9300 'ün 400.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3554 kez

Mesaj gönderen burak35 »

Cihaz ne kadar temiz görünüyor. Sanki hiç kullanılmamış gibi. İlk defa ikinci el olupta bu kadar temiz laptop gördüm.
Sony nin laptoplar fena değildir. Genelde güzeldir ve iş görür bildiğim kadarıyla. Tek sıkıntı donanımın biraz sınırlı olması.
Max Ram desteği keşke 4 değilde 8 gb olsaymış. Anakartıda sata1 sanırım. Buda keşke sata3 olmasa bile en azından sata2 olsaymış.
Buarada bence cihaza ssd takma, Çünkü anakartı sata1 o yüzden ssd den pek katkı alamayabilirsin. Bence 7200rpm hdd tak geç.
Tarayıcı olarakta slimjet ayarlarsın. Zorlanmadan bu şekilde rahat nete girer, Birçok işide görür diye tahmin ediyorum.
Ben Windows 10 ve Ssd ye geçmeden önce Hdd e kurulu Win 7 de böyle takılıyordum. Bu şekilde baya iş görür. Tpm olmasına çok şaşırdım yalnız.
Benimkinde yok mesela. Birde anakartın model numarasını bulursan iyi olur. Bu sayede eksik driver falan varsa buluruz belki.
Mesela benim anakart h36st, Ben bunu googlea yazıp yanına drivers yazıp aratırsam, Aşağıdaki sayfa çıkıyor.
https://www.driveridentifier.com/scan/p ... 8604EFF4AE
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

Dediğin üzere 7200rpm 320 GB lık WD harddisk i taktım. İki kat hızlandı. Müsait bir ara da ssd de deneyeceğim. Bu arada bunda bir adet dd2-800 400mhz , 1 adet ddr2-667 333mhz ram vardı. Birini sonradan takmışlar. Casper da ki iki ram i buna taktım bunda kileri ona taktım. Bu şuan dual channel çalışıyor.

Resim
eski disk içinde çıkan fujitsu 120lik

Resim
yeni disk

Resim

Resim

Biraz zorlandım sökerken ama deneyim deneyim dir. Çok şükür adam akıllı topladım. Keyifli ya =)

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

7200 rpm gibisi varmı , ben SSD taktım farkı farkedemedim nerdeyse okadar fark ediyor
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

Sata 1 ve sata 2 için gerçekten 7200 rpm harika câlisiyor. Hele on belleği yüksek olanlar bende ki wd500luk mesela baya hızlı. Black caviar filan ozel seriler var.

Casper da ssd neredeyse hiç fark etmemişti. Hatta bazı testte wd500 7200rpm önde idi. Birde buna bakalım. Intel chipset var. 5400rpm 40mb kopyalarken bu 90-100 mb arası kopyalıyor. Ssd de max 130 140 kopyalar herhalde.

Denemeye devam. Ar-ge bizim işimiz.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Ooo Güzel. Ekran görüntüleride güzel görünüyor. 7200rpm Hdd takman iyi olmuş. Sendeki o wd blue serisi 320lik hdd in aynısı bendede var.
Ama bendeki 7200rpm değil :/ 5400rpm. Ve koduda şimdi baktım "wdc wd3200bevt-26zct0" olması lazım.
Zamanında hediye gelmişti bana hiper marka bi disk kutusunda. Sonra disk kutusu önce düzgün çalışmamaya başladı.
Sonrada bilgisayara takınca pc yi kapattırıyordu. Çok sinirlenmiştim. Az kalsın çöpe atıyordum. İyikide zamanında atmamışım.
Sonrada elime alıp zorlayıp disk kutusundan Hdd i söküp kurtardım. Sonrada pandeminin başlarındaydı sanırım,
O Wd diske yeni bi disk kutusu aldım. Yol parası git-gel disk kutusu derken yaklaşık bi 70-80 tl ye patladı bana. Böyle ürünleri bence atmayın.
Bir şekilde kurtarılabilir belki. Taktığın Wd 7200rpm disk baya iyi yalnız. Herhangi bir Sarı yada Kırmızı uyarı vermemiş ilginç.
Demekki sağlıklı ve sorunu sıkıntısı yok. Bİraz Elektirk kesintisine maruz kalmış gibi "280". Bunada dikkat etmeni öneririm.
Sıcaklığın 41 olması normal sanırım. Çünkü 7200rpm diskler 5400rpm disklere göre biraz daha fazla ısınıyor diye okumuştum biryerlerde.
Kopyalama hızlarıda çok çok iyiymiş. Wd nin Hdd leri genelde iyi zaten. Seagate ler kötü olabildiğince uzak durun.
Ramlerin frekans hızının farklı olması belki sıkıntı yaratabilir. O yüzden onları Birbiriyle aynı frekansta Ramler bulup çalıştırırsan daha iyi olur.
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

Evet, wd320 lik disk kuzen den geldi. Ona ssd taktık ve çıkanı ben aldım. Sağ olsun kırmadı verdi. Kesinlikle çıkan donanımları atmamalı bir yerlerde muhafaza etmeli ben öyle yapıyorum. Lakin dikkat etmeli ekran kartı tarzı donanımlar uzun süre sonra kullanınca kondansatör kapasitör şişmesi elektrksel sıkıntılar yapıyor. Geçen başıma geldi 64mb riva tnt 2 , eski bir kasaya taktım. Duman altı oldu. Kart şimdi çalışmıyor. Müdahale etmek gerek.

Casper da ki ramlari buna taktım. Sonra ona bir adet ddr2 400 mhz takıp onu da dual channel yapıcam. Bu şu anda dual channel çalışıyor. Anakart fsb hızı 667 mhz. Ramler de uygun. İşlemci de. 3ü tam uyumlu oldu.

Evet disk elektrk kesintisine maruz kalmış çünkü batarya yoktu onun dizüstünde, dikkat etmeli. Bende çok şükür batarya var. En azından 10 dk kesinti sırasında kapatana kadar iş görüyor. Bu disk hem çok çalışmamış. Taze :)

Gerçekten 5400 rpm ile dağ kadar fark var. Açılış kapanış dosya kopyalama hepsi daha güzel oldu. Fotolardan gördüğünüz üzere açmak biraz meşakatli, lenovo ve sony biraz zor açılıyor. Gerçe acer ve hp de de bazı modeller zulüm :) Bu kasada sony bir güzellik yapmış ram ve işlemci bakımı , değişimi çok kolay. Onların arkada kı kapakları ayrı yapmışlar. 5 dk da iş bitiyor.

Diğer detaylar aşağıda :

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Ram ve disk değiştirmen çok iyi olmuş. Eskiye göre çok daha iyi olacaktır bence. İşletim sistemi ve Browser da ayarladın mı tamamdır.
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

3.2 GB ram görüyor. 4 GB ram yüklü. 32bit ve 64 bit fark etmiyor. Bios menü içerisinde 3200 MB görüyor. 800 küsür mb donanıma ayıyor. Onbord ekran kartı için lakin on board kart 220mb kapasiteli. Bios için update buldum lakin win10 da çalışmadı. Dos mod da deneyebilirim ama korkuyorum cihazı susturabilirim. Şimdilik dursun böyle. Bios kısıtlı gibi. Sony müdahale edilmesin diye kısıtlamış. Temel şeyler yapılabiliyor.

Geforce ise bütünleşik olarak 1068 mb oluyor.

64 bit kurunca 2-3 driver bulunamıyor ama sanki 64 bit daha performanslı çalışmıştı. Öyle hissediyorum.

Denemelerim devam edecek. Win7 kurup da bakacağım , Win7 nasıl olacak acaba :)

Cihaz da oem Vista Business lisans mevcut.

Siz ne dersiniz ? Bu cihaza en yakışan ne olur. 32bit xp ve vista driver ları mevcut. Win 10 32 bit uyumlu.

Vista mı , 7 mi , 10 mu ? 32 bit mi 64 bit mi ? :-)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 980 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

root@localhost yazdı: 21 Eyl 2023, 21:36 3.2 GB ram görüyor. 4 GB ram yüklü. 32bit ve 64 bit fark etmiyor. Bios menü içerisinde 3200 MB görüyor. 800 küsür mb donanıma ayıyor. Onbord ekran kartı için lakin on board kart 220mb kapasiteli. Bios için update buldum lakin win10 da çalışmadı. Dos mod da deneyebilirim ama korkuyorum cihazı susturabilirim. Şimdilik dursun böyle. Bios kısıtlı gibi. Sony müdahale edilmesin diye kısıtlamış. Temel şeyler yapılabiliyor.

Geforce ise bütünleşik olarak 1068 mb oluyor.

64 bit kurunca 2-3 driver bulunamıyor ama sanki 64 bit daha performanslı çalışmıştı. Öyle hissediyorum.

Denemelerim devam edecek. Win7 kurup da bakacağım , Win7 nasıl olacak acaba :)

Cihaz da oem Vista Business lisans mevcut.

Siz ne dersiniz ? Bu cihaza en yakışan ne olur. 32bit xp ve vista driver ları mevcut. Win 10 32 bit uyumlu.

Vista mı , 7 mi , 10 mu ? 32 bit mi 64 bit mi ? :-)
Windows 7 Ultimate SP1 x32 ...........gider donanıma
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Satılacak ürün elbetteki 10 ile gider :)
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

800 mb donanıma ayrılmış bencede fazla. Normalde o kadar ayırmaması gerekir. Benim mesela Win 7 de donanıma ayrılmış 203 Mb tı.
Şuan Windows 10 dayım ve donanıma ayrılmış halen daha 203 mb. Aslında Bİosta belki ayarı falanda olabilir. Belki bios update de yapılabilir.
Ama ben olsam yapmazdım ve önermemde. Belki bilgisayar sorun yaşatabilir bios işlemlerinde, Yada hiç açılmayabilir. O olay biraz riskli.
Xp Vista 7 ve 10. Bu dört sistem için driverların uyumlu olması çok güzel.
Ama Ben olsam içine çalışacak şekilde sadece güvenlik güncellemeleri eklenmiş Win 7 kurar geçerdim. Bence en iyi Win 7 de performans verir.
Ama tek tek deneyeceksende Xp den 10 a kadar hepsini dene bikaç gün. Hangisi daha kullanılabilir durumda ise onla devam edersin.
Satacak olduğun zaman tabikide içinde Win 10 olmalı. Ama diğerleride denemeye değer bence. Heleki 7200rpm disk varken.
Bence baya hızlı açılır kapanır o diskle. :)
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Evet performansı en düşük Windows 10 olur, alt sistemler daha performanslı olcaktır lakin müşteriye alt sistemler ile pek satılmaz.