SSD'lerde "Windows Takas Dosyası" Ömürden Çalıyor...!

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 896 kez

SSD'lerde "Windows Takas Dosyası" Ömürden Çalıyor...!

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Merhabalar

SSD disk kullanmaya başlayalı daha yeni oldu olmadı, kullandığımız disk'in ömründen %1 (gerçekte %0,625 ama yüzde bir olarak görünüyor) götürdük ne yapalım canımız sağ olsun..

Ancak....!

Ömür'den %1 götürünce, diski ve mekanik diski antivirüs yazılımı gibi sürekli gözetlemeye başladım.Segate mekanik disk sorunsuz işliyor (öyle görünüyor şimdilik...)

SSD Samsung MZ Serisi disk'in Yazma TB son birkaç gündür anormal bir şekilde artmaya başladı...Özellikle oyun oynarken (zaten birtane oyunum var; Company Of Heroes Tales Of Valor (COH:TOV) )

İşin ilginç yanı;

1.Sistem çevrimdışı yani internet ağı kapalı
2.Sistem'deki telemetriler kapalı (en azından benim bulabildiklerim)
3.Windows arama hizmeti kapalı
4.Windows geri yükleme hizmeti kapalı
5.Şu aşağıdaki yazımdaki ayarlar Tamam...
Resim

Buna rağmen Yazma TB hergün biraz daha genişlemekte idi...

Ve bunun çözümü aşağıda...

Kayıt Defteri Tam Yolu :

Kod: Tümünü seç

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management
Resim

İşlemden sonra sistemi yeniden başlatın.

NOT:

Eğer elinizde hazır ikinci bir mekanik disk varsa yada bir SSD diskin , disk bölümüne taşıyabilirsiniz söz konusu dosyayı...

NOT 2:

NTFS dosya sistemi için ideal Takas Dosya Boyutu (kendi tecrübelerime göre 2048 MB (2GB) İle 3072 MB (3GB) arası bir değer...Bu aralığın altı ve üsttünde NTFS takası verimli kullanamıyor....!!!

NOT 3 :

Takas Dosyası ;

Windowslar'da

En az : 2048 yada 3072
En çok : 2048 yada 3072

GNU-Linux'lar'da

((Yüklendiği disk bölüm kapasitesi) x 0,25 ) + 500 MB [kendimin geliştirdiği/uyguladığı bir matematiksel denklem] şeklinde olmalıdır.

Örneğin:

GNU-Linux Mint x64 İşletim Sistemi 8 GB'lık bir disk bölümüne yüklendiğini varsayalım...

Takas Dosyası (MB) = (8192 MB/4) + 500 MB
Takas Dosyası (MB) = 2548 MB (Düz hesap 2600 MB) olarak belirlenebilir.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3207 kez

Re: SSD'lerde "Windows Takas Dosyası" Ömürden Çalıyor...!

Mesaj gönderen burak35 »

Ssd booster ı geçenlerde nette gördüm forumda şimdi gördüm galiba. Nette ana sayfada görünce regedit açıp kontrol ettim.
Hemen hemen çoğunu regeditten eklemişim ben. Bi an baştakini eklemedim galiba onunda ne olduğunu tam bilmiyorum.
Ama programla hemen iki tıkla halledeyim diyenler varsa işe yarayabilir. Program güzele benziyor. Tesekkürler.
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte2
Megabyte2
Teşekkür etti: 53 kez

Mesaj gönderen Ensatech »

Sabit değer olan sunucudaki samsung evo bile aynı yere yazmaktan bozuk küme üretti. Yani aslında takası kapatmadıkça bu dert tam olarak bitmiyor. Lakin kapatınca da bazı sistemsel uygulamalarda hatalar olabiliyor.
Windows ile cache (önbellek) siz ssd kullanmak bol disk masrafı olarak işletmelere dert oluyor aslında farkında değil bir çoğu :)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

SONUÇ :

Sistem Bilgisi Kısmında :

Resim

SSD disk boşta (etkinlik % 0)

Resim
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4605 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Aşağıdakileri uygulasaydın keşke
https://www.sordum.net/54803/windows-10 ... ilmalidir/
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 05 Ara 2022, 00:46 Aşağıdakileri uygulasaydın keşke
https://www.sordum.net/54803/windows-10 ... ilmalidir/
Ben orada anlatılanları en baştan "temiz kurulumdan hemen sonra zaten yaptım (makaleden haberim var) Bu takas dosyasının yerini değiştirmek ilk defa benim tarafımdan yapılıyor galiba , ne yabancı ne de yerli kaynaklarda böyle bir bilgi yok...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Şimdi şöyle ; çoğu SSD kullanılan laptopta ikincil bir HDD yok ve yuvasıda bulunmuyor, bu sebeple zaten takas dosyasını SSD ye yazmanın yapılmadığı bir diske taşımaları imkansız (Burada da SSD ve Mekanik sabit diskin bir arada kullanıldığı laptop modellerinin önemi ortaya çıkıyor) , Anasayfada SSD kullananların takas dosyasını kapatmalarını önerdiğimiz birkaç başlık vardı , lakin yenilemek üzere taslağa alınmışlar , elbette sendeki yöntem ; kapatmak yerine mekanik sabit diskin bulunduğu alana almak, lakin bu yapıldığında ; takas dosyası gerekli olduğunda sistem yavaşlayacaktır çünkü mekanik sabit disklerin okuma ve yazma hızları SSD lere nazaran çok çok düşük , sürekli bu dosyalara gereksinim duyulmadığı göz önüne alındığında denenebilir. :?:
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Disk belleği dosyasının yerini değiştiren daha önce varmı bilmiyorum. Varsa bile ben görmedim daha önce. Kullanıbilirmi? evet ama,
Risklide olabilir bu işlem. Düşünsene ya hdd bozulursa. Ben kendi Hdd mi kullanırken bile olabildiğince dikkatli kullanmaya çalışıyorum.
Hdd ler malum kolay bozulabiliyorlar malesef. Benim Seagate disk mesela kısa sürede bozulmuştu. :(
Buarada bu disk belleği dosyasını geçenlerde kontrol ettimde bende 960 mb olarak ayarlanmış. Bu neye göre belirleniyor acaba?
Ram miktarına göre mi? Bende 6 gb ram olduğuna göre acaba normalmidir bu durum? Not : Sanal bellek ayarını değiştirmedim.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Kısmetse Sanal bellek hakkında, taslaktaki konuyu günceller yarın burada linkini paylaşırım.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

SSD'lerde "Windows Takas Dosyası"nda Yeni Bir Yöntem

velociraptor yazdı: 05 Ara 2022, 11:31 ......, elbette sendeki yöntem ; kapatmak yerine mekanik sabit diskin bulunduğu alana almak, lakin bu yapıldığında ; takas dosyası gerekli olduğunda sistem yavaşlayacaktır çünkü mekanik sabit disklerin okuma ve yazma hızları SSD lere nazaran çok çok düşük , sürekli bu dosyalara gereksinim duyulmadığı göz önüne alındığında denenebilir. :?:
un

Yukarıdaki yazdığın forum mesajının şurası gerçekten de önemli ve bunu deneyimledim...

Özellikle oyunlar'da ani takılmalarla karşılaştım...Bu duruma "oyun dünyasında" , "drop yemek deniliyormuş, gençler kendi arasında böyle isimlendirmiş"

Bende farklı bir yönteme giriştim...Aşağıda bunun yöntemini adım adım maddeleştirerek yazdım

1.Takas dosyasını C:\ kök sürücü bölümüne kayıt defteri ile geri taşıdım.Ama bir farkla

2.Madem SSD'deki Win11 bu alana sürekli yazıp duracak, o zaman bu 2048 MB'lık alanı eksi %50 küçülteyim de parçalanmalar azalsın dedim.

3.2048 MB'lık takas alanını 1618 MB (not: neden 1618....? Samanyolu Gök Adasında (içinde bulunduğumuz evren 'de) "ALTIN ORAN" diye bir kavram geçerlidir.Allah'ın yaratmış olduğu "matematiksel bir gerçeklik de diyebiliriz.Altın oran = 1,618.... 'dir. İşte bende bu 1,618...(virgül'den sonra anlamı olması için üç basamak alarak, 1,618 x 1000 = 1618 MB / 1024 MB = 1,57 GB) takas dosyası olarak belirledim.

4.Sonuç, gerçekten olumlu oldu.Yazma TB hızı bıçak gibi kesildi.Artık zorunlu olmadıkça windows takas'a yazmıyor, ram'e yükleniyor.

5.İlginç diğer bir durum ise yazma TB 'ı sabitlenirken , okuma TB'sı %50'in üzerine çıkmış olması...Tabii bu durum hızlı olan sistem'e + olumlu performans kattı/katıyor.

Olay budur.Demek ki;

SSD diskler için fazla takas dosyası optimum değil...1,57 GB en ideal olanı.... Bunu deneme yanılma ile bulmuş bulunmaktayım.İsteyen denesin isteyen Windows'un belirlediğine razı olsun...

NOT:

Oyunlardaki takılma kendiliğinden kalktı.....

NOT 2 :

1,57 GB (1618 MB) dosya boyutuna sahip pages.sys dosyasının SD üzerindeki durumu...

Resim

Yazılımın SSD Desteği vardır.

Resim
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Ssd ler artık dayanıklıdır ve eskisi kadarda dayanıksız değildir. Hdd Kullanılamazmı? Elbette kullanılabilir ama Ssd varken bence kullanılmamalı.
Ssd ler ilk çıktıklarında mesela bundan 10 - 12 sene kadar önce okuma yazma hızları 150 - 250 Mb Civarlarındaydı.
Bu o dönemlerde devrim niteliğindeydi. Günümüzde artık en giriş seviye en adı sanı bilinmeyen Ssd ler bile bu değerlerden fazla verebiliyorlar.
Ssd ler çok gelişti. İşlemcileri, Hücreleri, Bellekleri, İçindeki Smart Trim mekanizmaları Derken bugünlere geldiler.
Dün sabaha karşı böyle nette birşeyler okurken Çat diye net gitti. Baya bi korktum. Ama laptopu açınca herangi bir sorun sıkıntı yoktu.
İlk çıkan yada eski nesil Ssd olsa beki sorun sıkıntı olabilirdi. Ama şuan kullanılan Ssd lerde artık kolay kolay sorun sıkıntı olmaz.
Çünkü içine fazladan koruma mekanizması yerleştiriyorlar. Umarım dahada gelişir dahada ucuzlar. Ssd her ne olursa olsun Boot drive olarak kullanılmalı.
Hdd Storage amaçlı hala ucuz yollu oldugu için kullanılabilir. Nacizane Tavsiyem Epey sitesini takip edin. Arada kampanya indirim yapıyorlar.
Geçenlerde 100 Tl ye Hdd 185 Tl ye Ssd Gördüm. Ucuzu yollu ürün düşürebilirseniz alırsınız. Flash bellekle Sd kartlar pek kullanılmaz artık.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 06 Ara 2022, 17:39 Ssd ler artık dayanıklıdır ve eskisi kadarda dayanıksız değildir. Hdd Kullanılamazmı? Elbette kullanılabilir ama Ssd varken bence kullanılmamalı.
Ssd ler ilk çıktıklarında mesela bundan 10 - 12 sene kadar önce okuma yazma hızları 150 - 250 Mb Civarlarındaydı.
Bu o dönemlerde devrim niteliğindeydi. Günümüzde artık en giriş seviye en adı sanı bilinmeyen Ssd ler bile bu değerlerden fazla verebiliyorlar.
Ssd ler çok gelişti. İşlemcileri, Hücreleri, Bellekleri, İçindeki Smart Trim mekanizmaları Derken bugünlere geldiler.
Dün sabaha karşı böyle nette birşeyler okurken Çat diye net gitti. Baya bi korktum. Ama laptopu açınca herangi bir sorun sıkıntı yoktu.
İlk çıkan yada eski nesil Ssd olsa beki sorun sıkıntı olabilirdi. Ama şuan kullanılan Ssd lerde artık kolay kolay sorun sıkıntı olmaz.
Çünkü içine fazladan koruma mekanizması yerleştiriyorlar. Umarım dahada gelişir dahada ucuzlar. Ssd her ne olursa olsun Boot drive olarak kullanılmalı.
Hdd Storage amaçlı hala ucuz yollu oldugu için kullanılabilir. Nacizane Tavsiyem Epey sitesini takip edin. Arada kampanya indirim yapıyorlar.
Geçenlerde 100 Tl ye Hdd 185 Tl ye Ssd Gördüm. Ucuzu yollu ürün düşürebilirseniz alırsınız. Flash bellekle Sd kartlar pek kullanılmaz artık.
Tavsiyen için teşekkürler ama ben bundan sonra maliyeti ne olursa olsun Samsung EVO ve MZ sınıfı SSD 'lerden vazgeçmeyeceğim....İsterse Samsung'dan daha iyi yapan markalar çıksın...
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Samsung en iyisi zaten ileride belki fiyatları düşer kimbilir. Şuan en ucuz Samsung Ssd 850 Evo ve 120 gb. Fiyatıda 390 Tl.
Benim Hp S700 Ssd aldığımda 200 Tl falandı. Şuan fiyatı 445 Tl olmuş. Off yalnız fiyatlar baya artmış keşke biraz daha düşsede herkes faydalansa.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 06 Ara 2022, 17:54 Samsung en iyisi zaten ileride belki fiyatları düşer kimbilir. Şuan en ucuz Samsung Ssd 850 Evo ve 120 gb. Fiyatıda 390 Tl.
Benim Hp S700 Ssd aldığımda 200 Tl falandı. Şuan fiyatı 445 Tl olmuş. Off yalnız fiyatlar baya artmış keşke biraz daha düşsede herkes faydalansa.
Bundan üç ay önce idi Velociraptor'da senin gibi bana "dolar kuru artıyor biran önce yeni bilgisayarını almalısın" demekte idi.

Bende şöyle yazdım.

Ne kadar pahalı olursa olsun alacağım.... demiştim.Şimdi sana aynısı söylüyorum....
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Birşey alınacaksa çok beklemenin alemi yok. Doğru demiş tabikide. Malesef herşeyin fiyatı artıyor. Ben Ssd almak için para biriktirmiştim.
Zar zor güç bela 150 Tl kadar kıyıya köşeye sakladım. Tam o sıralarda Gigabyte ın 120 lik Ssd si 140 Tl lere kadar düşmüştü.
Sonra bir sebepten o parada gitti. Malum borç harç masraf falan. Sonrada boşver idare ederim dedim. Bu seferde benim laptop sapıttı.
Önce ekran kartı sorunu sonra ısı sorunu derken Servislik oldum malesef. Daha önce laptopta açmadığım için birşey yapamadım.
Yoksa masaüstü olsa hertürlü hallederdim. Daha önce kendi masaüstü bilgisayarımda birçok sorun vardı ve hemen hemen hepsini çözdüm sayılır.
Saat tarih hep yanlış gösteriyordu geri kalıyordu. Kasayı yan yatırıp pili söküp atladım dolmuşa indim çarşıya. Bir saatçiden pil aldım 5 Tl ye.
Sonrada taktım pcye. Saati tarihi ayarladım. Artık geri kalmıyor yanlış göstermiyordu. Sonra bilgisayarıma tıklayınca bozuk Disket Cdrom görünüyordu.
Onlarıda o zamanlar Biosun B sinden anlamadığım halde tamamen ingilizceme güvenerek Biosa girerek Disable yaptım.
Çünkü yanlışlıkla Diskete yada Cdroma tıklarsam donuyordu Pc. O donanımlar bozuktu bende. Sökmeme rağmen var gibi görünüyordu.
Sonrası kolay Zaten İdeden kurtulup Sataya geçtim. Diskleri yeniledim Rami Arttırdım. İşlemcisinide Celerondan Pentiuma yükseltmişti amcam.
Ama laptop böyle kolay dğeil işte. Açmak dert, Kapatmak dert. Daha önce laptop açmadığım için uğraşamadım. Bi yakınımda yardımcı oldu sağolsun.
Kendi servisine yönlendirdi. Baya bi yardımcı oldular. En azından ısı sorunu çözüldü. Eskiden 105 Derece görüp kapanan Laptop,
Artık 30 40 derecelerde çalışıyor ve hiç kapanmadı ısıdan. Millet gülüyordu serviste hiç termal macun yenilemedinizmi diye :D
Yahu kardeşim daha önce laptop hiç açmamışım ki? :D Evim zaten şehirin dışında elimde malzeme ekipman bile yok tornavida bile yok.
Neyse bir şekilde çözdük sorunları şuan ihtiyaçlarım; 4 Gb ram, Mümkünse Sata3 arayüzlü bir Hdd, Bulabilirsem Klavye çünkü çok kötü durumda.
Tuşların yarısı basmıyor, Yazarken acayip zorlanıyorum. Hatta A ve E gibi Tuşlar sürekli yerinden çıkıyor. Birde monitörle batarya.
Bulabilirsem bunları taktırıcağım. En önemliside Ram. Günümüzde Ram ihtiyacı gitgide artıyor çünkü. Yazılımsal çözümlerde bir yere kadar malesef.
Normalde Chrome bile kullanmayalı 10 sene oluyor hep alternatiflerle idare ettim. 50 ye yakın tarayıcı kullandım.
En az işlemci ve ram kullanan slimjetti. Yaklaşık 5-6 sene kullandım. Tabiki Ssd ye yazma sorunuda var Slimjetin malesef.
Geliştiricisine bildirdim ama düzeldimi bilmiyorum. Birden srware iron kullanıyorum. Bence 1 numara bu tarayıcı. Chromedan sonra ilaç gibi geldi.
Chromeda yaşadığım hiçbir sorunuda yaşamadım. Tabi her ne kadar yazılımsal çözümler bulsakta donanım yükseltmek çok önemli ve kaçınılmaz.
O yüzden para imkan varsa alabildiğiniz kadar yeni teknoloji ürün vs almaya bakın. Ben kullanamıyorum, Bari sizler kullanın. :(