Dolu HDD'yi Başlatma sorunu - Çözüldü

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
ProgramciHerif
Byte1
Byte1

Dolu HDD'yi Başlatma sorunu - Çözüldü

Mesaj gönderen ProgramciHerif » 19 Ağu 2019, 14:03

HDD'yi güvenlik kamerasından çıkardık şöyle bir sorun var

Windows'a takınca hiçbir şey gözükmüyor disk yönetiminde ise başlamamış gözüküyor diski başlat sekmesi çıkıyor

diski başlatırsam veriler silinir mi?

Resim

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Re: Dolu HDD'yi Başlatma sorunu

Mesaj gönderen shampuan » 19 Ağu 2019, 16:59

Silinebilir.

Özellikle Çin malı güvenlik kamera cihazları görüntüyü HDD'lere RAW formatta kaydediyor. Yani HDD'yi biçimlendirip taksan bile RAW haline dönüştürüyor. Bu nedenle sakın ellemeyin. İçindekiler lazımsa güvenlik kamera cihazının flaş belleğe export özelliğini kullanın. Çok anladığımdan değil nasıl yapılacağını bilmiyorum fakat aynı durum bizde de mevcut. Aynı şekilde biz de HDD'nin içine bilgisayardan erişemedik ama cihaza takınca tüm görüntüler orada normal duruyor.

Kullanıcı avatarı
ProgramciHerif
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen ProgramciHerif » 20 Ağu 2019, 16:30

shampuan yazdı:
19 Ağu 2019, 16:59
Silinebilir.

Özellikle Çin malı güvenlik kamera cihazları görüntüyü HDD'lere RAW formatta kaydediyor. Yani HDD'yi biçimlendirip taksan bile RAW haline dönüştürüyor. Bu nedenle sakın ellemeyin. İçindekiler lazımsa güvenlik kamera cihazının flaş belleğe export özelliğini kullanın. Çok anladığımdan değil nasıl yapılacağını bilmiyorum fakat aynı durum bizde de mevcut. Aynı şekilde biz de HDD'nin içine bilgisayardan erişemedik ama cihaza takınca tüm görüntüler orada normal duruyor.
Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 20 Ağu 2019, 19:52

Raw formatlı bir diski Windows ortamında açabilirsiniz
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 20 Ağu 2019, 21:56

Tamam da konuyla ne alakası var?

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 20 Ağu 2019, 22:11

Bazı elektronik donanımlar, kendilerine takılan Harddisk, hafıza kartı gibi donanımlara kayıt yaparken, donanımların RAW olmasını isterler. Bunun nedeni, veri adresleme tekniklerinin farklı ve kendilerine özgü olmasıdır.

Aşağıda vereceğim linkteki ingilizce metni google ile çevirip okuyunuz. Bu bir ses kayıt cihazı devresidir:

https://320volt.com/pic16f876a-sandisk- ... yit-calma/

Bu bir ses kayıt cihazıdır ve SD karta kayıt yapmaktadır. Sizin için çeviriyi aynen yapıştırıyorum. Türkçesi düzgün ve okuduğunu anlayabilenler okusun:

"PIC16F876A SD KART SES KAYIT CİHAZI PIC16F876A’nın ADC’si sesi sayısallaştırır ve SD kartta saklar (SDHC’de değil). PIC’in ÇKP'si, dijital verileri sese dönüştürmek için DAC olarak kullanılır. Ses, * .wav dosyalarına benzer bir biçimde 20KHz 8 bit mono'ya dönüştürülür. Sesin kalitesi makul. SD kart arabirimi SPIC modunda PIC'yi gösterir. Veri okuma ve yazma çok satırlıdır. Bellek 20KB / s oranında kullanılıyor. Hata LED'i, SD kart tarafından gönderilen hatayı gösterir. Yazılım herhangi bir dosya sistemini kullanmaz, sadece mutlak hafıza adreslerini kullanır (raw). Program 680 bayttan daha az olduğundan, özellik eklemek için çok fazla kaynak kalıyor. Ses girişi 1Vp-p, mikrofon devresini veya diğer kaynakları kullanabilirsiniz. PWM modundaki CCP, ses genliğine ayarlanmış görev döngüsü ile 20KHz dalga verir. Düşük geçiş filtresi 20KHz bileşenini kaldırır. 32 Ohm hoparlör veya kulaklık kullanma gücünü artırmak için basit bir 2 transistörlü amplifikatör ekledim.

Dosya ücretsiz Hi-Tech C derleyicisi ile derleyecektir. Kayıt sadece LSB kullanılarak ADC tarafından yapılır. Bayt SD'ye yazılır
20KHz oranında. .Wav ses dosyalarının formatına benzer. Oynatma için CCP bir DAC (Dijital-Analog Dönüştürücü) olarak kullanılır."

Dolayısıyla bazı Çinli firmaların çok fazla donanım kullanmayıp maliyeti düşürebilmek için gelişmiş bilgisayar sistemleri kullanmaktan kaçınma politikası sonucu, kısıtlı programlama tekniği ile yukarıdaki örneğin benzerini başka donanımlarda da kullandıklarını biliyoruz. Mesela güvenlik kamerası yazılımları. Mesela video kaydetme özellikli uydu alıcıları. Bunların içinde kendi HDDleri olur ve birçoğunun içindeki HDD ya RAW formatındadır ya da kendi anlayabileceği formatta. Birçoğu da sistem olarak linux kullandığı için EXT-4 biçeminde disk kullanırlar.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 20 Ağu 2019, 22:37

Haaa dur lan dur :D

Şu Hüsamettin Gerizekalıoğlu malının anlattığı şeye gelince. Ben ömrümde bu kadar mal, cahil ve inatçı adam görmedim. Yanlışlarını söylememe dayanamayıp beni ve benim gibilerini kanalından banlayıp görünmez yapan bu sığır, oradaki olayı da yanlış anlatıyor.

Eğer bir partisyonu veya diski kaybettiyseniz, yani;

-Partisyonu veya diski yanlışlıkla biçimlendirdiyseniz,

-Partisyon ya da diski yanlışlık, teknik arıza sonucunda RAW'a dönüştürdüyseniz,

çaresi partition recovery işlemidir. Yukarıdaki salak (gerizekalıoğlu), saatlerce sürecek veri kurtarma işlemine başvuruyor. Kullandığı teknik yanlıştır çünkü partition recovery işlemi özellikle RAW disklerde ya da partisyonlarda 1 dakika bile sürmemektedir. Şipşak partisyon ya da disk okunur ve derhal içeriğe erişilir. İstenirse kurtarılır. O kadar uzun sürecek işlem ile kendisine inanan kendi kimi milyon tane salağı da yanıltıyor. Böyle sığıroğlu sığırları izleyip dediklerini yapmayın.

Partisyonunuzu kaybettiyseniz size Minitool Partition Wizard Pro Edition öneriyorum. Daha fazla teknik detay isteyenlere neden bunun böyle olduğunu da anlatırım.

Kullanıcı avatarı
ProgramciHerif
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen ProgramciHerif » 28 Ağu 2019, 15:33

Güvenlik kamerasının bunun için programı varmış onunla diske erişebildim.

program bu belki ihtiyacı olan olur https://www.dahuasecurity.com/support/d ... ath=window

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Dolu HDD'yi Başlatma sorunu - Çözüldü

Mesaj gönderen velociraptor » 28 Ağu 2019, 17:11

Geri bildirim için teşekürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free