Dizüstü PC'lerde Sabit Disk Değiştirme Adımları

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2

Dizüstü PC'lerde Sabit Disk Değiştirme Adımları

Mesaj gönderen trwe » 01 Nis 2019, 15:20

İşlem Öncesi Dikkat Edilecek Not:

Bilgi kaybını ve sistemin yanıt vermemesini önlemek için:

1.Sabit disk sürücüyü yuvasından çıkarmadan önce bilgisayarı kapatın.
2.Sabit disk sürücüsünü bilgisayar açıkken, Uyku durumunda veya Hazırda Bekletme modundayken çıkarmayın.
3.Bilgisayarın kapalı mı, yoksa Hazırda Bekletme modunda mı olduğundan emin değilseniz güç düğmesine basarak bilgisayarı açın. Ardından bilgisayarı işletim sisteminden kapatın.

Sabit sürücüyü çıkarmak için:

1.Çalışmanızı kaydedin.
2.Bilgisayar oturumunu ve ekranı kapatın.
3.Bilgisayara bağlı olan tüm harici aygıtların bağlantısını kesin.
4.Güç kablosunu AC prizinden çıkarın.
5.Bilgisayarı düz bir yüzeyde ters çevirin.
6.Pili bilgisayardan çıkarın.
7.Sabit sürücü yuvası size bakacak şekilde, sabit sürücü kapağının 2 vidasını (1) gevşetin.
8.Sabit sürücü kapağını bilgisayardan kaldırıp çıkarın (2).

Resim

9.Sabit sürücünün 2 vidasını çıkarın (1).
10.Sola doğru kaydırarak sabit sürücünün (2) bağlantısını kesin.
11.Sabit sürücüyü bilgisayardan kaldırıp çıkarın (3).

Resim

Sabit sürücüyü takmak için:

1.Sabit disk sürücüsünü yuvasına yerleştirin (1).
2.Sabit disk sürücüsünü tam olarak yerleşinceye kadar sabit disk sürücüsü konektörüne doğru itin (2).
3.Sabit sürücünün 2 vidasını yerine takın (3).

Resim

4.Sabit disk sürücüsü kapağındaki şeritleri (1) bilgisayardaki çentiklerle hizalayın.
5.Kapağı kapatın (2).
6.Sabit sürücünün 2 kapak vidasını sıkın (3).

Resim

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Re: Dizüstü PC'lerde Sabit Disk Değiştirme Adımları

Mesaj gönderen velociraptor » 02 Nis 2019, 14:36

İmkanı olan mekanik HDD yerine SSD kullansın
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2

Mesaj gönderen trwe » 02 Nis 2019, 14:37

velociraptor yazdı:
02 Nis 2019, 14:36
Valla öyle diyorsun ama ben bu SSD hala şüphe ile bakıyorum......!
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen shampuan » 02 Nis 2019, 19:49

velociraptor yazdı:
Abi yer yetmiyor :D
Bir de elimde HI LEVEL mi sandisk mi adını unuttum kıytırık bir SSD var. Evdeki masaüstümde Win 8.1 kurulu ve aktif kullanıyorum. Açılışta harddiskten farkı yok :D Masaüstüne geldikten sonra saatin yanındaki başlangıçta çalışcak programların çıkması baya zaman alıyor. Şu an yazdığım laptop HDDli ve win7 starter kurulu, o ondan hızlı açılıyor valla :D Nedendir bilemedim marka dandik ondan mı yoksa ben regedit falan karıştırmayı sevmiyorum ondan mıdır...

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2

Mesaj gönderen trwe » 02 Nis 2019, 19:55

shampuan yazdı:
02 Nis 2019, 19:49
velociraptor yazdı:
Abi yer yetmiyor :D
Bir de elimde HI LEVEL mi sandisk mi adını unuttum kıytırık bir SSD var. Evdeki masaüstümde Win 8.1 kurulu ve aktif kullanıyorum. Açılışta harddiskten farkı yok :D Masaüstüne geldikten sonra saatin yanındaki başlangıçta çalışcak programların çıkması baya zaman alıyor. Şu an yazdığım laptop HDDli ve win7 starter kurulu, o ondan hızlı açılıyor valla :D Nedendir bilemedim marka dandik ondan mı yoksa ben regedit falan karıştırmayı sevmiyorum ondan mıdır...
Sen Windows'u FABRİKA ayarları ile kullanmayı seven kullanıcılardansın galiba.....Bir Windows sistemi kurduğunuzda mutlaka ama mutlaka bazı kayıt defter ayarları yapılmalıdır.Yok yapmam derseniz ağır aksak, kör topal Windows kullanırsınız tabii bu benim düşüncem.....
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen shampuan » 02 Nis 2019, 20:10

Bir format ve kurulum neticesinde yapmam gereken o kadar çok şey var ki, istediğim programları kurmak ve ince ayarlarını tam istedğim şekle sokmak 2 haftayı geçiyor( kendimi sıkmamak için yavaş çalışıyorum). Ben regedit karıştırmayı hiç bilmiyorum bu konuda kara cahilim. Durum böyle olunca ne olduğunu bilmediğim bu uygulamaları ve tek tek, denetleyerek yapmak,....

Ve heleki veloci ile senin yaptığınız ayarlara bakıyorum. Sağtık menüsüne şunu koy bunu kaldır falan. Bu ayarlar benim sevdiğim ayarlar değil, saygı duyarım. Bu nedenle o yüzlerce ayarın içlerinden sadece benim istediğim ayarları cımbızla seçmek bunları tek tek yapmak için... muazzam bir zahmet ve sabır gerekiyor.

Dolayısıyla, sistemimi orjinale yakın kullanıyorum.

Ha bana desen ki al şu videoyu editle, süper bir video olsun yazı efekti şudur budur, 2-3 hafta sürse de yaparım. Çünkü benim ilgi alanım da bu. Ben de ona üşenmiyorum işte.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2

Mesaj gönderen trwe » 02 Nis 2019, 20:16

shampuan yazdı:
02 Nis 2019, 20:10
Bir format ve kurulum neticesinde yapmam gereken o kadar çok şey var ki, istediğim programları kurmak ve ince ayarlarını tam istedğim şekle sokmak 2 haftayı geçiyor( kendimi sıkmamak için yavaş çalışıyorum). Ben regedit karıştırmayı hiç bilmiyorum bu konuda kara cahilim. Durum böyle olunca ne olduğunu bilmediğim bu uygulamaları ve tek tek, denetleyerek yapmak,....

Ve heleki veloci ile senin yaptığınız ayarlara bakıyorum. Sağtık menüsüne şunu koy bunu kaldır falan. Bu ayarlar benim sevdiğim ayarlar değil, saygı duyarım. Bu nedenle o yüzlerce ayarın içlerinden sadece benim istediğim ayarları cımbızla seçmek bunları tek tek yapmak için... muazzam bir zahmet ve sabır gerekiyor.

Dolayısıyla, sistemimi orjinale yakın kullanıyorum.

Ha bana desen ki al şu videoyu editle, süper bir video olsun yazı efekti şudur budur, 2-3 hafta sürse de yaparım. Çünkü benim ilgi alanım da bu. Ben de ona üşenmiyorum işte.
Ya birşey demiyorum herkesin ilgi alanı farklıdır pc'de..Benim kisi Windows'un kendisi (ha ben hatalarla karşılaşmıyor değilim.mesela o kadar katı ve ileri seviye windows ayarlamaları yapmışım ki sistem web site sertifikalarının geçerliğini çok katı bir şekilde yapmakta bundan dolayı bazı sorunlar yaşıyorum web sayfalarında, düşün ayar yaptım, yaptığım ayarı da unuttum.....)Yani kaş yapayım derken kelleyi koparttık anla yani......En iyisi standart kullanıcı olmak......
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen shampuan » 02 Nis 2019, 20:21

Standar kullanıcı oldun mu sorun da az olur. Programları kurucan keyfine bakıcan.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2

Mesaj gönderen trwe » 02 Nis 2019, 20:25

shampuan yazdı:
02 Nis 2019, 20:21
Standar kullanıcı oldun mu sorun da az olur. Programları kurucan keyfine bakıcan.
Aynen katılıyorum sana ama benim için çok geç......Ben Nirvanayı geçtim.......Benden standart kullanıcı olmaz bu bana ağır gelir....!(sakın benim bu cümlemden kendimi dev aynasında gördüğüm anlaşılmasın, ben Allah (c.c) rızası için diğer kullanıcılara yardımcı olmaya çalışan bir aciz kulum-ademoğluyum......) :wink:
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 03 Nis 2019, 12:48

Dandik SSD leri kullanmayın derim , Okum yazma hızları çok çok çok önemlidir. Dandik bir USB 3.0 parmak bellek ile normal bir USB 2.0 bellek hızı hemen hemen aynı olurmu ? yaptığım testlerde olduğunu gördüm , kısacası SSD alınacaksa samsung gibi okuma yazma hızı yüksek olanlar tercih edilmelidir.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen trasmus » 04 Nis 2019, 01:35

Samsung 512mb msata ssd alalı iki yıl oldu, hala taş gibi. 5.7tb veri yazmışım. Fabrika ömrü 150tb.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2

Mesaj gönderen trwe » 04 Nis 2019, 16:41

trasmus yazdı:
04 Nis 2019, 01:35
Samsung 512mb msata ssd alalı iki yıl oldu, hala taş gibi. 5.7tb veri yazmışım. Fabrika ömrü 150tb.
Ortalama 10 bin saatlik bir nesne için TAŞ gibi çalışıyor diyorsun sanki Karadeniz Fıkrası.......Ona bakarsan 10 senelik FUJİTUSU 160 GB'lık S-ATA II 5400 RPM RAİD 2.0 Mekanik Hard Diskin şuna 38000 saat çalışmış durumda.....

Bu bile, mekanik disklerin hala microciplerden üstün olduğunun en bariz kanıtı.....Şimdi soruyorum size veya sizlere

Hız mı?
Stabillik mi?

Bana sorarsanız İstikrar yani stabillik......(Zira hızla giden duvara toslar....! :wink: 8) )

TRWE_2012
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 04 Nis 2019, 20:11

siyah veya beyaz , neden gri olmasın , ikisi birarada pekala kullanılabilir :)

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen shampuan » 04 Nis 2019, 20:37

Her ikisinin de birbirinden avantajları ve dezavantajları olduğunu artık hepimiz biliyoruz. O yüzden bu durumu tartışmaya gerek yok. Ben hediye olarak aldığım ikinci el SSD'yi kullanıyorum. Olmasa olur muydu? Olurdu. Faydası yok değil ama ben öyle çok yüksek teknoloji peşinde koşan bir insan değilim. O yüzden yokluğunu aramıyorum. Aha şu kullandığım laptopta WD 250GBlik HDD var. Hiçbir sıkıntı yok taş gibi. Çok fazla veri yazdırdığım için SSD bu işkenceye dayanamazdı.

İşin hülasası SSD gerekli olduğunda SSD kullanılmalı. HDD lazım olunca HDD.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2

Mesaj gönderen trwe » 04 Nis 2019, 21:55

shampuan yazdı:
04 Nis 2019, 20:37
Her ikisinin de birbirinden avantajları ve dezavantajları olduğunu artık hepimiz biliyoruz. O yüzden bu durumu tartışmaya gerek yok. Ben hediye olarak aldığım ikinci el SSD'yi kullanıyorum. Olmasa olur muydu? Olurdu. Faydası yok değil ama ben öyle çok yüksek teknoloji peşinde koşan bir insan değilim. O yüzden yokluğunu aramıyorum. Aha şu kullandığım laptopta WD 250GBlik HDD var. Hiçbir sıkıntı yok taş gibi. Çok fazla veri yazdırdığım için SSD bu işkenceye dayanamazdı.

İşin hülasası SSD gerekli olduğunda SSD kullanılmalı. HDD lazım olunca HDD.
laptopta WD 250GBlik HDD ifadesindeki WD ifadesi Westel Digital HDD markası mı? Öyle ise bunların sorunlu olduğunu duymuştum aslı var mı? yoksa şehir efsanesi mi?
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018