Sıvı Teması [Dizüstü Bilgisayar]

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Sıvı Teması [Dizüstü Bilgisayar]

Mesaj gönderen trwe » 23 Şub 2019, 09:25

Soru : Dizüstü Bilgisayar Sıvı Teması oldu. ?

Cevap : Notebookunuzu kullanırken üzerine su, çay, kola yada herhangi bir sıvı döküldüyse endişelenmenize hiç gerek yok.

Ne Yapmam Lazım?

Öncelikel laptopınıza sıvı döküldüğü an;
- Laptopı eğer o an adaptörle çalıştırıyorsanız adaptörün fiişini sökün ve laptopı kapatın.
- Kapalı olan laptopın pilini sökün.
- Daha sonra zaman kaybetmeden laptopı ters V şeklinde açarak sıvının alta doğru anakarta ilerlemesini engellemelisiniz.

Sıvı teması açıkken meydana geldiyse ve çalışmasında başta problem çıkarmasa da ilerki zamanlarda sıvı anakart devrelerinde oksitlenmeye neden olur. Buda ciddi anakart arızalarına hatta anakartın kullanılamaz olmasına yol açabilir.

Eğer sıvı döküldüğü anda yukarda saydığımız işlemleri gerçekleştirdiyseniz kısmi arızalarla kurtarma olasılığınız var. Klavye, touchpad vs. Yok eğer gerçekleştiremediyseniz ve sıvı anakarta kadar inmiş olabilirse ciddi arızalar kapıda demektir. Sıvıdan dolayı anakart ve diğer tüm bileşenlerinde oksitlenme ve diğer arızalar söz konusu olabilir. Çünkü herhangi bir kısa devre yaşanmadan, anakartta tahribat gelmeden notebookunuzu teknik servisine ulaştırmanız arızaların ilerlemesini önleyebilir.

SIVI TEMASI MEYDANA GELEN ANAKARTTA YAPILAN İŞLEMLER

Öncelikle anakart kasadan ayrılır. İşlemci, ram, wi-fi, modem, gibi parçalar anakarttan çıkartılıp Ultrasonic Temizleyici ile yıkama işlemi yapılır.Anakart üzerinde herhangi bir yanmış ve sigortası atmış devreler varsa bunlar değiştirilir.Test cihazında tespit edilen sıvı temasına uğrayan devrelerin temizlenme aşamasına geçilir.Özel kimyasal maddeler ve solüsyonda bekletilip anakart temizlenir. Notebook çalıştırmadan anakart tekrar Ultasonic Test Cihazında test edilir.

Kaynak Site: http://www.bilgisayarklinigi.com

----------------------------------------------------------------------

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

TRWE_MMXII
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
REASMCODERİNG

LinuxmasterTR

---------------------------------------------------------------------
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

burak35
Kilobyte3
Kilobyte3

Re: Sıvı Teması [Dizüstü Bilgisayar]

Mesaj gönderen burak35 » 06 Nis 2019, 18:47

laptop kullanıyorsak ki günümüzde çoğu insan laptop kullanır o yüzden dikkatli olmakta fayda var laptop başındayken herhangi bir şey yer içerken olabildiğince bilgsiayardan uzak tutmalı yoksa sonuçları çok kötü olabilir
portable is freedom :arrow:

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 06 Nis 2019, 20:59

TEMEL KURAL:....!

Dizüstü/Masaüstü PC'lerin yanında yada yakınında (1 metre sınır uzaklık değeri) asla ve katla hiçbir nedenle sıvı bulunmamalıdır.....

TRWE_2012
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018
BATTALGAZİ 2023

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 06 Nis 2019, 21:07

Yıllar evvel daha windows 95 kullanılıyorken TRTde belgeseli bile vardı bilgisayar başında çalışırken içecek içilmez, yanına konmaz diye. Gençtim daha bunları izlediğimde... :D Disketi gösteriyor kapağını açıp buraya elinizle dokunmayınız disket bozulur derken gösteren kişi içine parmağını sokup elliyordu izleyici anlasın diye... Hey yavrum nerden nereye geldik.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 06 Nis 2019, 21:13

shampuan yazdı:
06 Nis 2019, 21:07
Yıllar evvel daha windows 95 kullanılıyorken TRTde belgeseli bile vardı bilgisayar başında çalışırken içecek içilmez, yanına konmaz diye. Gençtim daha bunları izlediğimde... :D Disketi gösteriyor kapağını açıp buraya elinizle dokunmayınız disket bozulur derken gösteren kişi içine parmağını sokup elliyordu izleyici anlasın diye... Hey yavrum nerden nereye geldik.
Mazidekiler ölmez.....Anılar insan yaşadıkça yaşar insanın ruh ve duygu dünyasında......Senin kisi de o hesap..... :)
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018
BATTALGAZİ 2023

burak35
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen burak35 » 08 Nis 2019, 13:15

trwe yazdı:
06 Nis 2019, 20:59
TEMEL KURAL:....!

Dizüstü/Masaüstü PC'lerin yanında yada yakınında (1 metre sınır uzaklık değeri) asla ve katla hiçbir nedenle sıvı bulunmamalıdır.....

TRWE_2012
aynen söylediğini yapıyorum yiyecek içecek asla yaklaştırmıyorum dikkat etmek lazım ne olur ne olmaz
portable is freedom :arrow:

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 09 Nis 2019, 12:23

Birzamanlar disket vardı cidden :)
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 09 Nis 2019, 17:01

velociraptor yazdı:
09 Nis 2019, 12:23
Birzamanlar disket vardı cidden :)
Bende halen var ama DOLU....!
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018
BATTALGAZİ 2023

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 09 Nis 2019, 20:18

Çocuklar bir kutu boş disketim ve sağlam floppy'im var kenarda. Geçen sene windows 98 kurarken lazım oldu :D

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 09 Nis 2019, 21:20

shampuan yazdı:
09 Nis 2019, 20:18
Çocuklar bir kutu boş disketim ve sağlam floppy'im var kenarda. Geçen sene windows 98 kurarken lazım oldu :D
Desene sen de bendensin.Yani, gelenekçi .....
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018
BATTALGAZİ 2023

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 09 Nis 2019, 21:31

Abi şöyle tertemiz beyaz bir kasa ve beyaz monitör bulabilsem dünyanın en mutlu insanı ben olacam o derece. Birtane sararmış kasaya 98 bilgisayarı topladım ama kasanın şekli hoşuma gitmiyor beyaz tüplü monitör de bulamıyorum... Eskicilere yalvarıyorum yok.
video atıyorum şimdi izleyemiyrosan sonra bakarsın
https://www.youtube.com/watch?v=Gai92feOeKI

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 09 Nis 2019, 21:35

shampuan yazdı:
09 Nis 2019, 21:31
Abi şöyle tertemiz beyaz bir kasa ve beyaz monitör bulabilsem dünyanın en mutlu insanı ben olacam o derece. Birtane sararmış kasaya 98 bilgisayarı topladım ama kasanın şekli hoşuma gitmiyor beyaz tüplü monitör de bulamıyorum... Eskicilere yalvarıyorum yok.
video atıyorum şimdi izleyemiyrosan sonra bakarsın
https://www.youtube.com/watch?v=Gai92feOeKI
O dediğin gıcır gıcır Beya Tüplü Mönitör bende var ama ben kullanmaktayım.Kasa da o biçim 80GB'lık S-ATA-I disk 'de Windows XP SP2 var.
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018
BATTALGAZİ 2023

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 09 Nis 2019, 21:51

Yakın olsak sana tüplü Siyah samsung monitör verirdim. Ama uzağız kargo baya tutar. Ben süslü olmayan düz kasaları tercih ediyorum. Beyaz olacak. Sararmamış olacak... İçine göm sistemi yallah yürü!

Benim kasada SATA girişi olmayan bir anakart mevcut. Takıldığım internet kafeden kasasıyla ikisini 10 TLye mi ne aldım. üzerinde kendi işlemcisi de vardı şans. Tabii bu işlemci windows 98 e bi numara büyük geliyordu çünkü XP çıktıktan sonra üretilmiş. İki tane 512MB DDR remi çaktım buna. Aklıma geldi internetçinin elinde taaa eski zamanardan kalma AGP yeşil ekran kartı vardı ATI. Yine gittim kafeye pazarlıkla 5TLye de onu aldım. Elimde güç kaynağı vardı. Hurda, antika ama sağlam çalışan 6GB harddisk var 95 yıllarından kalma. Onu biçimlendirip kurayım dedim, bir hata oldu kuramadı. En son 80'lik samsung İDE harddiskimin birini takıp disketle kurulumu yaptım. AAAAABOOOOOV! o tanıdık güzel windows 98 ekranı gelmesin mi? Hani illk kurduğunda bir pencere gelir orada tanıtım, hoşgeldiniz videosu, demo oyunlar falan o geldi. Nası mutlu oldum bilemezsin. Sürücüleri kurup yeniden başlatınca o tanıdık nostaljik 98 müziği ile açıldı OFFFFFFF! beni görmelisin eski günlere döndüm. Sırf vakit geçirmek için kurcalıyorum, diskete birşeyler kaydediyorum siliyorum falan bir görünce... :D Şimdi Üst kata kaldırdım makineyi. Eve gidince indireyim de yine kurcalıyayım.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 09 Nis 2019, 22:00

Benim kasanın sorunu bir 256'lık DDR-1 Ram lazımdı.Windows XP 256 RAM miktarı pek kaldırmıyor. Aslında DDR-1 RAM kalmadı da...
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018
BATTALGAZİ 2023

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 09 Nis 2019, 22:10

Bende var da nası göndericem. Kargo ücretini sorun yapmıcaksan göndereyim dicem de oradan al daha iyi. Altı ay evvel bozuk bir monitörün SMPS devre kartını gönderdim herif 29TL mi 39 TL mi para istedi. Elimde var o RAMdan. 256 MB DDR. iki tane. Fazla slot varsa üçünü de taksan baya rahatlardı. Ama uzağız sıkıntı burada.