1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Laptop Arıza Oranları

Gönderilme zamanı: 23 Şub 2019, 09:07
gönderen trwe
Markalara Göre Laptop Arıza Oranları


Amerika'nın en büyük bağımsız teknik servis firmalarından SquareTrade 3 yıllık verilerini açıkladı. Bu açıklama ile verilen rakamlara göre en güvenilir, en az arıza yapan dizüstü bilgisayar markası Asus iken, en çok arıza yapan marka Hp olarak belirtildi.

Bu rapor Amerika'da son 3 yılda "SquareTrade Laptop Garantisi" ile satılan 30.000 den fazla Laptop arıza durumlarına dayanılarak hazırlanmıştır.

Rapordan Önemli Başlıklar


- Rapora göre en az oranda arıza çıkaran marka Asus, en çok oranda arıza çıkaran marka ise Hp.
- Laptop kullanıcılarının %31'i 3 yıl içinde arıza şikayeti ile servise başvurdu. Tüketicilerin %20.4'ü üretici kaynaklı arızalardan servise gelirken, %10,6 kaza sonucu oluşan arızalardan servisin yolunu tutmuş.
- Netbook'lar Laptoplara göre %20 daha fazla donanımsal sorun çıkarıyor.

Laptop & Netbook'ların üçte biri ilk üç yıl içinde teknik servisin yolunu tutuyor.

Aşağıda grafik ile de görebileceğiniz gibi satılan netbook/Laptopların üçte biri 3 yıl içinde servisin yolunu tutuyor. Grafikte yeşil çizgi kullanıcı kaynaklı arızaları, kırmızı çizgi üretici kaynaklı arızaları, mavi çizgi ise toplamı gösteriyor.

Resim

Rapora göre Laptop & netbook'ların %5 i ilk yıl içinde, %8'i ikinci yıl içinde arızalanıyor.

Netbook'lar Premium Laptoplara göre ilk yıl içinde %20 daha fazla arızalanıyor.

Firma satış fiyatı 1000 Dolardan fazla olan Laptopları premium Laptop olarak adlandırıyor. 1000usd den ucuz Laptopları ise entry level (giriş seviyesi) olarak isimlendirmişler. Bu tanımlamalara göre aşağıdaki gibi bir tablo oluşturulmuş. Sizinde görebileceğiniz gibi netbook'lar premium Laptoplara göre ilk sene içinde %20 daha fazla arızalanıyor.

Resim

En güvenilir Laptop markası ASUS


Son 3 yılın rakamlarına göre en güvenilir Laptop markası Asus. Aklınızdan acaba hangisi daha çok sattı, çok satan tabiki daha çok servise gelir diye düşünüyor olabilirsiniz. Şunu hatırlatmak isterizki bu rapor adete göre değil orana göre hazırlanmıştır. Örneğin Her satılan 1000 asus Laptoptan 156 tanesi ilk üç yıl içinde servise dönüyor. Oysa aynı zaman içinde her satılan 1000 hp Laptoptan 256 adeti servisin yolunu tutuyor. Bu tablonun görselini biraz büyük tutuyorum. Üzerine tıklayarak daha büyük şekilde görebilirsiniz. Mavi şeritler 2 yıl içindeki arıza oranını, kırmızı şeritler ise 3 yıl içindeki arıza oranını gösteriyor.

Resim

Kaynak Site: http://www.bilgisayarklinigi.com/

----------------------------------------------------------------------

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı


TRWE_MMXII
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
REASMCODERİNG


LinuxmasterTR

---------------------------------------------------------------------

Re: Laptop Arıza Oranları

Gönderilme zamanı: 23 Şub 2019, 12:13
gönderen velociraptor
2009 yılından beridir bu başlığımızı almayan kalmadı
https://www.sordum.net/1694/markalara-g ... -oranlari/

Re: Laptop Arıza Oranları

Gönderilme zamanı: 06 Nis 2019, 18:45
gönderen burak35
en çok casper sorun çıkarıyor :) yalnız asus laptopun bir metreden yere düşüp hala çalıştığına şahit olmuştum cidden yapanlara helal olsun adamlar harika yapmış taş gibi ! :D