PC Alırken Dikkat Edilecek Esaslar

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 896 kez

PC Alırken Dikkat Edilecek Esaslar

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Resim

Bilgisayar, günümüzün olmazsa olmazlarındandır. Her zaman ve her yerde ihtiyaç duyarız. Yakın zamanda ihtiyaç duyduğum için bunun hakkında araştırma yapmıştım. Bugün bunun hakkında yazmak istiyorum: Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmelidir.

Aslında bu konu, teknolojiyi yakından takip edenler için basit bir konu olabilir ama sadece ihtiyaç doğrultusunda kullananlar için gerçekten içinden çıkılamaz bir hal alabiliyor.

Öncelikle belirtmek isterim ki herkes için en iyi bilgisayar diye bir şey yoktur. En iyi bilgisayar kullanıcının kullanım alanına göre farklılıklar gösterebilir. Yani siz iyi bir oyun bilgisayarı almak isterseniz eğer özellikle ekran kartına dikkat etmelisiniz. Tabi bunun yanında anakart ve ram özelliklerine de dikkat edilmelidir.

Resim

Karar verilmesi gereken ilk konu bilgisayarı ne için kullanacağınız olmalıdır. Bunun içinde bilgisayar donanımlarının ne işe yaradığını bilmek gerekir bunları kısaca yazmak istiyorum.

Anakart: Anakart, bilgisayarın diğer donanımlarının bağlandığı, her parçanın diğeriyle haberleştirildiği karttır. Seçeceğiniz donanımlara uygun anakart seçmeniz gerekir. Anakartlar her işlemciyi her RAM kapasitesini her ekran kartını desteklemezler. Bu yüzden ilk olarak diğer donanımları seçmeniz doğru olacaktır. Ayrıca alacağınız anakartın almak istediğiniz ram kapasitesinin en az iki katını destekleyip desteklemediğine dikkat etmeniz gerekir. Bir süre sonra bilgisayarınızın ram kapasitesini yükseltmek istediğinizde anakartı değiştirmenize gerek kalmayacaktır. Ayrıca anakartlar dahili olarak ses, ekran ve ethernet birimlerini barındırırlar. Eğer çok fazla grafiğe dayalı bir çalışmanız olmayacaksa dahili ekran kartı size yetecektir. Eğer profesyonel anlamda sese dayalı çalışmalar yapmayacaksanız dahili ses kartı size yetecektir. Ethernet kartı internet bağlantı hızınızı etkileyebilir. Dolayısıyla iyi bir anakart seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

İşlemci: Bilgisayarın beyni işlemcidir. İşlemci bilgisayarınızda yaptığınız işlemleri gerçekleştiren bir parçadır. Piyasada iki büyük işlemci markası bulunmaktadır. Bu markalardan biri Intel diğeri ise AMD‘dir. Intel işlemciler genellikle programsal işler için tercih edilirler. AMD işlemciler ise grafiğe dayalı işler için tercih edilmektedirler. Örneğin aynı anda bir kaç program açmak istediğinizde işlemciniz ne kadar iyiyse o kadar rahat çalışırsınız. İyi işlemci aynı zamanda hız demektir.

Resim

Ram: Ram bilgisayarın çalışması sırasında geçici olarak bilgi depolayan hafıza birimidir. Örneğin bir sekmeden diğerine geçişte yapılan işlemler sırasında ram hafızası kullanılır. Dolayısıyla ram bilgisayarın hızına doğrudan etki eder. Her bilgisayarda RAM olmak zorundadır. Aksi taktirde bilgisayarınızdan görüntü alamazsınız.

Resim

Ekran Kartı: Ekran kartı bilgisayarın görüntünün ekrana iletilmesini sağlar. Eğer ekran kartınız yoksa bilgisayarınızda hiç bir şekilde görüntü alamazsanız. Tabi eğer anakartınızın üzerinde onboard ekran kartı yoksa. Ekran kartı, oyun oynamak isteyenler için en önemli parçadır. Oyun oynamak için belleği ve çözünürlüğü yüksek bir ekran kartı almanızda yarar var. Ayrıca seçtiğiniz ekranda iyi olmalı ki ekran kartınız tam performans gösterebilsin.

Resim

Daha sonra taşınabilir bir bilgisayara mı yoksa masaüstü bir bilgisayara mı ihtiyacınız var buna karar vermelisiniz? Eğer bilgisayarınızı sürekli yanınızda taşımıyorsanız ona sürekli ihtiyaç duymuyorsanız masaüstü bir bilgisayar almak daha mantıklı olur. Çünkü gelişen teknolojiye ve değişen ihtiyaçlarınıza cevap verebilmek için daha elverişli bir yapıya sahiptir. Bilgisayarınızı aldıktan sonra yükseltme seçeneğiniz daha olumlu ve daha fazla seçenekli olur, ayrıca aynı fiyat aralığındaki taşınabilir bilgisayarlara göre performansı daha yüksek olacaktır. Böyle bir şey mümkün değilse, sürekli yanınızda bulundurmak zorunda iseniz, dizüstü bir bilgisayar almak zorundasınız demektir. Bir dizüstü bilgisayar alırken;

İşlemci: intelin i serisi işlemcileri kafaları fazlasıyla karıştırmakta. i3-i5-i7 işlemcilerin en iyisinin i7 olduğu yanlış bir düşünce i3, i5 ve i7 işlemcilerin cache bellek ve Ghz değerleri farklı olan birçok modeli mevcut. İşlemci seçerken cache bellek ve Ghz değerleri yüksek olanı tercih ediniz bu değerler bilgisayarınızın hızını belirler.

RAM: Bilgisayarımızın belleğidir yine yüksek ram ve yüksek frekans bilgisayarımızın hızını belirleyecektir.

Ekran Kartı: Bilgisayarımızda oyun oynamayı düşünmüyorsak anakartın üzerindeki ekran kartından başka bir ekran kartına ihtiyacımız yok demektir, oyun oynamayı düşünüyorsak bilgisayarımızda oyunun grafiklerine bağlı olarak iyi bir ekran kartına ihtiyacımız var demektir.

Ben mecbur kalınmaması durumunda her zaman masaüstü bir bilgisayarı öneririm. Daha az para ile daha iyi bir bilgisayar alınabilir. Isınma problemi de kasanın yapısından dolayı dizüstü bir bilgisayara göre daha azdır ve ilerleyen teknolojiye bağlı olarak donanımlarınızı değiştirme olanağınız daha fazladır.

Bunlara dikkat ederek kullanıcının kullanım alanı doğrultusunda iyi bir bilgisayar alınabilir.

Kaynak Site: https://www.muhendisbeyinler.net

TRWE_2012
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: PC Alırken Dikkat Edilecek Esaslar

Mesaj gönderen shampuan »

Çok teşekkürler.
Görseller de çok güzel seçilmiş pırıl pırıl tertemiz bir yazı olmuş.

Bilgisayar alırken anakartınızın çipsetine çok önem verin. Genellikle fiyatı uygun anakartlara kaçıyorsunuz ram uyumu var gözükse de anakartın veriyolları yavaş olunca ramın gerçek verimini alamıyorsuuz. Anakart alırken paradan kaçmayın.

Bir de @trwe atlamış güç kaynağı seçimi de son derece önemlidir. Halkarasında "piyasa malı " diye bilinen genellikle ucuz kasaların içinde gelen güç kaynaklarına güvenmeyin. Üzerlerinde müşteriyi yanıltacak rakamlar oluyor mesela KB500 yazıyor müşteri de bunu 500W sanıyor halbuki etiketi dikkatli okuyunca anca 200Watt değerinde olduğunu üzülerek görüyorsunuz. Bilgisayar güç kaynakları SMPS güç kaynakları sınıfına giriyor dolayısıyla çalışırken muazzam derecede "ripple" dediğimiz parazitik üretiyorlar. Çıkışlarındaki filtre devreleri bunu süzerek minimize ediyor ama ucuz dandik güç kaynaklarında filitreler çabuk bozuluyor olan da donanıma oluyor bunlara dikkat edin.

RAM: Ram alırken ramın kaç cigabayt olduğunda değil de önce anakartın çipsetinin kaldırabileceği cigaherz ve CL değerinde olup olmadığına sonra da işlemcinin desteklediği maksimum değere bakılmalı. Her zaman ihtiyacın biraz üzerinde değerler seçilmesi daha iyi olur.

İntel işlemciler grafik işleme, render, video editing işlemlerinde AMDden daha iyiydi bir ara şu an durumu bilmiyorum. Ryzen serisiyle beraber bu sorunu düzelttilerse bir şey diyemeyeceğim zira kullanmadım hiç.

Son olarak marka bilgisayar değil de toplama bilgisayar diyorum. Herşeyini bilen bir kullanıcının konfigüre etmesi, hem firmaların çakallıklarından korumuş olur hem de kullanıcı daha ucuza uygun makineye sahip olur.

Teşekkürler tekrar.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4605 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Eline sağlık trwe
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Ne yani benim elime sağlık değilmi? :( :o
Şaka şaka :D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

olmazmı elbette seninde eline sağlık :D
Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte4
Kilobyte4
Teşekkür etti: 126 kez

Mesaj gönderen AmbaSSadoR »

emeğine sağlık kardeşim (=
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1
Teşekkür etti: 33 kez

Mesaj gönderen cankusa »

Güzel derlemelerin için teşekür ederim
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3206 kez

Mesaj gönderen burak35 »

anakartı pegatron olan ve markası casper olan her cihaz dan uzak durun başkada birşey demem.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

İşlemcisi AMD olan HER LAPTOPTAN uzak durum
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

velociraptor yazdı: 09 Nis 2019, 12:28 İşlemcisi AMD olan HER LAPTOPTAN uzak durum
üniversiteden bir arkadaşım ucuza işlemcisi amd olan bir bilgsayar bulmuştu sonra beni arayıp sormuştu :D vazgeçirene kadar canım çıktı sonra çocuk biraz araştırdım haklıymışsın dedi hem iyi araştırmak hemde çevredeki insanlara sorup yardım almak gerek :)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 21 Nis 2019, 17:19
velociraptor yazdı: 09 Nis 2019, 12:28 İşlemcisi AMD olan HER LAPTOPTAN uzak durum
üniversiteden bir arkadaşım ucuza işlemcisi amd olan bir bilgsayar bulmuştu sonra beni arayıp sormuştu :D vazgeçirene kadar canım çıktı sonra çocuk biraz araştırdım haklıymışsın dedi hem iyi araştırmak hemde çevredeki insanlara sorup yardım almak gerek :)
amd demek = amele demektir.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

trwe yazdı: 21 Nis 2019, 17:24
burak35 yazdı: 21 Nis 2019, 17:19
amd demek = amele demektir.
aynen çok doğru hayatımın hatasını yaptım amd ati ekran kartı olan bilgisayar alıp ve aldıktan sadece birkaç hafta sonra arızalandı kart gitmediğim yer kalmadı kaç kere servise gitti format atıp atıp geri yollamışlar bir daha amd ati falan yanında geçmem kimseyede önermem
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

ASLA AMD işlemcili Lapot almayın, Grafik kartlarından UZAK durun , Normal masaüstü işlemcisi olarak kullanabilirsiniz , fiyatı uygun ve güçlü olanları mevcut ve bunlarda ısı sorunu önemli değil
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 21 Nis 2019, 18:17 ASLA AMD işlemcili Lapot almayın, Grafik kartlarından UZAK durun , Normal masaüstü işlemcisi olarak kullanabilirsiniz , fiyatı uygun ve güçlü olanları mevcut ve bunlarda ısı sorunu önemli değil
İntel'den asla vazgeçmem........İntel ,İntel illa gene İntel.....
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

velociraptor yazdı: 21 Nis 2019, 18:17 ASLA AMD işlemcili Lapot almayın, Grafik kartlarından UZAK durun , Normal masaüstü işlemcisi olarak kullanabilirsiniz , fiyatı uygun ve güçlü olanları mevcut ve bunlarda ısı sorunu önemli değil
çok haklısın hocam insanların biraz gözlerini boyuyorlar fiyatı düşürüp , ama malzeme kalitesi ve donanım olarak cidden çok kötü , neler çektim oyunlar falan oynarken bir bilsen :(