HDD'de Ayrılan Dizinler Tek Dizin Nasıl Yapılır

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
tn82
Moderator
Moderator

HDD'de Ayrılan Dizinler Tek Dizin Nasıl Yapılır

Mesaj gönderen tn82 » 08 May 2018, 01:29

Windwos işletim sisteminin kurulu olduğu bir sabit diski harici olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Ve içerisinde sistem ayrıldı, C ve D dizinlerinin olduğu bir harddsiki kullanmak ise gereksiz olur. En güzel yolu bu dizinleri silmektir. Böylelikle tek bir dizin haline getirdiğimiz HDD'nin gerçek bir harddisk 'den farkıda olmayacak.

BU dizinleri ise ek yazlılım kullanmadan bilgisayarımızda yok edebiliriz. Wİndows'un disk yönetiminde her ne kadar dizinler ile işlem yapabilsek bile sorunlu olduğu için dizin silme işlemlerini komut isteminde diskpar komutu ile yapılması daha sağlıklı olur. Ve diski başlatma ve biçimlendirme işlemleride windows'un disk yönetiminde devam edilmelidir. Neden ve nasılını aşğıdaki videodan izleyebilirsiniz.

https://www.ceofix.com/10818/bolunmus-h ... dizin-yap/

Kullanıcı avatarı
trwe
Terabyte4
Terabyte4

Re: HDD'de Ayrılan Dİzinler Tek Dİzin NasılYapılır

Mesaj gönderen trwe » 08 May 2018, 01:54

Sistem Ayrıldı dizini;
1.Asla silinmemelidir
2.Hiçbir zaman diğer dizinlerle birleştirilmemelidir

Neden:

Çünkü bölüm Windows işletim sistemine ait Güveli Mod Konsol MS_DOS yapısını barındırırır ve ayrıca önyükleme veri ve log dosyalarının bir kopyası da bulundurur.
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Re: HDD'de Ayrılan Dizinler Tek Dizin Nasıl Yapılır

Mesaj gönderen velociraptor » 08 May 2018, 13:29

Burada yapılan işlem Laptopun eski Sabit diskini Harici olarak kullanmak için Kutuya koyup bu kutuyu USB ile Bilgisayara bağlamak dolayısı ile bunların tek dizin haline getirilmeleri gerek , yoksa Windows 10 da Harici HDD takıldığında sabit disk içerisindeki 3-4 dizin karşımıza çıkıyor.

Son zamanlarda paylaşım kaliteniz bir hayli etkileyici , başarılarınızın devamını dilerim
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
tn82
Moderator
Moderator

Re: HDD'de Ayrılan Dizinler Tek Dizin Nasıl Yapılır

Mesaj gönderen tn82 » 08 May 2018, 14:43

@trwe sanırım yazdığımı okumamışsın ve videoyu da izlememişsin. Laptop içinden çıkan sabit diski ziyan etmemek için harici bir kutuya taktık ve artık HDD benim harici depolama alanım. Hali ile harici depolama olarak kullanılacak olan harddisk'İn içinde Windows işletim sistemine ait Güveli Mod Konsol MS_DOS 'ların harici depoalama 'da durmasının gereği yoktur ve silinmesi gereklidir.