Hangi termal macun ?

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4563 kez

Hangi termal macun ?

Mesaj gönderen velociraptor »

Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 877 kez

Re: Hangi termal macun ?

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Üsttekini biliyorum biraz tuzlu ama en iyisi.....
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen lord_leo »

ikiside meşhur markalar ancak Overclock yapmayacaksan, varsayılan termal macun her işini görür.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Almanda Hep Artric silver 5 kullandım şimdi Aliexpressten Mx-4 ü getirttim , birde baktım Türkiyede de satışı var :)
Kullanıcı avatarı
tn82
Moderator
Moderator
Teşekkür etti: 45 kez

Mesaj gönderen tn82 »

Türkiye ile aliexpress arasında fiyat farkı nedir?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Fiyat farkı yok (Şimdilik) ama bu ürünleri de Aliexpressten topluca alıp türkiyede sattıkları için dönem dönem geliyor yoksa bulunmuyor
Kullanıcı avatarı
HaYTo
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen HaYTo »

termal macun falan fazla takmayın kafanıza ben diş macunu surdugum zamanlar bıle oldu :)
Kullanıcı avatarı
HaYTo
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen HaYTo »

size bir ip ucu vereyim ısı trans macunu alın 40-50-100 vs gr şişeler içinde 5-10tl alın kullanın ;) termal macun vs para tuzagı (elektronik malzemeler satan yerlerde var)
havalı renklı sırıngalarda vs degıl :) elikanlıca elıne bulasacak o macun :D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Tam tamirci işi olsun diyorsun yani :)
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte2
Megabyte2
Teşekkür etti: 53 kez

Mesaj gönderen Ensatech »

Yüksek ısıda iletkenlik 0,9 W / m.K
Bu değer ucuz yollu bir macunun sunduğu performans.

Isı İletkenliği:9.2W(mK), Buda ticari olarak Üst seviye bir macun diyebiliriz.

Normal bir bilgisayar veya sunucu için hız aşırtma gibi zorlamalar söz konusu değilse. 1.3 W civarı yeterlidir. Bir sürer bir daha 5 yıl sonra sürerim derseniz Termal İletkenlik:5,6 W/m-K gibi orta karar bir ürün alınabilir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Arkadaşlar çok güzel bilgiler paylaşmışsınız ama bu termal macunun mantığı nedir? Nasıl ve niye kullanılıyor açıklayacak birisi yok mu? Mesela macun sürmezsek ne olur? Sadece macun kullanarak ısıyla mücadele edilebiliyor mu? Bunları düzgünce anlatacak birisi var mı? Ordan burdan duyma bilgi değil yalnız. Temeli olan teknik bilgiler lazım.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Bütün mesele Isınan işlemciyi soğutmak için üzerinden geçirilen Bakır Isı Borusunun soğutulacak işlemci ile temasında bu temasın arasında hava kalmamalı ve soğutme etkisini arttırmaya yardımcı bir madde kullanılmalı , mantığı nedir dersen , mesela kolunun birisi kuru kalsın diğerini hafif ısla sonrada ventilatörün karşısına geç hangi kolun soğuyacak , deneyin sonucunda istisnasız nemli kolun buz gibi olacaktır , haa buradan bir çıkarım yapıyoruz soğutucu bakır boru ile souğuyacak işlemci arasını hava almayacak şekilde nemli tutarsak (termik veya termal macun) bakır boruların içerisinden geçen havanın veya suyun soğutma etkisi çok daha fazla olacaktır. Macun kurursa bu soğutma etkisini yitirir. ilaveten bakınız

https://www.sordum.net/21261/termik-isi-macun-ve-onemi/
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Hocam bir yerde oldukça detaylı ve güzel bilgi vardı. Şimdi bulamıyorum.

Eskiden pek yoktu şimdi de bu kabarcık olayı dedikodusu yayılmış.
Hava kabarcığı istese de oluşamaz işlemci ile heatsink birbirine sıkı sıkıya basar. Oluşursa bile etrafında oluşur ki onun bir önemi yok. Islak kol olayı da mantık olarak tam doğru değil. İnsan vücudu hararet üreten nemli bir organik bir sistem. Orada hissedilen serinlik duygusu ile bu olay biraz farklı. Elbette işlemcinin soğutucu heatsinki ıslatılırsa sonuca etki edecektir ama macunun ıslaklığı sulu bir ıslaklık olmayıp, amaç metal tozları, seramik tozları, karbon ya da elmas tozları; her ne tozu kullanılıyorsa:
1-Bu tozları bir arada tutarak macunumsu kıvam elde etmek,
2-Tozlar arası, işlemci ile heatsink arası ısıl transferi kolaylaştırmaktır. Amaç ıslak olmasının avantajından faydalanmak değildir. Çünkü kolumuza döktüğümüz suyun verdiği serinlik hissiyatı buralaşma olayı neticesinde olmaktadır. Halbuki işlemciye sürülen azıcık macunun buharlaşma yolu ile serinletildiği düşüncesi mantıksız olur. Bir gün dolmadan macun kurur öyle düşünürsek.

Macun sürmezsek ne olur?
İşlemci ve soğutucu heatsinki "kusursuz ayna" tabir edilecek kadar pürüzsüz ise ve bu iki cisim birbirine yeteri kadar sıkıca basıyorsa hiçbirşey olmaz. Elektronik komponentlerin soğutulmasında öncelikli hedef, soğutucu heatsink'in ısıl transfer alanının büyük olmasıdır. Yine de birçok elektronik uygulamasında macuna da başvurulur; üretim kusurundan kaynaklanan mikro-çiziklerin neden olduğu yavaş ısı akışını hızlandırmak, ısı macununun yüksek ısı alıp vermesinden istifade edip ısı kaynağından soğutucu metale akan ısının hiçbir aksaklığa uğramadan yayılmasını garanti etmek içindir bu işlem. Soğutmada kullanılan metalin cinsi de çok büyük önem taşır.

AMD'li bir bilgisayarım var. Bir kez bir durum nedeniyle bakıma götürdüm. İşlemciyi söküp takan arkadaş, macun sürmemiş. Yıllarca böyle kullandım. Yakın zamanda temizlik amacıyla makineyi söküp olayın farkına vardım. Macunlama yaptım. Şu anki değerler ile macunlu hali arasındaki değerler arasında fark yok diyebilirim.

Dolayısıyla bu macunlama işlemine dikkat etmek gerekiyor. Macun kuru ise ısıyı iletmek yerine akışı engelliyor. Yani kuru macunla çalışacağına macunsuz çalışması bir anlamda daha iyi diyebilirim. Tabi ki siz muhakkak macun yenileme işleminizi rutin olarak yapın. Bana uymayın benim elde ettiğim sonuç ile sizinki farklı olabilir. Şu an kullanmakta olduğum laptop bilgisayarda ince motor yağı var :) ciddiyim. Neden? Elimde çok ucuz macun var ve destek olacağına köstek oluyor. Böyle daha serin kullanıyorum.

Kalın sağlıcakla...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Sen nasıl biliyorsan o doğrudur
shampuan yazdı: 20 Ağu 2018, 21:02 İnsan vücudu hararet üreten nemli bir organik bir sistem. Orada hissedilen serinlik duygusu ile bu olay biraz farklı. Elbette işlemcinin soğutucu heatsinki ıslatılırsa sonuca etki edecektir ama macunun ıslaklığı sulu bir ıslaklık olmayıp
yazdıklarımı örneklemek için verdim , Buradaki ıslaklığı tamamen yanlış anlamışsın , kaldıki Yeni laptop işlemcilerine termal macun sürme ve çalıştır bakayım ne oluyor. Eski tip işlemciler termal macunsuz gayet güzel çalışırken yeni mimariler 2-3 dk sonra tak diye kapanır çünkü transistör sayısı çok daha fazlalaşmıştır vs diye gider ... sihirli kelime "ısıl transferini kolaylaştırmak" bunun için araya birşey sürülüyor. bu sürülen şey macun şeklinde olmalı araya tahta koyamazssın burada işte o senin yanlış anladığın ve insan organizması dediğin ısı iletkenliği devreye giriyor , ben örneği sana bilmediğini düşünerek verdim. O macunun asli görevi kıvamı ve içeriği ile soğutmayı sağlamak bunu sağlarken de o buharlaşmadaki hissi (Soğutmyı) gerçekleştiriyor. Eğer bildiğin birşeyse keşke sormak yerine anlatım yapsaydın.
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1
Teşekkür etti: 33 kez

Mesaj gönderen cankusa »

Yeni alınan bir laptop için macun yenileme ne kadar bir sūrede yapılmalıdır