Bir Donanım Testi:Diskin Öldüğünün Kısa Yoldan Öğrenilmesi

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 889 kez

Bir Donanım Testi:Diskin Öldüğünün Kısa Yoldan Öğrenilmesi

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Merhabalar

Son 6 aydır sahip olduğum dizüstü bilgisayarın 160' GB'lık S-ATA II ve 5400 RPM karateristik özelliklere sahip sabit disk garip davranmaya başladı.Özellikle bir ara kafa atma sorunu ile karşılaştığımı bu forumda başka bir konu açarak tartışmaya sunmuştum (fikir alış verişi) Sonra dan içimde bir şüphe peyda oldu.Bugün diskleri ağır yük altında yüzeysel SMART testine tabii tuttum ve sonuçlar gerçekten çarpıcı idi.Özellikle Okuma/Yazma değerleri (MB/Sn.) oldukça birbirine yakın çıktı. Halbuki bu değerler 6 ay önce birbirinden çok farklı idi.Ve anladım ki HDD artık ölmek üzere......

Buradan bir sonuç çıkıyor
"EĞER YAZMA/OKUMA DEĞERLERİ (MB/SN.) BİRBİRİNE ÇOK YAKINSA,DİSKİNİZ SİZE BEN ÖLÜYORUM SAHİP....! ÖNLEMİNİ AL DİYORDUR."

Resim

Yukarıdaki Portable Yazılımı FreeGPL V2 lisans kapsamında ücretsiz olup netten kolayca bulunabilir.Siz siz olun diskinizi kontrol altında tutunuz.Yazılımın yeni sürümü SSD diskleri desteklemektedir.

TRWE_MMXII
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
REASMCODERİNG
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Re: Bir Donanım Testi:Diskin Öldüğünün Kısa Yoldan Öğrenilmesi

Bu diskin ömrünün sonuna geldiğinin kanıtları (2 deneme sürümü yazılımla) tescillenmiş durumda.....

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Bu iki yazılımın, SDD disk desteği mevcuttur.İki yazılım 30 günlük deneme süresine sahiptir.

TRWE_MMXII
REASMCODERİNG
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4599 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Birde aşağıdaki ile bak bakalım ne durumdaymış
https://www.sordum.net/3290/sabit-diski ... -calismis/

BU arada yeni disk alacaksan , Maddi imkanın varsa SSD alabilirsin , ben bugüne kadar SSD kullanmadım (Lakin Müşteri bilgisayarına taktığım oldu)
Onun bir alt versionu SSHD de alabilirsin
https://www.sordum.net/27709/sshd-veya- ... t-diskler/

Bunlar beni aşar diyorsan Alacağın Mekanik HDD in şu şekilde olmasına dikkat et derim

1. Laptopuna alacağın için 2,5" (İkibuçuk inç) olmasına dikkat et 3,5" olanlar masaüstü içindir
2. SATA 3 olsun (Sata 2 alma)
3. Diskin 7200 Rpm olmasına dikkat et (5400 ler sessiz çalışmasına rağmen daha yavaştır)
4. Cachesi mümkünse yüksek olanını tercih etmelisin
5. 500 GB tan aşağısını almamanı öneririm.

Bilgisayarcıya götürüp taktırma kendin tak çünkü bilgisayarcı çıkma diye tabir edilen kullanılmışını takabilir , HDD takmak en kolay işlerden biridir bilgisyarın markasına göre youtubeden nasıl takıldığını izleyip uygulayabilirsin
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Önerilerin için teşekkürler bunları aklıma not aldım.Burada ilk linkte verdiğin makaleyi okumuş belgeler arşivine katmıştım.

Ekran Görüntüleri;

Resim
Resim
Resim
Resim

Yapmış olduğum diğer testlerde ( özellikle Disk Yüzey Testi) fiziksel hasar yok.Buradan şu anlaşılmakta bana göre;

Diskin , disk motor bölümünden kaynaklı bir yazılımsal sanal bad sector (hasarlı alan) oluşumu var ve disk'in en iç kısımda 1000 MB'lık sıra uzunluğunda bulunmakta....Bunu nasıl anladım derseniz HD Tune Pro ile yaptığım yüzey testinde (ekran görüntüsünde) 0GB-160 GB olarak görülmekte ama yazılım 0-159 gb arasını taramıştır.

Yani diski kurtarma şansım var....Bu şans oranı %50'in üstünde , kurtarmak için iki yol var

1.Diskin tamamını HDRegenetor Yazılımı ile taratıp (CD'den çalışan FreeDOS text arayüzüne sahip ücretli yazılım) bulunan yazılımsal hataları düzeltebilir.(Daha önce 250 GB S-ATA 3 7200 PRM,USB 3.0 USB HDD diskin böyle kurtarmıştım)
2.Düşük Seviye Zero Formatlama ki fabrika formatı olarak bilinir bu yöntemi deneyebilirim.

Ama sorun şu ki;

1. Elektiriğin asla işlem sırasında kesilmemesi lazım.
2.Ve bu iki işlemde enaz 1-1.5 gün sürmekte......

Senin makale de vermiş olduğun grafiklere göre sistem (hdd) kritik değil ama kararlı alanda değil.Tam orta olan bir durum....

Resim
Resim

TRWE_MMXII
REASMCODERİNG
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Gördüğün gibi Velociraptor ben tam anlamı ile ;

1.Donanım Test User
2.Yazılım Test User sahip bir Windows/linux/unix/Mac OS kullanıcıyım.Ve bu forum çok şanslı.....Senin bilgin ve benim testçiliğim bir araya geldiğinde ortaya yeni yeni bilgiler çıkmakta...Sağ olasın var olasın "Administrator Velociraptor.....!"

TRWE_MMXII
REASMCODERİNG
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1
Teşekkür etti: 33 kez

Mesaj gönderen cankusa »

Resim

Hard disk SDD disk testi sonucu
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

@ Trwe : Fakat HDD inin okuma ve yazma hızı gerçekten çok düşük.
@ cankusa: HDD in sorunsuz görünüyor
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

@Velociraptor ; Evet sorun diskin fiziki olarak metal yorgunluğuna maruz kalması olup espirisel olarak (kara mizah) "Zaten bütün dengesizler beni bulur"
Mesela;

1.Bir horozum vardı.Boyu normal horozun yarısı kadar.Ama dövüşçü idi.Kendi bölgesinde rakip horoz varlığına dayanamazdı direkt dalardı.Dövüşmekten kanlar içinde bayılır ayıldığın da ilk yaptığı yarım bıraktığı yerden tekrar devam ederdi.Sonu bir çakalın elinden oldu.Ha çakalı da öldürdü kendi de kan kaybından öldü.Çok savaşçı idi.

2.Sonra bir sokak köpek yavrusu aldım büyüttüm o da anası Alman Kurdu babası Sivas Kangal Köpeği idi.Görsen ona öyle bir baktım ki bir buzağa'nın büyüklüğünün yarı boyuna erişti.İsmi Lord idi.Çok özel bir köpekti.Özel olması aklından ileri geliyordu.Benle kendi lisansını ile konuşurdu.Bu konuşma havlamanın sayısına göre değişirdi.Ve ben asla özel bir çaba sarf etmedim.Kendiliğinden gelişti aramızdaki bağ......Mesela karnı aç ise 2 defa havlar.Canı oyun isterse evin önünde duran topu kafası ile ittirerek önüme getirir gözümün içine bakarak kulaklarını dikleştirerek sola yan eğerdi.Sonu ben Sivas'da okurken babam para karşılığında benden habersiz satmış.Bunun yüzünden babayı asla affetmedim.

3.Şimdi bir pc var ve diski baya garip davranıyor.

Yani bütün alaca karanlık olaylar beni yansıtıyor.

@ cankusa: HDD şuan yolun başında sorun çıkartması için daha çok erken......(S-ATA3 Serisi 3.0 Gb/Sn veri aktarımı var ve 7200 RPM hıza sahip)

TRWE_MMXII
REASMCODERİNG
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Bazı insanlar ilginçlikleri çekermiş