Sürekli Açılıp Kapanıp Geç Görüntü Veren Ekran Tamiri

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Panzer
Byte1
Byte1

Sürekli Açılıp Kapanıp Geç Görüntü Veren Ekran Tamiri

Mesaj gönderen Panzer »

Merhaba
Emektar philips crt monitörüm var. Crt mönitörler açılırken çıt ederler sanki anahtara basılmış gibi bilirsiniz. Ben düğmeye bastığımda arka arkaya açılmaya çalışıyor çıt sesi geliyordu sürekli. Görünütüyü getirmek için baya bir açılıp kapanıp en sonunda 1 dakika sonra görüntü anca geliyordu. Tamir edecek bir şey çıktı diye sevindim. Ve araştırmalara giriştim. Sonunda youtube'da şu videoyu buldum.

Aynı burada anlatıldığı gibi monitörü açıp kondansatörlere baktım. 1 tanesi şişmişti adamın gösterdiği gibi. Onun yanındaki çok hafif şişme yapmış gibiydi. Ben ne olur olmaz ikisini de söktüm ve gidip aynı değerlerde kondansatör aldım. Ve yerlerine lehimledim. Sorun haloldu. Artık emektar crt monitörüm eskisinden çok daha çabuk tepki veriyor anında açılıyor.

Crt monitörleri açtığınızda yüksek voltaja maruz kalma olasılığınız var. Bunu önlemek için fişini çektikten sonra tekrar açma kapama düğmesine basın. Işığı bir süre yanar ve güçten düşerek söner. Daha sonra içini açtığınızda şu işlemi yapın: Bir tornovidaya kablo sarıp bir ucunu monitör içinde metal aksama bağlayın. Tornovida ucunu gösterilen yere sokup gezdirin. Sağ el ile yapın ve monitör içinde başka hiçbir yere dokunmayın bu esnada.

Sorunu crt monitör için yazmış olsam da lcd monitör kullananlar bile aynı sorunu yaşayabilir. Kondansatörler her güç devresinde kullanılan ve zamanla şişip performanstan düşen parçalardır. Tanesi 30 kuruş. Amatör bir tamirci olarak 2 kondansatör bir adet basit havya ile üstesinden gelebildim, siz de yapabilirsiniz.

Bu zamanda crt monitör kullanılır mı? Evde lcd philips monitör var kutusunda duruyor, bir alışkanlık olarak tamir ede ede son noktasına kadar kullanmak hoşuma gidiyor. Benim gibi eski kafalarda birileri varsa işine yarar belki bu konu. Herkese kolay gelsin.

Kondansatör:http://tr.wikipedia.org/wiki/Kondansat%C3%B6r
Resim

Havya:http://tr.wikipedia.org/wiki/Havya
Resim
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Re: Sürekli Açılıp Kapanıp Geç Görüntü Veren Ekran Tamiri

Mesaj gönderen velociraptor »

Aramıza hoşgeldiniz verdiğiniz güzel bilgiler içinde ayrıca teşekkürler
Panzer
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen Panzer »

Hoşbuldum efendim. Elden geldiğince bildiğimi aktarmaya çalışırım takdiriniz için teşekkür ederim. Belki birinin işine yarar belki birileri daha tüketerek değil tamir ederek mutlu oluyordur.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

temenninize aynen katılıyorum