Dahili Pilli Notebooku Pilsiz kullanma [Hometech Alfa400C]

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte2
Gigabyte2

Dahili Pilli Notebooku Pilsiz kullanma [Hometech Alfa400C]

Mesaj gönderen feuer »

Geçen @_Mustafa'nın başlıkta bahsetmiştim benim bataraya şişme yaptı diye.
O kadar şişti ki klavye kasasını çatlattı. Touchpad'te sol tık zor çalışıyordu.
Bende patlama riskindense başka bir riske girdim ve bataryayı söktüm. Direk prize takılı kullanıyorum.
Batarya sürücüsünü iptal etmediğim için şarj yüzde 85 dolu görünüyor. Kapatılabiliyor sürücü, o zaman batarya simgesi görünmüyor.

Girdiğim risk elektrik kesilmesi ya da az önce yaşadığım sephayı önüme çektiğimde bilgisayarın prizden çıkması gibi durumlarda bilgisayarın kapanması oluyor. (Bu da donanıma zarar verebilir) Akımda dalgalanmalar donanıma zarar verebilir.

Batarya alana kadar bu şekilde idare edicez artık.

Balon gibi şişmiş resmen.

Hometech Alfa 400c ile yaptım bu işlemi, soketi çıkarmanız da yeterli olur ancak ben pili dizüstü kasasından komple söktüm, bantlar kuvvetli onları çıkarırken diğer kablolara zarar vermemeye çalışın.

Bataryayı direk çöpe atmayın, belediyelerin atık pil kutularına atın.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
krocix
Kilobyte4
Kilobyte4

Re: Dahili Pilli Notebooku Pilsiz kullanma [Hometech Alfa400C]

Mesaj gönderen krocix »

Kardeşim prize takılı şekilde 5-6 sene kullandı laptopunu.Sonunda ömrü bitti tabi doğal olarak.Dediğin gibi laptop olmasına rağmen rahatlığın sadece kablonun boyuyla sınırlı olması beni hep gülümsetirdi.
Adalet bir tarafı haklı çıkarmak değil , haklıya hakkını teslim etmektir
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte2
Gigabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Yarın işim var ancak haftasonu ilgilenicem, bir batarya alıyım diyorum. Sanki bu apartmanda elektrik dalgalanıyor gibi.
P.S. Bu alet toplamda 6 sene (2.5yıl daha) beni götürsün şampiyonlar ligindeyim.
Ve 1.5yıldır dışarda kullanmadım hep evde kullandım, babamın unutkanlığı sebebiyle bizim evde bir elektirkçi dükkanından daha fazla fazla prizli uzatma kablosu olduğu için 15tane :( sorun olmaz.
Kullanıcı avatarı
krocix
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen krocix »

İmkanın varsa voltaj regülatörü ya da benzeri ürün al diyeceğim de benim pek bir bilgim yok bu konuda.shampuan o işleri bildiği için sana önerilerde bulunabilir.
Adalet bir tarafı haklı çıkarmak değil , haklıya hakkını teslim etmektir
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

Hem almanyada hemde türkiyedeyken laptopu masaüstü olarak kullandım ve baratya takılı değildi (Türkiyede rahat 5-6 yıl o şekilde kullanmışımdır) , Türkiyede en az 50 defa elektrik kesildi bir okadar da dalgalanmıştır tek yaptığı şey HDD de yazılımsal BAD sector oldu , elbette Laptop Marka ve modeline göre ve akım dalgalanmalarının şiddetine göre de değişebilir bilemiyorum ama al bir yan sanayi batarya en azından kafan rahat etsin.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte2
Gigabyte2

Mesaj gönderen feuer »

krocix yazdı: 10 Eyl 2021, 00:46 İmkanın varsa voltaj regülatörü ya da benzeri ürün al diyeceğim de benim pek bir bilgim yok bu konuda.shampuan o işleri bildiği için sana önerilerde bulunabilir.
Bende vardı akım sabitleyici, hatta elektrik gidince de alarm verirdi birkaç dakika daha açık kalırdı işlemlerini bitirip bilgisayarı kapa diye.
Çöpe attım kullanmıyorum diye.
velociraptor yazdı: 10 Eyl 2021, 00:51 Hem almanyada hemde türkiyedeyken laptopu masaüstü olarak kullandım ve baratya takılı değildi (Türkiyede rahat 5-6 yıl o şekilde kullanmışımdır) , Türkiyede en az 50 defa elektrik kesildi bir okadar da dalgalanmıştır tek yaptığı şey HDD de yazılımsal BAD sector oldu , elbette Laptop Marka ve modeline göre ve akım dalgalanmalarının şiddetine göre de değişebilir bilemiyorum ama al bir yan sanayi batarya en azından kafan rahat etsin.
Salı günü soruşturdum bilgisayarcıları, seri no istediler, hatta biri telefonunu yazdı kağıda, fotosunu yolla bakıyım dedi. Alışveriş yaparken kağıdı düşürmüşüm. Şimdi fotosunu aldım cumartesi merkeze inicem bakıcaz. 100tl civarı halledersem çok iyi olur. Hometech firması bilgisayarı istanbula istiyor, 290tl dedi telefondaki kız çok geldi bana. 2.el bilgisayarlara baktım aynı model çok fiyat kasmışlar, uygun fiyatlı görsem aynı bilgisayardan alabiliridim.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Mesaj gönderen shampuan »

Merhaba. Geçmiş olsun, patlamadan atlatmışsın.

Bu şekilde kabloyla kullanmanda bir sıkıntı olmaz. Apartmanda ani voltaj gidip gelmeleri oluyorsa bilgisayarın füç adaprörü bunu bir yere kadar karşılar. Ama çok şiddetli dalgalanmalar ile kesintilere yapacak birşey yok.

Ben dün şeker konusuna son yazımı girddikten sonra narkoz yemiş gibi uyuyakalmışım internet açık şekilde. Çok yorulmuştum. Eğer batarya bulmaya çalışıyorsan ikinci el alma. Bataryanın ikinci eli olmaz. Yan sanayi ucuzundan bul. En zaından dalgalanmalardan korur. Aslında güç dalgalanmalarına karşı bi kapasitör bankası mı çizsem... Ama çok hantal olur.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Çevremde Orjinal bataryası tükenip yan sanayi kullanan çok kişi oldu , yan sanayiler 1/4 - 1/5 fiyatınadır ve genelde ömürleri Orjinaline yakın bazen (seyrekte olsa) daha uzun olabiliyor.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte2
Gigabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Ben bu şekilde kullanabileceğimi bilseydim (ya da bu konu ile ilgili fikir sahibi değildim) bunca zamandır zaten evde prize takılı vaziyette kullandım hep.
Bataryayı iptal eder bu şekilde kullanırdım.
Bu pilin şişmesi pek çok sebebe bağlı olabiliyor ve burada havalar çok sıcak olduğunda benim telefon bile kafayı yemişti birgün, pasif soğutma olduğu için o günlerde başladığını düşünüoyurum bu şişme olayının.
Zaten yan sanayi alıcaz fotoğrafını çektim seri no voltaj akım değerlerini not ettim.
Uygun fiyatlı bir ürün ayarlıycaz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Umarım şansın iyi gider orjinaline yakın giden birtaneye rastlarsın , Aslında istersen değerleri buraya yaz Arkadaşlarda N11 miş Hepsiburadaymış arasınlar , belki kullanıcı yorumlarına bakılır ve belkide çok daha uygun fiyatlısı bulunur.
Kullanıcı avatarı
gevv
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen gevv »

Geçmiş olsun. Şarj aletininin çıkış voltajı ve cihazın şarj voltajını kontrol edin takacağınız pilde gitmesin

edit; lipo pil kullanmışlar bu pillerin kronik sorunu bu zaten yapıları gereği gaz üretiyorlar özellikle şarj voltajındaki dengesizlikler, ısı bunu hızlandırıyor.