H4 MiniCleaner | Basit / Ultra Hızlı Bilgisayar Temizleme Aracı

Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 980 kez

Re: H4 MiniCleaner | Basit / Ultra Hızlı Bilgisayar Temizleme Aracı

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Bu sorum velociraptor 'a ;

Yukarıda anlattığım olay (2.madde) 'da Recent Sistem Klasörüne (Son Kullanılar Dizinine) sağ tık yaptığım'da açılan sağ menü komut yordamlarından "Son kullanılanlar listesini temizle" sağ komut yordamını nasıl geri getirebilirim?
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
Teşekkür etti: 275 kez
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

programı 3 farklı işletim sisteminde dener ve kontrol ederim, programa silinen dosya boyutunu eklemedim, çünkü "tamemen yok et" özelliği ile dosya boyut hesaplaması düzgün çalışmaz, dosya içeriği değiştirilir o sebeple boyut düşer, yanlış bilgi verir.
butonlar default özelliği ile geliyor, gerekirse tümünü seç yaparak tüm işlemler uygulanabiliyor.
recent içerisindeki desktop.ini sildiğini belirtmişsin, dediğin şekilde kontrol ettim 3 farklı işletim sisteminde o sorunu yaşamadım ancak bunu gözardı etmeyeceğim, kendi bilgisayarımda kullanmadığım bir şeyi zaten burda paylaşmam, unutmayalım hiç birşey mükemmel değildir, hata olur düzeltilir, silindiğini söylediğin tek bir ini dosyası için programı kötülemek hoş değil doğrusu, en fazla bir sanal makine kurar, aynı klasördeki ini dosyasını aynı klasöre atar işi çözersin, bu kadar korku imparatorluğu kurmaya gerek yok tek bir dosya için..
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

H4NOK yazdı: 27 Haz 2022, 05:19 Programı 3 farklı işletim sisteminde dener ve kontrol ederim, programa silinen dosya boyutunu eklemedim, çünkü "tamemen yok et" özelliği ile dosya boyut hesaplaması düzgün çalışmaz, dosya içeriği değiştirilir o sebeple boyut düşer, yanlış bilgi verir.Butonlar default özelliği ile geliyor, gerekirse tümünü seç yaparak tüm işlemler uygulanabiliyor.Recent içerisindeki desktop.ini sildiğini belirtmişsin, dediğin şekilde kontrol ettim 3 farklı işletim sisteminde o sorunu yaşamadım ancak bunu gözardı etmeyeceğim, kendi bilgisayarımda kullanmadığım bir şeyi zaten burda paylaşmam, unutmayalım hiç birşey mükemmel değildir, hata olur düzeltilir, silindiğini söylediğin tek bir ini dosyası için programı kötülemek hoş değil doğrusu, en fazla bir sanal makine kurar, aynı klasördeki ini dosyasını aynı klasöre atar işi çözersin, bu kadar korku imparatorluğu kurmaya gerek yok tek bir dosya için..
Şimdi cevap verelim....

1.Korku İmparatorluğu kurduğumuz filan yoktur.Sadece yazılımın yetersiz kaldığı bazı hususları dile getirdik.Bu kadar duygusal takılmaya gerek yoktur.

2.Windows Sistem Klasörleri ve içinde gizli dizin ve dosyaların korunması gerekir ki böyle abasürt durumlar oluşmasın.

3.O dediğin öyle kolay olmuyor ki bu sistem GNU-Linux olsa tamam , nazlı işletim sistemi bu Windows....Her Windows'un temel iskelet klasör yapısı Windows XP Dizinine göre oluşturulmuştur.Windows Vista ve sonra ki sistemler'de bu temel dizinleme yapısı korunur.Her dizine bir referans dizin oluşturulur.

Misal ;

Recent dizini, Windows XP dizin yapısıdır.Bu dizin yapısının kullanıcı dizin görünümü "Son kullanılan öğeler dizinidir." Recent dizini görünmez ve yazılamaz modda'dır.Ama bir farkla siz bunu üzerindeki yetkileri Easy Menü kaldırırsanız, o zaman dizin yapısının kendisini elde edersiniz.Sen de sorun olmaz, çünkü Recent dizini okuma-yazma korumasına sahiptir.Ben de öyle değil.

4.Şu yazı pontu olayını da var.Neden yazıları "karınca modunda" bırakıyorsun.Senin gözlerin şahin keskinliğin de olabilir de, söz konusu bizim gözler olunca durum değişiyor ister istemez...
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

bu söylediklerini gözardı etmeyeceğim, teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Programı şimdi bir kez çalıştırdım.

"53 klasör ve 472 dosya silindi" diyor.
Masaüstünde bir log dosyası oluşturduğundan notepad ile açıp rahatça neleri sildiğine bakabiliyorum.

Fakat aklıma şu takıldı: 53 klasör mü :o

Umarım bahsettiği şeyler boş klasörlerdir ve önemli dosyalarımı uçurmamıştır, olabilir insanlık hali. İnsan yapımı program.

Bu tür programları test etmek sorunludur. Hali hazırda kullanılmakta olan ve çöp biriktiren sistemlerde test etmek zorundasın. Bu da bir sorun olduğunda baş ağrıtıcı olabilir. Sıkça kullanılan program türleri olmayınca geribildirimler zaman alabilir.

Şimdilik son not: Arayüzdeki yazıtipleri biraz büyürse bence daha iyi olur. Gerçekten küçükler.

Gayet iyi gidiyorsun, devam.
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

shampuan yazdı: 27 Haz 2022, 13:18 Programı şimdi bir kez çalıştırdım.

"53 klasör ve 472 dosya silindi" diyor.
Masaüstünde bir log dosyası oluşturduğundan notepad ile açıp rahatça neleri sildiğine bakabiliyorum.

Fakat aklıma şu takıldı: 53 klasör mü :o

Umarım bahsettiği şeyler boş klasörlerdir ve önemli dosyalarımı uçurmamıştır, olabilir insanlık hali. İnsan yapımı program.

Bu tür programları test etmek sorunludur. Hali hazırda kullanılmakta olan ve çöp biriktiren sistemlerde test etmek zorundasın. Bu da bir sorun olduğunda baş ağrıtıcı olabilir. Sıkça kullanılan program türleri olmayınca geribildirimler zaman alabilir.

Şimdilik son not: Arayüzdeki yazıtipleri biraz büyürse bence daha iyi olur. Gerçekten küçükler.

Gayet iyi gidiyorsun, devam.
testi devam eden beta
Resim

incelenen klasör adedi vermekte, içerisindeki dosya sayısı önemli olan, toplamda misal 54 dosya vardı içeriğinden 50 dosya silindi misali
yeni sürüm daha geliştirildi, sistem dosyalarına erişimi zaten yoktur, tüm kullandığım fonksiyonlar yıllardır kullanıp sağlamlığından emin olduğum fonksiyonlardır, daha hiç bir hata ile karşılaşmadım, 3 farklı işletim sisteminde deniyorum programı, ayrıca kendi bilgisayarımdada en az 1 2 gün kullanır yeni sürümü test ederim
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Tamam test et birşey demiyorum.
Ben geridönüş yazıyorum sadece.
Program penceresinin en alt satırında "57 klasör & 79 Dosya Temizlendi /299MB" yazıyor.
Sadece haber veriyorum.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4984 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Test gerçekten zahmetli bir iş , farklı işletim sistemi sürümlerinde defalarca denemeleri gerektiriyor.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 27 Haz 2022, 14:27 Test gerçekten zahmetli bir iş , farklı işletim sistemi sürümlerinde defalarca denemeleri gerektiriyor.
trwe yazdı: 27 Haz 2022, 03:18 Bu sorum @velociraptor 'a ;

Yukarıda anlattığım olay (2.madde) 'da Recent Sistem Klasörüne (Son Kullanılar Dizinine) sağ tık yaptığım'da açılan sağ menü komut yordamlarından "Son kullanılanlar listesini temizle" sağ komut yordamını nasıl geri getirebilirim?
@tarkan_dost, bu mesajı görmedi , görseydi kesin bir kaç kelam cümle yazardı. :?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4984 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Evet görmemiştim . aşağıdaki gibi birşeymi istiyorsun
https://www.sordum.net/3116/sag-tusa-kl ... i-ekleyin/
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 27 Haz 2022, 15:34 Evet, görmemiştim .Aşağıdaki gibi birşey mi istiyorsun.?
https://www.sordum.net/3116/sag-tusa-kl ... i-ekleyin/
Öncelikle teşekkürler geri dönüşün için....Ama ne yazık ki bu değil, böyle bir şey olacak .... (aşağdaki ekran görüntüsündeki gibi)
Resim
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Anladığımdan değil de, son kullanılan öğeler listesi temizlenin görünmesi için son kullanılan öğeler geçmişinin boş olmaması gerekmiyodur demi? Yani keş birikince çıkan birşeyse...
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Resim
Classic Shell'de Son Kullanılanlar'a "Sağ tıklayınca" söz konusu komut yordamı (komut yordamı : İşletim sistemine ne yapmasını söyleyen kullanıcı odaklı komutlara verilen genel isim) çıkıyor ;

Ama....

Kod: Tümünü seç

Shift + logotuşu
tuş kombinasyonu açılan varsayılan Windows 7 Başlat Menüsünde Son Kullanılanlar dizinine sağ tık yapınca komut yordamı görünmüyor.

Daha önce (yazılımı kullanmadan önce) böyle bir durum oluşmamıştı.....
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

burda sanki başka bir durum var gibi, bu yazılımla olacak bir şey değil, aksine regedit ile bir problem var sanki
cleaner uygulamamda ise registry ile ilgili temizleme yada erişim özelliği yok
yukarda ini dosyasından ve programın bunu silmesi kaynaklı böyle bir sorun yaşadığından bahsetmiştin.
sağ tık menüsü yok ise bu registry ile alakalıdır, belkide önceden kullandığın başka bir program bazı ayarları değiştirmiştir
cleaner log çıktısında bu klasörü görüp kontrol edincede bu özelliğin kaybolduğunu görmüş olabilirsin
recent klasörünü kazıya kazıya silen nice program var, ccleaner örnektir buna, burda başka bir sorun var gibi görünüyor
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Yok, kesinlikle eminim buna ...Bundan önce böyle paranormal bir durum oluşmamıştı.... (şeytan diyor bas formatı yada profil sıfırlamayı... :x )
Resim
Çarşı karıştı..... :o

1.Son Kullanılan Öğelerin İsmi Windows XP Dizin Notasyonuna göre Recent olmalıydı.İsim değiştirmeyi denedim Windows zorluk çıkarttı, Easy Menü ile yetki almak istedim Windows isyan etti beni elleyemezsin git işine... dedi.

2.Son Kullanıcılar Öğeler ise Recent Sisteminin İstemci dizini onda sorun yok...

Tek bir destop.ini dosyası , Windows sistemini felç etmeye yetiyormuş....

Clear gibi yazılımlar'da Belgelerim ve Son Kullanıcı Öğeleri gibi yerleri boş bırakırdım.Bunda bırakmadık, sonuç bu...

@esatiz'den orjinal desktop.ini dosyasını istedim .Sol olsun kendisi bana upload etti ama işe yaramadı.İlla kendi dosyasını istiyor Windows 7....

Şaşırdım şuan nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum.....Bakalım zaman ne gösterecek....