Window Kısayol Yardımcı Uygulaması

Sordum.com tarafindan kodlanmış Programlar hakkinda bilgi paylasim alanidir.
hasantr
Byte1
Byte1

Window Kısayol Yardımcı Uygulaması

Mesaj gönderen hasantr »

Öncelikle merhaba. Uzun zamandır sordum uygulamalarını kullanan biriyim. Türkiye'de bu seviyede alanında tek olan bu düzeni kuran ve uygulamaları geliştiren herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Ben de bir katkıda bulunmak istiyorum. Şu an geliştirme aşamasında olan günlük kullanımda işlemlerimi hızlandırmak için yaptığım parça parça Scriptler var. Hepsini bir araya toplayıp bir arayüzle yönetilen uygulamaya dönüştürmek istiyorum. Sordum tarzı küçük tıkla kullan tarzı bir uygulama olacak. Eğer sitede yayınlanacak kalitede olup yayınlanma şansı yakalarsa ne mutlu bana.

Scriptleri parça parça paylaşacağım. Asıl hedef sistem Windows 10 olsa da Windows 7 de çalışmasını amaçlıyorum. Xp üzerinde belki çalışan kısımları olabilir ama genel olarak çalışmayacağını düşünüyorum ve Xp için test etmeyeceğim.

Autohotkey ile hazırlayacağım uygulamayı. Kesinlikle arayüz de olacak. Öneriler doğrultusunda farklı özellikler de ekleyebilirim.

Hedeflenen Özellikler:
  • Ekranın en alt kısmına imleci indirip fare tekerleğiyle sesi kontrol etme.
    Başlat çubuğu üzerinde fare tekerleğine tıklamayla sesi tamamen kısıp açma. (başka bir uygulamadan gördüm)
    Ekranın en üstüne fareyi getirip ekran parlaklığını kontrol etme. (belki Flux tarzı renk sıcaklığı kontrolü de ekleyebilirm)
    Ekranın en soluna ve en sağına imleci değdirip tekerleği çevirerek PageUp, PageDown, Home ve End tuşlarını kullanabilme. (belki başka özellik)

Farenin Tekerlek Tuşuna çift tıklayıp Alt+Tab ile açılan pencere ekranını getirme ve tekerleği çevirerek geçiş yapılacak uygulamayı belirleyip bir kez daha tekerleğe tıklayınca uygulamayı etkinleştirme.
    Herhangi bir pencere üzerine fare tekerleğine tıklayınca pencereyi sürükleyebilme (pencerenin üst kısmına ulaşıp tıklamak çoğu zaman zor geliyor)
    Fare tekerleğini basılı tutarken aşağı ve yukarı çevirerek fare imlecinin altındaki pencereyi tam ekran yapıp küçültebilme.

Autohotkeyde Hotstring denilen özel kısayollar oluşturma. örn. "hss" tuşalarına seri şekilde basınca "Hasan Salihoğlu" yazması gibi.
Şimdilik bu kadar. Bu listeyi genişletebilirim ya da bazı kısımları uygulayamayabilirim. Scriptleri parça halde paylaşacağım.
Exe olarak da paylaşacağım ama kesinlikle derlenebilir Script olarak da paylaşacağım inceleyip bizzat derleyerek kullanabilirsiniz. Arayüz de yakın zamanda hazır olacak.

Github'da Scriptleri inceleyebilir derleyebilir kullanabilirsiniz. Ya da Exe olarak indirip kullanın.
https://github.com/hasantr/WinM
En son hasantr tarafından 16 Ara 2019, 11:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
hasantr
Byte1
Byte1

Re: Window Kısayol Yardımcı Uygulaması

Mesaj gönderen hasantr »

Pencere geçişi ve farenin orta tuşuyla pencereler üzerinde tıklayıp sürükleme yapabilmek imkanı sağlıyor.

Farenin tekerleğine çift tıklayınca Alt+Tab ile açılan pencere geçiş ekranını açar.
Fare tekerleğini çevirerek pencere geçiş ekranında uygulama seçmeyi sağlar.
Fare tekerleğine tek tıklamayla seçili pencereyi pencere geçiş ekranından aktifleştirir.
Sağ fare tuşuyla Görev geçiş ekranındaki bir pencere görüntüsünün üzerine sağ tıklayınca pencereyi kapatır.

Herhangi bir pencere üzerindeyken farenin orta tuşuna basılı tutup sürüklemeyle pencerenin sürüklenmesini sağlar.
Orta Tuş + Orta Tuşu yukarı kaydırmayla (orta tuşu basılı tutarak kaydırma) pencereyi tam ekran yapar. Aşağı kaydırmayla küçültür.
Orta tuş basılı şekilde pencere sürüklenip sol,sağ ve üst ekran kçşeşerine fare imleci köşeye değinceye kadar sürüklenirse snap özellikleri aktifleştirilir. Windows+Yukarı, Windows+Sağ ve Windows+Sol tuşlarının yaptığı işlemleri yapar.

Kodlar:

Kod: Tümünü seç

#NoEnv  ; Recommended for performance and compatibility with future AutoHotkey releases.
;#NoTrayIcon
;#Warn  ; Enable warnings to assist with detecting common errors.
SendMode Input  ; Recommended for new scripts due to its superior speed and reliability.
SetWorkingDir %A_ScriptDir%  ; Ensures a consistent starting directory.
Process, Priority,, H
SetBatchLines, -1          
;SetControlDelay, -1
SetWinDelay, -1            
CoordMode, Mouse, Screen
return

#IfWinActive, ahk_class MultitaskingViewFrame  || ahk_class TaskSwitcherWnd
~RButton::
SendInput,{Delete}
return
#if
return

~MButton::
IfWinActive, ahk_class MultitaskingViewFrame || ahk_class TaskSwitcherWnd
{
	ControlSend, , {Enter}, ahk_class TaskSwitcherWnd
	ControlSend, , {Enter}, ahk_class MultitaskingViewFrame
	return
}
if (A_TickCount - MButton_Tick <= 250) AND (MButton_Tick >= 1)
	{
	SendInput ^!{Tab}	
	return
	}
MButton_Tick := A_TickCount

WinGet MMX, MinMax, A
WinGetPos,,,,,ahk_id %win%
MouseGetPos, MX, MY,WinID
;IfEqual MMX,1, WinRestore, A
WinExist("ahk_id " . WinID) ; set the 'last found window'
WinGetPos, WX, WY ; use the 'last found window'
DDX := MX ,DDY := MY
DX := MX - WX, DY := MY - WY
While GetKeyState("MButton", "P")
{

MouseGetPos, MX, MY

if(DDX != MX || DDY != MY){
		SendInput, {F20}
		IfEqual MMX,1, WinRestore, A
		WinMove, MX - DX, MY - DY ; use the 'last found window'
	}

WinGetPos, cX, cY,W,H
	If((MY == 0) || (cY - (cY * 2) >= (H - 20)))
	{
		WinMaximize,% "ahk_id" WinID
		Break
		return
	}
	If(MX <= 3|| (cX - (cX * 2) >= (W - 20)))
	{
		SendInput,#{Left}
		Break
		return
	}
	If((MX >= A_ScreenWidth - 5) || (cX >= (A_ScreenWidth - 20)))
	{
		SendInput,#{Right}
		Break
		return
	}

if (cY >= (A_ScreenHeight - 30))
	{
		WinMove,  MX - DX, (A_ScreenHeight - 50)
		Sleep,100
	}
	;ToolTip %  cX " weigbt "  w  "  " cY  "  height " H

}
Return

~Mbutton & WheelUp::
IfWinActive, ahk_class MultitaskingViewFrame  || ahk_class TaskSwitcherWnd
{
	SendInput,{Left} 
	return
}

if(GetKeyState("Mbutton","P") == 1){
	MouseGetPos, MX, MY

WinGet MMX, MinMax, A
	IfnotEqual MMX,1
	WinRestore, A	
	IfEqual MMX,0
	WinMaximize,% "ahk_id" WinID
	SendInput,{Mbutton U}
	Sleep,1000
}
return

~Mbutton & WheelDown::
IfWinActive, ahk_class MultitaskingViewFrame  || ahk_class TaskSwitcherWnd
{
	SendInput,{Right}
	return
	}
if(GetKeyState("Mbutton","P") == 1){
	MouseGetPos, MX, MY
	WinGet MMX, MinMax, A
	IfEqual MMX,1
	WinRestore, A
	else
		WinMinimize,% "ahk_id" WinID
	Sleep,1000
}
return
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4941 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Eline sağlık , sordum.org ta kendi kodlamamız dışında yazılım yayımlamamız güç , sordum.net için ise birşey demek için erken

https://www.virustotal.com/gui/file/e16 ... /detection
hasantr
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen hasantr »

Autohotkey tarafından derlenen Exeler için genel bir sorundur bu Antivürslerin şüpheli davranışları. Son zamanlarda AHK ile fazlaca Virüs yazılmış. Dediğim gibi kodların son halini bizzat siz derleyip yayınlayabilirsiniz (ahk ile çok basittir bu ahk da açık kaynaktır bu arada) her şey açık olacak, buyrun Exe dosyası demek gibi bir düşüncem yok tabi son karar sizin. AHK kullanmadığınız için şüpheyi ortadan kaldıracak bir ispat sağlayamayacağız sanırım. :)
hasantr
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen hasantr »

Şu anda ekran parlaklığı scripti için çalışıyorum bitince burada yine paylaşacağım. Ekranın sol üst yarısına fare imleci değmiş durumdayken fare tekerleğiyle parlaklık sağ tarafta sarı renk filtresi yapılacak. Ekranın alt kısmına fare imlecini getirip fare tekerleğiyle ses kontrolü imkanı olacak. Büyük kolaylık sağlıyor başka bir uygulamadan esinlendim bunu.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 978 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

velociraptor yazdı: 16 Ara 2019, 18:31 Eline sağlık , sordum.org ta kendi kodlamamız dışında yazılım yayaımlamamız güç , sordum.net için ise birşey demek için erken
Bence www.sordum.org kodlama takımının genişlemesi gerekir.Böylece;

1.Daha yeni ve farklı yazılımlar ortaya çıkar.
2.Tek bir kodlayıcının üzerindeki yük dağılımı üleştirilir.
3.Ortak büyük ve paralı yazılım projelerine imza atılabilir.
4.Testçiler (ki kendimi kast ediyorum) yazılımları test eder en sorunlu sistemlerde (Vista gibi) bulunan ya da karşılaşılan hatalar (bug'lar) yönetime gönderilir ve yazılımlar daha randımanlı hale getirilebilir?

Yani admin, öyle kestirip konuyu sınırlandırmamalısın.

Yada hiç bir şekilde mümkünatı yoksa o zaman da forum'da Programlama Dili Bölümünde bir alt konum açar ve adınI "SİZDEN GELEN YAZILIMLAR" şeklinde koyar bu alt bölümün telif kuralları belirlersin.Böylece yeni nesil geliştiriciler'e yol açmış olursun.

TRWE_MMXII
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
REASMCODERİNG
hasantr
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen hasantr »

trwe yazdı: 16 Ara 2019, 21:31
velociraptor yazdı: 16 Ara 2019, 18:31 Eline sağlık , sordum.org ta kendi kodlamamız dışında yazılım yayaımlamamız güç , sordum.net için ise birşey demek için erken
Bence www.sordum.org kodlama takımının genişlemesi gerekir.Böylece;

1.Daha yeni ve farklı yazılımlar ortaya çıkar.
2.Tek bir kodlayıcının üzerindeki yük dağılımı üleştirilir.
3.Ortak büyük ve paralı yazılım projelerine imza atılabilir.
4.Testçiler (ki kendimi kast ediyorum) yazılımları test eder en sorunlu sistemlerde (Vista gibi) bulunan ya da karşılaşılan hatalar (bug'lar) yönetime gönderilir ve yazılımlar daha randımanlı hale getirilebilir?

Yani admin, öyle kestirip konuyu sınırlandırmamalısın.

Yada hiç bir şekilde mümkünatı yoksa o zaman da forum'da Programlama Dili Bölümünde bir alt konum açar ve adınI "SİZDEN GELEN YAZILIMLAR" şeklinde koyar bu alt bölümün telif kuralları belirlersin.Böylece yeni nesil geliştiriciler'e yol açmış olursun.

TRWE_MMXII
REASMCODERİNG
İlginiz için teşekkür ederim. Ben bu işlerde çok yeniyim. Kendi çapımda bir şeyler geliştirmeye çalışıyorum. İş yerim için yaptığım uygulamalar dışında uygulama yapmak istedim. Şimdilik çok büyük projelere imza atamam belki ama öğrenmeye devam ediyorum.
sordum.org sadece bir geliştirici üzerinden mi devam ediyor? Bunu bilmiyordum, bilseydim sanırım bu teklifi yapmazdım. Ama her halükarda olumlu değerlendirmelerinizi almaya çalışacağım.

Öncelikle paylaştığım exe dosyasını test edebilir misiniz. Şöyle de olabilir. https://www.autohotkey.com adersinden current version sürümünü indirip kurarsanız scripti kendiniz de derleyebilirsiniz, hatta derlemeden çalıştırabilirsiniz. Görüldüğü gibi içinde dışarıya bağlanan ya da riskli görünen bir kod parçası bulunmuyor. Uğraşmayıp exe yi de test edebilirsiniz tercih sizin.

Ekran paralklığı ve ses kontrolüyle ilgili script tamamlanmak üzere. Min parlaklık kısmında biraz sorun var onun için yardım arayacağım AHK forumda.

Kendim kullanmak istediğim bir uygulama bu. En iyi şekilde sonuçlandırmaya çalışacağım.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Paylaşın uygulamayı deneyeceğim....Zaten bu işler ufak ufak başlar, zamanla tecrübe artıkça gelişir.Asıl burada önemli olan şu, heves ve azimle başlanılan bu yazılım derleme/yazma yolunda , öğrenme azminin zamanla gittikçe azalmaması.....

Bakın benim profil bilgilerime orada şöyle bir ifade göreceksiniz.VB 6.0 ..... Bende kendi çapımda Microsoft Visual Basıc 6.0 kodlayıcıyım ama artık eskisi kadar ilgim yok oldu diyebilirim peki neden böyle oldu derseniz elimde bu Visual Basıc 6.0 'ın 1.4-1.5 GB'lık MSDN Kütüphanesi yok.Microsoft Corp firmasından bu kütüphaneyi ücret karşılığında istedim ama nafile....Yok yok....Elimde bu kütüphane olmadan mevcut kodlama blokları bir uygulama geliştirme mümkün değildi bugün halen değil...

Demek istediğim siz Autoit tekniğini tercih etmeniz isbetli olmuş....Ben de en temel kodlama diline geri dönüş yaptım yani "Assembly Programlama Dili".... Bu dil en zor makina kod dili...Öğrenmemin başlıca amacı net'te bulamadığım ilacı kendim yapma/yapabilme arzusu....

Asla yolunuzdan şaşmayın.....Ben her zaman derim

"Ya bir işi tam yapacaksın, yada o işi hiç yapmayacaksın" bir de Üniversite Hocam Prof.Dr. Ahmet DEMİRCİ'nin bir sözünü hiçbir zaman unutmadım/unutmayacağım

İşleri doğru yapın, doğru işleri yapın bir de

0000000 >>>>>>Bu elinde işi/yeteneği/mesleği olmayan insan
1000000>>>>>>>Bu elinde işi/yeteneği/mesleği ile tecrübesi olan insan.....

Kolay gelsin size ve sizin gibiler'e......!

Saygılarımla

TRWE_MMXII
REASMCODERİNG
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Yazılımı denedim.

Sonuç sistemde etkisiz eleman olarak kaldı.Yani hiçbir komuta tepki vermedi.....Çalıştırılan sistem Windows Vista Ultimate SP2 x86

Yazılımın da Virüs Yok.... (en azından benim kullandığım antivirüs yazılımı WebRoot bu exe dosyasını virüs algılamadı)
Resim

Yazılımın CPU'ya yük bindirmiyor bu iyi....Ancak kaynak kullanım hakkı açısından yüksek öncelik istiyor bu biraz fazla bunu normal düzeye çekmen gerekir diye düşünmekteyim.

Sen bana kafayı takma Vista da niye çalışmadı diye....Önceliğin Windows 7/8.1/10 olsun.

Resim
Resim

Not:

Birde Beni Oku dosyasında fazla ayrıntıya kaçmadan yazılımın nasıl kullanılabileceği hakkında bir takım bilgiler ver ki kullanıcı benim uğraşmasın anlamak için ve bu bilgileri Türkçe'nin yanında İngilizce olarak ekle.....

TRWE_MMXII
REASMCODERİNG
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4941 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Yazılımınızın gelişme sürecini ilgi ile takip edeceğim , Autoit tede Autohotkeyde de benzeri sorun var sahte virüs uyarıları "False Positive" bunlar olduğu sürece zaten hangi web sayfasında yayımlanırsa o sayfanın ADSENSE hesabının banlanmasına varıncaya kadar sakıncalı durumlar ortaya çıkabiliyor malesef , yazılım tamamlandığında birşekilde bu yarıların ortadan kaldırılması şart
hasantr
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen hasantr »

Vistada çalışmamış olmasına üzüldüm. Tamamen etkisiz kalması beklediğim bir şey değildi. Windows7 üzerinde uzunca teste tabi tuttum.
Exenin sıkıştırma algoritmalarını değiştirmeyi deneyeceğim.
Farenin Orta Tuşuna herhangi bir pencerenin üzerine basılı tuttunuz ve sürüklediniz ama tepki vermedi doğru mu?

Fareyi Ekranın Sol üst yarısına değdirerek parlaklık Sağ üst yarısı üzerine değdirerek fare tekerleğiyle sıcaklık ayarlama scripti tamamlanmak üzere. Githuba atacağım buraya dosya ekleyemediğim için. F.lux sevenlere gelsin bu. Gözleri monitör ışığından rahatsız olanlar için pratik ve kullanışlı olacak umarım. En çok bu uğraştırdı beni. Vistada çalışır mı bilmiyorum ama Win 10 ve 7 de çalışacak. Çoklu monitör ve Dizüstü bilgisayarlarında nasıl tepki verdiğini şimdilik bilmiyorum.

Exe dosyasını farklı sıkıştırma yöntemleriyle oluşturacağım. Belki Av testine gereksiz yere takılmasına engel olur.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Farenin Orta Tuşuna herhangi bir pencerenin üzerine basılı tuttunuz ve sürüklediniz ama tepki vermedi doğru mu?

Aynen....dediğiniz gibi.....Zaten yukarıdaki ekran görüntüsünde CPU %si sifır (bu yazılımın tepkisiz kaldığını göstermesi bakımından bir kanıt sayılabilir.)
hasantr
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen hasantr »

Merhaba. Parlaklık aracı bitmek üzere. Şu an sorunsuz kulanılabilir durumda.
Ekranın sol üst köşesindeyken fare tekerleğini çevirince parlaklı sağ üst yarısındayken sıcaklık ayarı yapılır.
Arayüz üzerinden de ayarlar yapılıp kontrol edilir.
Ayrıca ayarlar registryde "\HKEY_CURRENT_USER\Software\WinM" altındadır.

Monitör parlaklığı ve mavi ışığa daha maruz kalmak ama anlık olarak ihtiyaca göre parlaklık ve renk sıcaklığını aramak için iyi bir seçenek olur umarım.

Yakında ekranın alt kısmında ses kontrolü olayını ekleyeceğim.

Windows 10 ve 7 üzerinde test edildi.

Resim
En son hasantr tarafından 17 Ara 2019, 22:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
hasantr
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen hasantr »

trwe yazdı: 17 Ara 2019, 02:23 Farenin Orta Tuşuna herhangi bir pencerenin üzerine basılı tuttunuz ve sürüklediniz ama tepki vermedi doğru mu?

Aynen....dediğiniz gibi.....Zaten yukarıdaki ekran görüntüsünde CPU %si sifır (bu yazılımın tepkisiz kaldığını göstermesi bakımından bir kanıt sayılabilir.)
Umarım parlaklık aracı çalışacaktır. :)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

hasantr yazdı: 17 Ara 2019, 22:33
trwe yazdı: 17 Ara 2019, 02:23 Farenin Orta Tuşuna herhangi bir pencerenin üzerine basılı tuttunuz ve sürüklediniz ama tepki vermedi doğru mu?

Umarım parlaklık aracı çalışacaktır. :)
Eline sağlık ama Vista'da çalışmadı......

Ekran Görüntüleri;

Virüs Yok....

Resim

Yazılım Çalışmadı:Vista

Resim

TRWE_2012
ALAYDAN YETİŞME PC KULLANICISI