USB Flash Disk Sürücü Sorunu

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
legendfb
Byte2
Byte2

USB Flash Disk Sürücü Sorunu

Mesaj gönderen legendfb »

Merhabalar iyi forumlar herkese, usb flash disklerimin bazılarının sürücü yükleme sorunu var şöyle ki, acronis ile temiz yedeğini almış olduğum sistemi geri yüklediğimde bile yaklaşık 3-5 gün kadar tüm usb'leri sorunsuz kullanıyorum sürücüleri otomatik yükleniyor ve kullanıyorum bu süre dolunca bazı usb'lerimin sürücüleri yüklenmiyor.
Bu sorunu takibe alıp kurduğum programlardan sonra çalışıp çalışmadığına baktım sorun yok, işe yarar reg kayıtlarım var onlara baktım sorun onlarda da değil gibi sistemde virüs falan da yok ne olabileceği hakkında fikri olanlar yazarsa sevinirim.
Sistemim win7 64 bit asus k52f laptop.
Sürücüleri yüklenmeyen usb disklerim şunlar, Sandisk ultra 64 gb ve Sandisk cruze blade 4 gb sanırım bunlarda sorun oluşuyor ama bazen de sandiskleri okuyup diğer marka philips, kingston, samsung usbler okunmuyor şaştım kaldım bu işe :roll:

Resim
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4
Teşekkür etti: 1895 kez

Re: USB Flash Disk Sürücü Sorunu

Mesaj gönderen root@localhost »

Benimde ara sıra sol taraftada ana karta bağlı olanlarda sorun oluyor. Laptoplar da bir taraf ana karta bağlı diğer taraf kablo uzatma ( yatay kablo) ile usb soketlere çıkış oluyor. Donanımsal sorun olabilir.

Başka bir işlerim sistemi ile deneyin. Cozulmez ise donanımsal dır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4984 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Windows 8.1 de de aynı sorun oluşuyormu ?
Kullanıcı avatarı
legendfb
Byte2
Byte2

root@localhost yazdı: 04 Nis 2023, 20:11 Benimde ara sıra sol taraftada ana karta bağlı olanlarda sorun oluyor. Laptoplar da bir taraf ana karta bağlı diğer taraf kablo uzatma ( yatay kablo) ile usb soketlere çıkış oluyor. Donanımsal sorun olabilir.

Başka bir işlerim sistemi ile deneyin. Cozulmez ise donanımsal dır.
Merhaba, usb girişlerim sol tarafta 2 adet var diğer sağ tarafta ise 1 adet mevcut şimdi sağ taraftakini kullandım yine sürücüsü yüklenmiyor.
donanımsal olsa hiç biri çalışmazdı diye düşünüyorum hali hazır da harici hard diskimi ya da usb den çalışabilicek herşeyi sorunsuz kullanıyorum dediğim gibi sadece bazı marka flash disklerin sürücüleri yüklenmiyor, sistemi geri alıyorum sorun yok büyük ihtimal kullandığım reg kayıtlarında engelleyen birşeyler var bir süre daha sistemi geri alıp hiç bir ayar vs yüklemeden takipte olacağım. Teşekkürler ..
Kullanıcı avatarı
legendfb
Byte2
Byte2

velociraptor yazdı: 04 Nis 2023, 20:23 Windows 8.1 de de aynı sorun oluşuyormu ?
Tarkan hocam merhabalar, 8.1 hiç kullanmadım bir fikrim yok açıkçası. Teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3513 kez

Mesaj gönderen burak35 »

Win 7 kullanıpta daha önce böyle bir sorun yaşamadım. Ama buna biraz benzer bikaç olay başıma geldi.
Seagate taşınabilir Hard diskim vardı. Bikaç kez bilgisayarıma takıp dosya aktarımı yapacaktım. Usb aygıtı tanınmadı bildirimi göstermişti win 7.
Ama daha sonra Sistemim Win 7 Hard diskimi tanıdı ve bir müddet ben taşınabilir seagate diskimi kullandım.
Seagate de iyi bir marka değil. Hatta kötü ve kalitesiz bir marka. Nette araştırırsanız özellikle Harddisklerinin çok sorun çıkardığını görebilirsiniz.

Sorun 2 yerde olabilir.
Ya kullandığınız işletim sistemi biraz eski olduğu için belki sıkıntı çıkarıyor olabilir. (Attığınız görsele göre sanki sürücü lazımmış gibi görünüyor)
Yada donanımsalda olabilir. Sandisk in ürünleri iyi değil malesef. Genelde Sandisk ürünleri sorun çıkartmaya çok yatkın.
Artık içindeki donanımdan mı hücresinden mi çipindenmi yoksa içindeki firmwaresinden mi ? bilemiyorum.

Bendede Sandisk flash bellek var. Ve pek memnun değilim. Okuma yazma hızı sürekli düşüyor. Isınma yapıyor. İso yazdırırken çok bekletiyor.
Malzemesi kasası usb ucu bile çok çok kötü. Olabildiğince bu markadan birşeyler almamak uzak durmak gerek.

Ya sıfırdan temiz kurulum yapıp sadece Sandik harici diğer depolama birimlerini kullanın. Yada daha önceden aldığınız yedekleri geri yükleyin.
Her iki senaryodada sadece diğer ürünleri kullanın. Diğer ürünler çalışıyor. Ama sandiskler sorun çıkartıyorsa muhtemelen sandisklerde sorun vardır.
Çok fazla yardımcı olamadım kusura bakmayın.

Bu ve bunun gibi ürünlerde Aslında "Firmware Update" denilen cihazın içindeki Firmware yazılımını güncelleyen dosyalar var,
Ama hem bunları bulmak biraz zahmetli, Hemde bu işlem biraz riskli.

Mesela Benim kulladığım Ssd nin Firmware update aracı varmış. İngilizce yabancı bi siteden araya taraya zar zor buldum.
Ama yaptınmı derseniz tabikide yapmadım. Hem vaktim pek yok. Hemde O riski çokta göze alamadım doğrusu.
Kısaca kaliteli olmayan markalardan ve bazı markaların yine bazı modellerindende uzak durmak lazım.
Kullanıcı avatarı
BlueLife
Kilobyte1
Kilobyte1
Teşekkür etti: 14 kez

Mesaj gönderen BlueLife »

Flash diskte ve bilgisayarda (usb portları vs.) sorun yoksa, kullandığınız güvenlik (antivirüs) programım bu soruna neden olabiliyor.
Bende daha önce benzeri sorun yaşamıştım. Flash diski taktığımda yükleme hatası oluşuyordu lakin windows önyükleme ekranında flash diski sorunsuz kullanabiliyordum. Bendeki sorun flash diski taktığımda, flash disk tam olarak yüklenmeden kullandığım ESET antivirüs yazılımının diski taramaya çalışmasından kaynaklanıyordu. ESET ayarlarından flash disk ile alakalı bir takım ayarları pasif yapmıştım ve artık sorun yaşamamıştım.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 980 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

şöyle'de yapabilirsin.

Aygıt yöneticisinden, usb flash belleğim sürücü yazılımını sildikten sonra,

Resim nirsoft yazılımı ile usb flash reg kayıtları sildiğin hiçbir port kısa süreliğine çalışmayacak ve usb bellek girişleri sıfırlanacak , sistemi yeniden başlatınca bu sorun da tarih olacak....Bu kadar