Windows 8.1 Desteği tamamen sona erdi - 10 ocak 2023

Windows 8 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4709 kez

Windows 8.1 Desteği tamamen sona erdi - 10 ocak 2023

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Windows 8.1 desteği bugün sona erdi

Hatırlayacağınız gibi, Windows 7'de Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmesi (ESU) programı bulunmaktadır. Ek ücret karşılığında, şirketler o işletim sistemi için güvenlik yamaları alır. Ancak Microsoft, Windows 8.1 için bir Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmesi (ESU) programı sunmayacaktır. 10 Ocak 2023'ten sonra Windows 8.1'i kullanmaya devam etmek güvenlik risklerini de beraberinde getirecektir.

İşletim sisteminin kendisi çalışmayı hemen durdurmaz, ancak uygulamalar ve sürücüler güncelleme almayı durdurur. Dolayısıyla, Windows 8.1'de kalırsanız yeni cihazlar ve birkaç web sitesi sizin için çalışmayabilir. Windows 8.1, Windows 8'de kaldırılan Başlat butonunun geri dönmesine rağmen, Windows 7 veya Windows XP ile aynı popülerliği kazanamadı.

Microsoft, Windows 8.1 ile satılan cihazların eski olduğuna ve 2013 yılında yapıldığına dikkat çekiyor. Şirket, Windows 10 veya Windows 11'in yüklenmesine ek olarak yeni bir bilgisayar veya donanım yükseltmesi yapılmasını öneriyor çünkü bunlar 2025 yılına kadar desteklenecek ve daha az katı donanım gereksinimlerine sahip olacak. TPM 2.0 ve Güvenli Önyükleme/UEFI gereksinimleri Windows 11 için zorunludur, ancak Windows 10 için zorunlu değildir.

Son olarak, ESU programı aracılığıyla Windows 7 için ücretli güvenlik güncellemelerinin yayınlanmasının da Bugün sona erdiğini belirtmekte fayda var. Bu işletim sisteminin kullanıcıları da Windows 10 veya Windows 11'e yükseltme yapmalıdır.
Kullanıcı avatarı
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Teşekkür etti: 185 kez

Re: Windows 8.1 Desteği tamamen sona erdi - 10 ocak 2023

Mesaj gönderen wonder »

10 Ocak 2023'ten sonra Windows 8.1'i kullanmaya devam etmek güvenlik risklerini de beraberinde getirecektir.
Belki de Windows 11' den daha az güvenlik açığı vardır :-)
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3288 kez

Re: Windows 8.1 Desteği tamamen sona erdi - 10 ocak 2023

Mesaj gönderen burak35 »

Çokta kimseyi rahatsız etmeyecek durum. Destek kesilse ne olur kesilmese ne olur Allah aşkına :) Desteği kesilmiş Win 7 kullandım kaç sene.
Hiçte bir sorun sıkıntı yaşamadım. Asıl sıkıntı destek kesildi yok güvenli değil yok kullanmayın diyen yada felaket tellalığı yapan diğer sitelerde.
Mesela gir Ben Windows 7 kullanıyorum de. :) Bi küfür etmedikleri kalıyor. Halbuki isteyen istediğini kullanabilir. Belki adamın Cihazı çok eski?
Saçma ve zorlayıcı baskı kurmaya çalışan bi microsoft hem kendine hemde itibarına zarar verir.
Destek almış ve güvenlik güncellemelei eklenmiş bir Windows 7 yada 8.1 halen daha kullanılabilir. Ha ne olur güncelleme almaz.
Güvenlik yada özellik. Bunuda bi antivirüsle aşarız zaten.
Her yeni çıkan sistemde dahada sorunsuz olması gerekirken dahada sorunlu bir hale geliyor sistemler.
O yüzden oturup düşünsünler kendilerine baksınlar. Ne yaptıkları belli değil. Kaç tane Hintli var microsoft içinde kimbilir.
Bunlar ne kadar sistem yapabilirler? Anca süs makyaj. Adam akıllı doğru düzgün çalışmadığı sürece ne yapayım görselliği görünümü?

Sata 2 5400 Rpm Hdd Sata 2 anakartlı ve i7 de olsa ilk i7 lerden 640 m işlemcisi ve 6 Gb Ddr 3 1066 mhz Rami olan laptopum,
Windows 7 de 25 saniye açılış süresi gösterirken, Sadece Hdd Sökülüp Hp s700 120 Gb Ssd takıldı ve Windows 10 pro 1709 64 bit e geçildi,
Ve açılış süresi halen daha 35 saniye ve üzeri? Şaka gibi fıkra gibi dimi? Anca boş konuşurlar. Yaptıkları sistemlerde sistem olsa.

Mesela Win 11 Arayüzü MacOs tan arak. Tema görünüm berbat, Adeta göz kanatıyor. Cpu Ram deli gibi sömürüyor. Arka planda milyon tane işlem.
Durdurulamayan sayısı belli olmayan casus ve telemetriler. İçininin Full önyüklü gereksiz bloatware uygulamalarla dolu olması.
Sürekli durmadan saçma sapan garip hatalar ve sorunlar çıkarması. Kendi kendine bozulup düzelen sistem bileşenleri ve modülleri.
Say say bitmez. İnsanlar yoruldu artık. En azından ben yoruldum bayadır değişiklik yapmıyorum kendi sistemimde. Belki 8.1 11 den biraz daha iyidir.
Bilemem, Kullanıp denemedim hiç. İhtiyacımda olmadı. O yüzden bunların ipiyle kuyuya inmeye çokta gerek yok. İstediğiniz kurun kullanın.

Sorun sıkıntı olsa bile en azından çözme ihtimali vardır 8.1 de. En azından görürsem elimden gelen yardımı yaparım sonuna kadar.