Linux'da Windows Oyunları Çalışmaz Diyenlere " Tokat' Niteliğin'de" Cevap....!

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 980 kez

Linux'da Windows Oyunları Çalışmaz Diyenlere " Tokat' Niteliğin'de" Cevap....!

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Merhabalar

Linux sistemine geçen, yeni/çaylak pc kullanıcılarının şikayetlerinin en başında yer alır, "Microsoft[sup](R)[/sup] Windows[sup](TM)[/sup]'da takır takır seri (hızlı) çalışan X oyunu, kurduğum dağıtım'da çalışmıyor ben ne yapayım böyle işletim sistemini " der tekrar tıpış tıpış Windows[sup](TM)[/sup] İşletim Sistemine dönüş yapar.

Halbu ki, Linux altında "Windows[sup](TM)[/sup] için yazılmış (kodlanmış) oyunların hepsi değilse, bazılarını kurup , çalıştırmanın anahtarının;
-Wine
-Q4Wine
-VineYard
açık kaynak yazılımları ile mümkün olduğunu bilse , belki boşu boşuna sistem değiştirmekle zaman harcamayacaktır.

-Wine
-Q4Wine
-VineYard

yazılımlarının nasıl kullanıldığını anlatmaya kalkarsak, sayfalar dolusu forum mesajı yazmamız gerekir.

Biz burada Wine 6.0.0'da çalışan Windows[sup](tm)[/sup] Oyunlarınların listesini (çalışırken çekilmiş ekran görüntülerine) yer vereceğiz.

1.OYUN :

Sirerra Oyun Firmasının , 2005 yılında İlk Oyunlarında: Tahta Oyunları (Hoyle[sup](R)[/sup] Board Games 2005)

Tavla Oyundan İki Ekran Görüntüsü:

Oyun Başlangıcı.....

Resim

Oyun Bitişi ....Kazanan (PC'ye karşı) "Ayamutura"

Resim

Amiral Battı Oyunundan İki Ekran Görüntüsü

Oyun Başlangıcı.....

Resim

Oyun Bitişi ....Kazanan (PC'ye karşı) "Ayamutura"

Resim

Videoları :

Kod: Tümünü seç

https://duckduckgo.com/?q=hoyle+board+games+2005&t=palemoon&iar=videos&iax=videos&ia=videos
--------------------------------------------------------------------------

2.OYUN:

2005 yılında UbiSoft Oyun Firmasının çıkarttığı Oyundur , Silent Hunter III .....Serinin 3.oyunudur, ve bu SH serisi 4 ve 5 ile devam etmiştir.Ama Silent Hunter III deniz altı similasyon oyunu efsane oyundur.Bu oyunda II.Dünya Savaşın'da Nazi Almanyasın'da Adof Hitler'e bağlı bir denizaltı komutanı olarak V sınıfı (VII,VIIIB gibi) denizaltı yönetip, Eylül 1939'dan Kasım 1942'e kadar Atlantik Denizin'de "İngiliz,ABD başta olmak üzere birçok düşman ülkenin ticaret,yolcu, ve savaş gemilerini avlıyorsunuz.Baya eğlenceli ve gerilimi yüksek bir oyun....Hayatımda biteremediğim tek oyun desem doğru olur....

Ekran Görüntüsü : İntro Ve Ayarlar Bölümü

Oyun Giriş İntro Bölümü : Hans Berkmann (benim oyun içi türettiğim "oyun profil adı" alman komutan ismi)

Resim

Ekran Görüntüsü : Bir Ticaret Gemisini Avlamaya Hazırlanırken....

350[sup]0[/sup] sancak tarafında "Teleskop Derinliğinde (10 m.) atış'a hazırlanıyor....

Resim

Atış önce gerekli ayarlamalar sağ 'da kontrol panelinden yapılıyor (torpido hızı,derinliği gibi)

Resim

Videoları :

https://duckduckgo.com/?q=silent+hunter+III&t=palemoon&iar=videos&iax=videos&ia=videos
---------------------------------------------------------------------------

3.OYUN:

Microsoft [sup](TM)[/sup] Age Of Empire's[sup] (R)[/sup] Oyunu Ve Genişletimiş Ek Paketi....Strateji Oyunu....Genişetilmiş Ek Pakette, Osmanlı Köyü/Beyliği/Devleti/İmp.'luğu (Kanuni Sultan Süleyman Devri) 'de var...

Oyunun Kendisi (Ana Oyun)

Resim

Ana Oyuna Bağlı Genişleştilmiş Ek Paket (Kralların Devri)

Resim

Videoları :

https://duckduckgo.com/?q=age+of+empires+II&t=palemoon&iar=videos&iax=videos&ia=videos
-------------------------------------------------------------------------

4.OYUN:

***Oyun 2016 yılında piyasaya sürüldü.
***II.Dünya Savaşı - Deniz Savaşlarını ele alır.
*** Bu oyunda hem deniz altılar, hemde dev savaş gemileri similasyonla oyuncu tarafından kontrol edilir.
****Skirmish (Çarpişma) Camping (Turnuva) Senaryo Bölümü (kendi oyun bölümü kendin kurguluyorsun) bölümleri bulunur.
***İsteyen Nazleri seçer, isteyen karşı tarafı....

Oyun Başlangıç (Çözünürlük ve diğer ayarlar penceresi)

Resim

Oyun İçi Başlangıç...

Resim

Oyun Videoları :

https://duckduckgo.com/?q=atlantic+feet+war+game&t=palemoon&iax=videos&iar=videos&ia=videos
--------------------------------------------------------------

5.OYUN:

İstikbal Göklerde v1.00 Savaş Uçağı Oyunu...Bu oyun Air Guard (Hava Koruyucuları) isimli oyunun Türkçe Versiyonudur.Portabledir.

Resim

Videoları :

https://www.youtube.com/watch?v=CC9wZ4SpbtA

Oyunları Çalıştıran Sistem :

Resim
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Re: Linux'da Windows Oyunları Çalışmaz Diyenlere " Tokat' Niteliğin'de" Cevap....!

Resim

Bu paketler arasında ;

libvulkan1 : Microsoft DirectX karşılığıdır.
libvdpau1 : Microsoft DirectX Runtime yazılımının karşılığıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Re: Linux'da Windows Oyunları Çalışmaz Diyenlere " Tokat' Niteliğin'de" Cevap....!

İstikbal Göklerde v1.00 Oyunundan yeni bir ekran görüntüsü (Sanal Pencereleştirme (oyunu yada bir uygulamayı sanal bir pencerede gösterme işlemidir.) "q4Wine yazılımı ile.....)

Resim

Kim demiş, GNU/Linux İşletim Sisteminde "Windows Oyunları" Çalışmaz Diye......!
Alın size, Ekran Görüntüleri, kanıt işte....

Age Of Empires v1.0.0

Resim
Resim
Resim

Kullanılan Uygulama , Windows İşletim Sistemi Sanallaştırma Yazılımı : QWine v1.3.6

Resim
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Not:

Diyelim ki, bir oyunu yada renderleme yazılımını (autocad,netcad vs....) GNU/Linux İşletim Sistemine kurdunuz, ama yazılım açılmadı yada hata ayıklama modunda açıldı.O zaman size lazım olan aşağıdaki ekran görüntüsündeki dizin içindeki DirectX (Linux karşılığı VULKAN PROJESİ'dir.)

Resim

Yukarıda ekran görüntüsü verilen paketi resmi web sayfası olan https://fdossena.com/?p=wined3d/index.frag adresinden sisteminize indirin.Arşivinden dizine çıkartın.Sorun çıkartan yazılımın Program Files dizinindeki kurulum dizinin içine kopyalayın.Dikkat, dll bileşenlerin hepsini değil.(Önemli nokta burası)

1.Yazılım hangi Windows modunda (Windows Modu : Wine'de Windows 1.00'dan Windows 10 kadar ki , Microsoft Windows İşletim Sistemi Aile Serisidir.) hangi DirectX sürümünde çalışıyorsa o dll bileşeni + ddraw.dll + dxgi.dll + wined3d.dll topluca kopyalanır.

d3d8.dll : DirectX 8 (Windows 98 SE/Me/2000 İşletim Sistemlerinde bulunur.
d3d9.dll : DirectX 9 Serisi (9a/9b/9c ki 9c, 9a ile 9b'in geliştirilmiş halidir.) = (Windows 2000 SE /Windows XP İşletim Sistemlerini kapsar)
d3d10.dll : DirectX 10 (Windows Vista/Windows 8.0 , Windows 8.1 ,Windows 9.0 (ölü doğan işletim sistemi) İşletim Sistemleri kapsar)
d3d11.dll : Windows 10 Yapı 10240 sürümden bugüne kadar Windows 10 Yapı XXXX sürümlerini kapsar.

Mesela renderleme yazılımı dx8 (directX resmi kısaltması) ile çalışıyorsa

d3d8.dll + ddraw.dll + dxgi.dll + wined3d.dll topluca kopyalanır kurulum dizinine .....

Asla bunları Windows/System32/ dizinine kopyalamayın sistem'e (wine yazılımına) hata verdirmiş olursunuz.

WİNED3D Hakkında şuna gidin.

https://peekier.com/#!wined3d+for+windows
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

NOT:

Wine HQ Resmi Web Sayfası : https://www.winehq.org/
VineYard Kullanımını Anlatan Makale : https://mintguide.org/tools/591-vineyar ... asily.html
Q4Wine Nasıl Kurulur Ve Kullanılır : https://peekier.com/#!Q4Wine+Tutorial

Dünya'da Windows'tan sonra 4.sırada en çok kullanılan Windows kolaylığında, linux işletim sistemi; https://peekier.com/#!GNU+Linux+Mint
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4951 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Linux iyi yol almış gerçekten :arrow:
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 335 kez

Mesaj gönderen esatiz »

:arrow:
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

İstikbal Göklerdedir oyununu paylaşabilir misin? Ben bir version buldum onda kurtlar vadisi müziği çalıyor. Çalıştıramadım gerçi.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

feuer yazdı: 27 Şub 2021, 12:22 İstikbal Göklerdedir oyununu paylaşabilir misin? Ben bir version buldum onda kurtlar vadisi müziği çalıyor. Çalıştıramadım gerçi.
ful- L. Pr 0 gramlar i,n,,d1r den mi indirdin? Ben bir tek orda bulabildim ama çalıştırmadım daha. 2006 yılından kalma bir oyun gibi gözüküyor
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

feuer yazdı: 27 Şub 2021, 12:22 İstikbal Göklerdedir oyununu paylaşabilir misin? Ben bir version buldum onda kurtlar vadisi müziği çalıyor. Çalıştıramadım gerçi.
Oyunun "Kurtlar Vadisi" Modlu Yapısı bana ait idi.Sonra bunu birisi alıyor, içindeki yapıyı bozuyor.Ayten Akman versiyonu Sapanca'daki Oyun DVD'si (CHIP Dergisinin verdiği) içinde....Ben o dvd'den oyunu portable hale getirmiştim.Biliyorsunuz bizim bu ülke'de başkasının emeği üzerinden geçinen çoktur.Her neyse, bu zat bunu ben yaptım (portable hale getirme işlemi) diye böbürlenip,üzerine'de bir sitenin adını yazmış zındık....!

Yandex Disk Hesabımdan Paylaşım:

https://disk.yandex.com.tr/d/kaIs3lQyh5PSuA
QR Kodu:

https://disk.yandex.com.tr/d/kaIs3lQyh5PSuA
Şimdi gelelim fasulyenin faydalarına (yani oyunu nasıl çalıştıracağımıza);

1.Arşivin sistem'e indirin.
2.Arşivi Program Files dizinine klasör olarak açın.
3.Program Files dizinin kurulum dizinine gidin .Ve İstikbal Göklerde.exe dosyasına sağ tıklatıp, Uyumluluk Modundan Windows XP SP3 seçin aynısını pa.exe dosyası içinde yapın.
4.Önce İstikbal Göklerde.exe açın ve oyuna girişi buradan bir defaya mahsus yapın.
5.Oyundan çıkın.Kurulum dizinin pa.exe dosyasına sağ tıklayarak masaüstüne bir kısayol çıkartın.
6.Masaüstün'de oluşan kısayolu yeniden isimlendirin ve adını İstikal Göklerde yapın.
7.İyi Eğlenceler....! :)
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

trwe yazdı: 27 Şub 2021, 16:53 Yandex Disk Hesabımdan Paylaşım
Paylaşım için teşekkürler :arrow: Oyun Windows 10 da çalışmaktadır
QR kod diye attığınız da aynı dosya...
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Öncelikle paylaşım için teşekkür ederim, benim indirdiğimde aynı.

Windows 10 20h2 işletim sisteminde deniyorum. Linux te oynamak için hazırladıysanız çalışmaması normaldir.
Daha sonra Windows xp vbox ile de deneyip bilgi veririrm size.

Air Guard.exe
İstikbal Göklerde.exe
pa.exe

bu 3 exe ile oyunun menü ekranına erişiyorum. (Türkçe karakterler bozuk çıkıyor)

Menu ekranında mouse cursor u hareket ediyor ancak menü öğelerine tıkladığımda herhangi bir etkisi olmuyor.
O sebeple malesef oynayamadım.

dxwnd ile denedim pa.exe dosyasını; ekran ayarlarımı ve açık pencereleri bozmadan 1920*1080p tam ekrana sorunsuz yayıyor. Ama tıklama işi yine çalışmıyor. Touchpad ile mi ilgili dedim mouse taktım yine değişen birşey olmadı.

Müzik önemli değil, bende İzmir marşının Gökbörü filmi için yapılmış bir mix i var ondan bir kesit alıcam.
Siz texture larda da değişiklik yaptınız mı? Sadece Ayten Alpman müziği mi değiştirdiniz oyun içeriği ile ilgili?
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

esatiz yazdı: 27 Şub 2021, 17:57
trwe yazdı: 27 Şub 2021, 16:53 Yandex Disk Hesabımdan Paylaşım
Paylaşım için teşekkürler :arrow: Oyun Windows 10 da çalışmaktadır
QR kod diye attığınız da aynı dosya...
bende açılıyor ama oynanmıyor. sen oynayabildin mi ?
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Ben 8.1 kullanıyorum ve az evvel fu llpr ilaç sitesinden indirdğim versiyon sorunsuz açıldı. Bir tur oynadım. Hatta kurtlar vadisi müziğine gıcık oldum temaya daha uygun müzik ekledim. Harf sorunu yok. Karakter sorununu daha önce de dile getirmiştin, o sistemde bir sıkıntı var.

Birazdan paylaşacağım.EDİT: Daha önce konu açılmış. Elimdeki full... kaynaklı olana yandex dosya fürüzlü diyor.

Başlığı dışarıdan okuyanlar vardır, iki durumu düzeltelim bilgi kirliliği oluşmasın:
1- Linux tabanlı sistemlerde eskiden beri wine yardımıyla windows oyunu oynanıyor, bazı/birçok program da çalıştırılıyordu.
2- Linux yol falan almadı, Tarkan abi. Distrowatch ve youtube'dan devamlı takip ediyorum. ;)
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

windows 10 1809 sonrası versiyonlarda oluyor bu dil sorunu, öncesinde dil ayarlarından unicode desteği aç deyip çözülüyordu artık olmuyor.

ben AYten Alpman memleketim şarkısı olan versiyonuda buldum uydukurdu diye bir sitede üyelik istedi üye olup girdim indirdim kurdum, aynı sorunu aldım.

esatiz de windows 7 kullanıyordu herhalde. Benim vbox windows xp directx kurulu değil oyunu hiç açamadım, windows 7 de deneyeyim bilgi veririm.

EDIT:

Türkçe karakter sorunu Windows 10 ile alakalı

Mouse sorunu benim bilgisayar ile alakalı, touchpad i bazı programlar mouse olarak algılamıyor, standart dosbox, army men rts, command&conquer tiberian sun vb gibi oyunlar mouse takmadan açılmıyor, bu sorunu bazı sitelerde sordum ancak yanıt dahi alamadım.

Oyunu çalıştırdım, mouse u oyuna girmeden önce taktığımda tıklamalar çalışıyor oyun sorunsuz oynanıyor. dxwnd ile 1920*1080 tam ekranda sorunsuz oynanıyor.
En son feuer tarafından 27 Şub 2021, 19:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.