Benim Bu İnternetime Ne Oluyor?

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte2
Terabyte2
Mesajlar: 4430
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11

Benim Bu İnternetime Ne Oluyor?

Mesaj gönderen shampuan »

Bundan iki yıl önceye kadar internetim yoktu. Yani ne evde ne telefonumda. Faturasız hat kullanıyordum ve devamlı suretle arama yapma imkanım olmuyordu çünkü hattıma para yükleyemiyordum. Bu, günden güne yetişkin bir insan olduğumdan beni utandırmaya başladı. Sonunda faturalı hatta geçtim. Güya ne konuşursam konuşayım faturalı olduğundan, çok önemli bir konuşma gerçekleştireceğim zaman "kontörüm yok" demeyecek, rezil olmayacaktım.

Sorunlar da böyle başladı. Faturalı hatta geçtiğimde bazı "avantajlarla" karşılaştım. Gittiğim operatör bayisi faturalı ama hangi faturalı anlamında birçok kampanyadan bahsetti. Kampanyalardan o sırada en ekonomik olanı, yanılmıyorsam ayda 38TL fatura karşılığında şu kadar konuşma, bu kadar SMS(hala sms kaldıysa) ve 1GB internet veriyordu.

1GB !

Hiç şahsi interneti olmayan birisi için bulunmaz bir nimetti ve kabul ettim. O ay herşey iyi gidiyor gibiydi. 1GB internet ay sonuna kadar ucu ucuna yetti. Zira hiç video izlemiyor, sadece forumlarda takılıyordum. O sırada henüz korona salgını yoktu. Bu nedenle bir film, video, program vb gibi bir ihtiyacım olursa komşumuzun internet kafesi vardı ve orada vakit geçirerek idare ediyordum. GB, indirme sorunum neredeyse yoktu. Sınırsız internet kullanım hakkım vardı...

Bu durum uzun sürmedi. Süremedi. 1GB internet, ay sonunu zor getiriyordu ve bazı durumlarda ipin ucunu kaçırırsam internetsiz kalıyordum. Aslına bakarsanız internet bağımlılığım eskiden vardı; çünkü kendimi birçok konuda "AR-GE"ye verdiğimden sürekli kullanmak zorundaydım. Sosyal medya gibi gereksiz ve IQ düşmanı uygulamaların hemen hiçbirini kullanmam. İçlerinden youtube'da bulunurken ise ciddi araştırmalar ve hobilerimle ilgili sadece önemli şeyleri tıklarım.

Neyse baktım bu 1GB bana yetmiyor, şimdi hatırlamıyorum, 2GB ya da 4GB'lik pakete geçtim... İlk zamanlar biraz rahatlar gibi oldum. Fakat bir sorun vardı; ya ben giderek daha fazla bağımlı hale geliyordum ya da telekom şirketi bir işler çeviriyor, bir şekilde internetimin çabuk bitmesini sağlıyordu, bilemiyorum. Yeni geçtiğim bu paket de yetmemeye başladı...

Sınırlarımı genişletmem gerekiyordu ve korka korka internet kullanacağıma daha yüksek bir pakete geçmek istedim. Telefonuma yüklediğim operatör uygulamasından kısa bir araştırma yaptığımda, neredeyse aynı fatura ücreti karşılığında 6GB paketine geçebileceğimi gördüm. Bir kampanyadan diğerine geçiş nedeniyle ödeyeceğim ceza da çok makuldü. Tek rakamlı komik bir rakam...

Kabul ettim.

Bu defa çok rahatlamıştım. Ciddi ciddi, rahatladım hem de... Öyle ki artık korkmadan youtube videoları açar izler oldum. Ay sonuna 2GB kadar internet artıyordu. O sıralar bu korona belası çıktı ortaya ve bulunduğumuz şehir merkezinden yazlıkçıların yaylak olarak kullandığı bir dağ köyüne kaçtık. Bu evde kış boyunca, daha doğrusu bu korona muhabbetine bir çare bulunana kadar kalacaktık aklımızca.

6GB internetimi de güle oynaya kullanıyordum. Hatta, kor- san bir dizi sitesinden 360P olmak kaydıyla sevdiğim bir komedi dizisini sezon sezon indirmeye başladım. Bu indirme, internetimi öyle aşırı yemiyordu. Mesela bir ay içersinde 3 sezon 360p dizi indiriyordum ve ay sonuna 2GB internet artıyordu.

İnsanoğlu bu, doymaz. Rahat battı. Kaşındım. Yerimde duramadım.

Operatörüm bir gün bana, faturalı hattımın sözleşmesinin bitmek üzere olduğu gibi bir mesaj gönderdi. Bu mesajı tam olarak anlayamadım. 6GB'lik paket haklarım da bitecek miydi? Yoksa sadece operatörü kullanmaya devam etmem için onay mı istiyordu?

Hiçbir şey anlamadım.

Birkaç gün ne yapacağımı bilmeden kararsız kaldım. İnternetim de bitmişti. Operatörün telefonumdaki uygulamasında yine çok güzel bir kampanya vardı. Ödediğim faturanın sadece üç-beş lira fazlasına 10GB paket vardı. Bu ne yapacağımı bilemediğim birkaç gün pakete geçsem mi geçmesem mi diye düşünürken sonunda PAKETİ AL butonuna bastım. Onay mesajını takiben ay sonuna yetecek kadar 2,5GB internet geldi.(Ay ortasında kabul ettiğim için o günden paket yenileme tarihine kadar olan miktar ve faturalama bu miktara göre yapılıyor).

Ay sonu yani paket yenileme tarihi çabuk geldi. Ayın 22'si idi. 10GB internet, 2GB de her ay hediye verdi operatörüm. Toplam 12GB!!! Sevinçle yine eskiden yaptığım gibi internette fink atmaya, sevdiğim diziden 2-3 sezon indirmeye başladım. Ne kadar internetim kaldığına bakmıyordum. Sonunda merak ettim, uygulamayı açıp baktım.

ANAM!

4 vigül kusur GB kalmış!..

Nasıl yani?!

Ve daha ayın ortası bile değil, onbeş ya da yirmi gün var!

6GB paketindeyken o kadar kullanımıma rağmen ay sonuna 2GB arttırırken, şimdi üj-bej kullanımda, ki kullanım alışkanlıklarım aslında çok değişmemişti, eskiden ne yapıyorsam onu yapıyordum, hemen bitmişti.

Ama nasıl olur?..

Bu, geçen aya kadar devam etti. Hiç anlamadım hem de hiç. Yani devam eden şu: Eskiden bana ay boyunca yeten, ay sonuna 2GB arttıran 6GB paketinden 10GB paketine geçince, ayın 12'sinde bitmeye başlıyor...

Artık buna daha fazla dayanamadım ve bu fatura döneminin başında, geçebileceğim paketleri kontrol ederek bu kez 15GB paketine geçtim.

Yine aynı şey oldu!..

Yahu tamam, video izliyorum, internette geziyorum, ama güzel kardeşim bak 6GB nere, 15GB paketi nere!?.. 2GB de hediye geliyor, al sana 17GB! Ve yetmiyor!!!

Nasıl yetmiyor? Niye yetmiyor? Kim için yetmiyor? Bunu izaha gerek yok. Yetmişse yetmiştir, yetmemişse yetmemiştir. Görünen köy, uzakta değildir...

Evet arkadaşlar...

15(aslında 17) GB'lik internet paketim ayın 11 ya da yanılıyorsam 12'sinde bitti... Yeni internet yüklenme tarihi ayın 22'si... Mecburen 19TL karşılığında 1GB daha yükledim. O da bitti biter...

Ben anlamıyorum arkadaşlar. Ben cidden anlamıyorum. İnternet paketi geniş olduğundan ben mi kendimi salıp çok kullanıyorum, yoksa bu iletişim şirketimi o... çocukluğu yapıyor inanın anlamıyorum. Dizimi indirmekten vazgeçtim. Daha önce dizi indirirken 6GB kullanıyordum, bugün 17GB ile dizi indirmiyorum ve ay sonu gelmiyor. Yani böyle işi ben birşey mi yapayım yoksa nedir, bilemiyorum...

Cidden bu ülkede yaşamak tuhaf bir durum. Yani çelik gibi sinir sistemi istiyor. Evime internet bağlatsam TTNet de ayrı bir dııt çocuğu... O yüzden onlara hiç bulaşmak istemiyorum. E telefondan kullanınca da böyle oluyor. Düşünün!.. Faturalı hattım var, ama kontörlü hat gibi bitiyor ve ay sonuna yetsin diye kontör yükler gibi internet yüklüyorum.

Kusura bakmayın ama ben böyle işi şeyapayım. Yani sinemaya falan götüreyim. Vaktinizi aldım, özür. Okuduğunuz için teşekkür.

İyi çalışmalar.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 33611
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Benim Bu İnternetime Ne Oluyor?

Mesaj gönderen velociraptor »

shampuan yazdı: 15 Eki 2020, 13:32 yoksa bu iletişim şirketimi o... çocukluğu yapıyor
Ben 7-8 sen önce bizzat yakaladığım için biliyorum , muhtemelen hepsi yapıyordur. Yerinde olsam bunu ortaya çıkartmak için bir Bandwith meter kullanırdım mesela ;

https://play.google.com/store/apps/deta ... r-Tr&gl=TR
https://play.google.com/store/apps/deta ... status.bar
https://play.google.com/store/apps/deta ... n_US&gl=US
https://play.google.com/store/apps/deta ... .datausage
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte2
Terabyte2
Mesajlar: 4430
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11

Re: Benim Bu İnternetime Ne Oluyor?

Mesaj gönderen shampuan »

Abi linkler için çok teşekkür ederim.
Ben telefon internetini bilgisayara USB'den bağlayarak kullanıyorum. Geçen yıl bir arkadaş istedi arşivimden buldum verdim bilgisayara kurulanı vardı bunun adını unuttuğumdan şimdi bulamıyorum... PC için bildiğin var mı? Adını söylesen yeter muhtemelen elimde vardır.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 33611
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Benim Bu İnternetime Ne Oluyor?

Mesaj gönderen velociraptor »

Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Cevapla