Bilgisayara Program Kurulmasını Engellemek ? -Çözüldü

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
mert37
Bit
Bit

Bilgisayara Program Kurulmasını Engellemek ? -Çözüldü

Mesaj gönderen mert37 »

Arkadaşlar ben bilgisayarıma yeni bir program kurulmasını ve var olan programların silinmesini engelleyen yada şifre isteyen bir program yada yöntem arıyorum fakat bu kısıtlı kullanıcı acarak değilde admin olan kullanıcıda gecerli olacak .Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa rica etsem yardımcı olur mu?
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 881 kez

Re: Bilgisayara Program Kurulmasını Engellemek ?

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Yazılım kurulmasını engellemek istiyorsan

1.http://www.softpedia.com/get/Security/S ... tion.shtml adresindeki yazılımla yazılım kurulmasını engelleyebilirsin.

2.Windows'un grup policy ayarları yani "yerel güvenlik ilkesi" den de yapılabilir.

Kod: Tümünü seç

Başlat > Çalıştır > gpedit.msc 

Yerel grup ilkesi düzenleyicisi açılacak. 

Yöentim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Installer > Kullanıcı Yüklemesini Yasakla seçeneğine tıklayıp ilkeyi düzenle diyerek değiştirebilirsiniz
Uygulamalı Anlatım: (Resimli)

1.Öncelikle, uygulamaları engellemek istediğiniz Windows hesabında oturum açtığınızdan emin olun, Win + R tuşlarına basın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak için Çalıştır kutusuna

regedi
t yazın.

Resim

2.Kayıt defteri düzenleyicisine gidin:

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies
Burada, soldaki bölmede Policies’i sağ tıklayın, ardından “Yeni -> Anahtar” ı seçin ve yeni anahtarınızı “Explorer” olarak adlandırın.

Yeni oluşturduğunuz Explorer klasörünü / anahtarını seçin, sağdaki bölmede sağdaki boş bir alana sağ tıklayın ve “Yeni -> DWORD (32 bit) Değer” öğesini seçin ve “DisallowRun” olarak adlandırın. “DisallowRun” öğesini çift tıklayın ve Değer verilerini “1” olarak değiştirin.

Resim

Son olarak, soldaki bölmede oluşturduğunuz Explorer klasörünü sağ tıklatın, “Yeni -> Değer” i seçin ve “DisallowRun” olarak adlandırın.Artık bir engelleme listesi oluşturdunuz. Ardından, sadece DisallowRun klasörüne engellemek istediğiniz şeyleri eklemenin bir örneğidir.

Engelleme Listesine Uygulamalar Ekleme

1.Engellemek istediğiniz her programı DisallowRun klasörüne eklemeniz gerekir. İlk girişinizi eklemek için DisallowRun klasörünün sağ tarafındaki boş alana sağ tıklayın , “Yeni -> Dize Değeri” ni seçin ve “1.” olarak adlandırın.

Resim

Ardından, yeni oluşturduğunuz dizgeyi çift tıklatın ve “Değer verisi” kutusuna engellemek istediğiniz program için yürütülebilir dosyanın adını girin. Biz bu örnekte Photoshop‘u engelleyeceğiz. Anahtarınızı oluşturduktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Blok listesine daha fazla uygulama eklemek için, bu başlık altındaki tüm adımları tekrarlayın, ancak oluşturduğunuz her yeni dize değerini, sırasıyla 2, sonra 3, sonra 4 vb. gibi devam ederek engellemek istediğiniz uygulama exe adını girin.

Bu uygulamalardan birini açmaya çalıştığınızda, aşağıdaki mesajla karşılaşacaksınız.Uygulamayı istediğiniz oturumda aktifleştirmek için Explorer içerisindeki DisallowRun değerini “0” yapın. Bu işlem tüm uygulamaları Aktif hale getirir. Tek uygulamayı aktif hale getirmek için DisallowRun

klasöründeki uygulamaya ait değeri silin. Örnek photoshop için oluşturduğunuz değeri sildiğiniz de sorun ortadan kalkacaktır.

Resim

Bu kadar. Artık kayıt defteri düzenleyicisinde kendi engelleme listeniz var, böylece hangi hesaplara belirli hesaplarda erişilebileceğini kontrol etmenize izin veriyorsunuz.

Ancak bunu dikkatli ayarlayın. Kayıt defteri PC’nizde derin bir seviyede çalışır ve burada yanlış şeyler yapmak sorunlara neden olabilir. Kayıt defterinizi yedeklemeyi, geri yükleme noktaları oluşturmayı ve ince ayarlar yaparken titiz davranmayı unutmayın.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4592 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Lİnkini verdiğin sitenin kuruluşu 2017 benim tarihini yenilediğim aşağıdaki başlığın orjinal yayımlanma tarihi bile o sitenin kuruluşundan en az 4 -5 yıl öncesine aittir
https://www.sordum.net/47526/bir-uygula ... asaklamak/
Lütfen Sitemizde çok daha eski tarihli yayımlanılan başlıkları başka sitelerden vermeyelim. teşekkürler

Admin hesabında admin yetkilerini kısıtlamadan böyle bir şeyin yapılabilmesi imkansız gibi görünüyor. Admin yetkileri kısıtlanmazsa haliyle kullanıcı istediği dosyası silip program kurmasa bile istediği portable programı çalıştırabilir.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 09 Nis 2020, 19:30 Lütfen Sitemizde çok daha eski tarihli yayımlanılan başlıkları başka sitelerden vermeyelim.
Bunu anlamadım yada anlayamadım :?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4592 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Demek istediğim Aynı anlatım bizim sitede var ve kaynak olarak verdiğin sitenin kuruluşundan bilşe eski , Linkini verdiğim başlık yeni id ile yenilenmiş olan halidir.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 10 Nis 2020, 03:11 Demek istediğim Aynı anlatım bizim sitede var ve kaynak olarak verdiğin sitenin kuruluşundan bilşe eski , Linkini verdiğim başlık yeni id ile yenilenmiş olan halidir.
Şimdi kafa bastı...... :-D
mert37
Bit
Bit

Mesaj gönderen mert37 »

trwe Hocam çok teşekkür ederim işime yaradı...
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

mert37 yazdı: 10 Nis 2020, 14:37 trwe Hocam çok teşekkür ederim işime yaradı...
Senin adına sevindim başka pc'sel sorunun olursa burada konu açarak soru sormaktan sakın çekinme......Burası "ÇÖZÜM'ün merkezidir....