Bilinçsiz/Bilgisiz Windows PC Kullanıcısı Nasıl Olunur?

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 977 kez

Bilinçsiz/Bilgisiz Windows PC Kullanıcısı Nasıl Olunur?

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Merhabalar

Aşağdaki yazı, Ubuntu Forum Türkiye'den alınmıştır. (dostunu yakın tut, ama düşmanını daha yakın tutacaksın)
Lisede son sınıfta okurken linux ismini duydum. Windows'a alternatif bir işletim sistemi ve tamamen ücretsiz dağıtıldığını biliyordum.
Üniversite yıllarında pek çok bilgi edindim. Microsoft ve sun gibi pek çok firmanın linux'a karşı çıktığını fakat gönüllü kişiler yayılmasına katkıda bulunuyordu.İnternette bir kaç makaleye denk geldim. Wiki üzerinden linux hakkındaki pek çok makaleyi merakla okudum. Windowsun problemlerinden bezmiştim.

Bir gün 4 harddiskimi bilgisayara haricen bağlayarak verilerimi düzenlmek arşivimi gözden geçirmek ve bazı fotoğraflarımı diğer harddisklerede kopyalarak güvence alına almak istedim. İnternetten radyo dinleyerek işlemlerimi gerçekleştiriyor. Kopyala sırasında vektimi boş geçirmemek için yarın öğle saatine yetişmesi gereken fotoğrafları photoshopta elden geçiriyordum. Dosya transferi bitmediğini görerek bilgisayarı kapatmadım. Photoshopprogramınıda açık bıraktım. Radyoyu kapatmadan önce reklam çıktı "x" basarak kapatmaya çalıştım. Fakat simgeyi bir hayli küçük yaptıkları için istemeyerek reklama tıkladım. açılan sayfayı açmadan sekmeden anında kapattım. Radyoyu pause konumuna getirip yattım. Sabah kalktığımda photoshopta pek çok yazı gördüm yine hata verdi diyerek hiç bakmadan kapattım. Masaüstündeki görsel yerine yazıları gördüğümde duraksadım. Fotoğraflarıma baktığımda uzantısı değişmişti. Araştırmam sonucunda crypto locker isimli fidye virüsünün bilgisayarıma girdiğini öğrendim. İnternette çözüm bulamadım. Profesyonel firmalara başvurdum. İsim yapmış pek çok veri kurtarma ve güvenlik firması bunun çözümünün şuan için olmadığını söylereyerek beni geri çevirdi. Benden istenen 1000$ üceti ödediğim taktirde hacker şifreyi (master key) yollayacağını söyleyen masaüstünde arka plan olarak duruyordu. İnternette gerçekten ödeme yapan bir kaç kişiyle telefonda konuştum fabrikasınadaki pc'lere bulaştığını üretim durduğu için 2000$ vererek şifreyi aldıklarını ve üretime 6 saat gecikmeyle tekrar devam ettiklerini söyledi. Pek çok virüs, trojan ya da bu tarz zararlılar bilgisayarıma ara ara girdi. crypto locker virüsü son noktaydı. 4 ay kadar bekledim fakat çözüme ulaşamadım. Bende geçmişimdeki tüm dosyalarımı silerek yeni bir başlagıç yaptım.

Fotoğraf sanatçısıyım. Mesleğim gereği photoshop ve autopano pro(360 derece görsel için) programlarını kullanmak durumunda olduğum için windows kullanmak durumundayım. linux'ın herhangi bir sürümünü kurmadım ya da kullanmadım. Bu işe yeni giriş yapıyorum. Amacım işim ile ilgili programları windowsta kullanmak ve diğer tüm işlemlerimi windowstan kat kat güvenli olan ubuntu üzerinden gerçekleştirmek.
Sonra da linux geçeceğini dekare etmiş
İnternette gezinirken rastladığım Prof. Dr. Mithat Uysal'ın yazdığı Linux kitabını sipariş ettim. İlk öğrenimim sizin paylaştığınız deneyimler ve bu kitap sayesinde olacak. Şuan linux kurmadım. sizenizi gezip araştırıp kuracağım.

Kısacası aranıza yeni katıldım.
Karşılaştığı problemler karşısında pes eden birisi değilim. Program yüklerken next, next, next... butonuna tıklayarak pc kullanmak değil gerçek bilgisayar kullanmak istiyorum.
İlk kod ile tanışmam usb ile karşılaştığım problemi cmd üzerinde diskpart ile çözerek oldu. Nispeten basit bir uygulama gerçekleştirmiş olmama rağmen windows'un modern grafikli ve sık sık hata veren arayüzlerden çok daha keyif aldım bu komut satırınlarından.
Bozmaya, belki onlarca kez format atmaya, sürümleri denemeye, usb üzerinden çalıştırmaya, sistemleri değiştirmeye, özleştirmeye, photoshp gibi uyumsuz programları inatla kurmaya kısacası a'dan z ye uğraşmaya ve karşılaştığım problemleri ve çözümleri sizinle paylaşamak için aranıza katılıyorum.

Şimdi bu kullanıcı linux'a geçse ne var geçmese.....Dünyanın en kolay işletim sistemi Windows OS sisteminde yapamamışsın da linux dağıtımında kararlı seviyeye geleceksin.....?!

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Bilinçsiz/Bilgisiz Windows PC Kullanıcısı Nasıl Olunur?

Mesaj gönderen shampuan »

:D

Ben nası bi mallık yaptım da criptoyu bilgisayarıma bulaştırdım demiyor, hata veren görsel arayüzleri beğenmiyor. Sevsinler senin bilgi aşkını. Minitool partition wizardı kullanamayıp, ilk deneyimim msdosdan diskpart kullanmaktı diyen adam karşıma bilgisayar kullanıyorum diye çıkmasın.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4922 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Birgün Berlinde Üniversitede veritabanı derslerine gelen bir bayan vardı , illada MAC alacakmış , Muhabbetimiz de var dedim bak benden söylemesi bulaşma , dinlemedi beni gitti MAc aldı yanılmıyorsam 2000 - 2500 EURO civarı da para verdi neyse aradan 10 gün geçmedi haklıymışsın MAC ı akrabama 1500 EURO ya sattım zararına dedi , Çünkü Onun derslerinde kullanması gereken hiçbir yazılım MAC de çalışmıyordu , şimdi el insaf insan önce dener veya sorar. Yazıda dikkatimi çeken hatalardan bıkmıştım lafı oldu , Ben onun bahsettiği kadar hatayı windows 95 te almadım , Bir windowsa okadar çok hata verdirtmek Özel bir yetenek ister sanıyorum. Linuxçuların tek bir tanesi çıkıp ben bütün işlerimi Linuxla yapıyorum windows kulanmıyorum desin göreyim. Hep hikaye.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

velociraptor yazdı: 15 Oca 2020, 21:36 Birgün Berlinde Üniversitede veritabanı derslerine gelen bir bayan vardı , illada MAC alacakmış , Muhabbetimiz de var dedim bak benden söylemesi bulaşma , dinlemedi beni gitti MAc aldı yanılmıyorsam 2000 - 2500 EURO civarı da para verdi neyse aradan 10 gün geçmedi haklıymışsın MAC ı akrabama 1500 EURO ya sattım zararına dedi , Çünkü Onun derslerinde kullanması gereken hiçbir yazılım MAC de çalışmıyordu , şimdi el insaf insan önce dener veya sorar. Yazıda dikkatimi çeken hatalardan bıkmıştım lafı oldu , Ben onun bahsettiği kadar hatayı windows 95 te almadım , Bir windowsa okadar çok hata verdirtmek Özel bir yetenek ister sanıyorum. Linuxçuların tek bir tanesi çıkıp ben bütün işlerimi Linuxla yapıyorum windows kulanmıyorum desin göreyim. Hep hikaye.
:D

Bunu çıkıp kendilerine söylesene :) Çiğ çiğ yerler adamı. Bir de window kullananları cahillik itham etmeleri yok mu, Allahım çıldırıcam :D :D :D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

He valla O nedenle gizli gizli Windows kullanıyorlar :D
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 15 Oca 2020, 21:36 Linuxçuların tek bir tanesi çıkıp ben bütün işlerimi Linuxla yapıyorum windows kulanmıyorum desin göreyim. Hep hikaye.
İspat:

Her ne kadar Windows'a kızsam da ondan VAZGEÇEMİYORUM.......Kolay mı? 26 yıllık bir alışkanlık bu .....

Resim

Ekran Görüntüsünde ;

1.Kullandığım en iyi 24 adet sordum.org yazılımının "On Numara-Beş Yıldız" nitelikli sık kullandığım 12 King_Software madalyalı sordum org yazılımı
2.Sağdan orta da olan Linux Debian 8.0 OS , Sonda olan Pardus 2013 (Sonradan Ubuntu 16.04.06 LTS yıkıldı yerine Pardus 2013 Kurumsal 32bit KDE Desktop OS kuruldu.)

Böylece Linux'dan Windows'a, Windows'dan Linux OS 'a çift taraflı veri tranferi yapabilmekteyim.....PC Tecrübesinde geldiğim en son nokta.... budur.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Windows 10 dan windows 7 VHD ye geçince resmen eşşekten inip ferrariye binmiş gibi oluyorum bukadar mı hantal yapılır bir işletim sistemi.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 02 Şub 2020, 22:02 Windows 10 dan windows 7 VHD ye geçince resmen eşşekten inip ferrariye binmiş gibi oluyorum bukadar mı hantal yapılır bir işletim sistemi.
Benim için en iyi MS-Windows OS sistemi, desteği bitmiş sistemdir.En iyi sistemler ;

1.Windows XP Pro SP3
2.Windows 7 Ultimate SP1
3.Windows Vista Ultimate SP2 (bu bana özel bir genelleme)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

velociraptor yazdı: 02 Şub 2020, 22:02 Windows 10 dan windows 7 VHD ye geçince resmen eşşekten inip ferrariye binmiş gibi oluyorum bukadar mı hantal yapılır bir işletim sistemi.
Ben de bilimum windows ve linuxlardan XP'ye geçince eşşekten düşüp ferrariye binmiş gibi oluyorum. Abi her seferinde söylüyorum ama tek tek aklıma gelmediği için sorunlarını sana yazamıyorum windows 7'nin. Resimli mesimli yazsam he valla doğru dersin. Ama aynı sorunlar windows XP'de yok. Cillop kimin sistem.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

XP den son geçiş yapanlardanım. Elde en son windows 7 kullandığım için öyle yazıyorum yoksa XP bambaşkaydı
inciipek
Bit
Bit

Mesaj gönderen inciipek »

Yardımlarınıza ihtiyacım var yine.
Ön bilgi olarak WinXP den vaz geçip, pc onarımcısına win7 yi yüklettiğimi belirteyim. Bu da açılırken sorun çıkarıyor ama biraz uğraşınca açılıyor neyseki.

Asıl sorunuma gelince, İhtiyacım olan 2 programı pc ye yükleyemiyorum bi türlü. Daha önce xp de kullandığım programlardan format factory isimli program, diğeri ise mp3 boyutu küçültmede kullandığım firestars audio converter 2.20 isimli program.

Format factory nin son sürüm olduğu belirtilen 5.01 'i yüklediğimde pc niz bu programın özelliklerini karşılamıyor diyor. Daha düşük bir sürümü yüklediğimde ise programı açmak için abuk,sabuk programları yüklemem öneriliyor. Velhasıl, ücretsiz olan bu programı bi türlü yükleyip açamıyorum.
Diğer program, firestars audio converter 2.20 i ise pc ye kuruyorum. Ama ilacının numarası yanlış diye faal hale gelmiyor.

Sizden ricam, win7 (32 Bit) pc ye format factory i nasıl yükler ve faal hale getirebilirim, ve diğer program olan firestars audio converter 2.20 in muadili olan başka bir (ilacı içinde) program önerebilir misiniz? Mp3 lerin boyutunu olabildiğince küçültsün yeter.
Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ederim.
(Not: İnşAllah konuyu doğru yere açmışımdır.)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

@ İnce_İpek

Söz konusu yazılımın sağ tıklayarak açılan Özelliklerinden Tüm Kullanıcılar İçin Uyumluluk Modunu "Windows XP SP3" olarak ayarladıktan sonra alt da bulunan Yönetici Olarak Aç tikini işaretleyip yazılımı öyle kurmayı deneyin.

Artı, ilaç girerken Windows Defender'ı kapatarak işlemleri yapın (yazılım kurma + ilaç verme)
inciipek
Bit
Bit

Denedim. Maalesef başarılı olamadım. Cevapladığınız için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Format factory'nin eski sürümlerinden 3.00da sorun yaşamadığınız gibi güle güle kullanırsınız. Kurulumda yine önerilerde bulunabilir, antivirüsünüz de uyarabilir. Fakat bunları iptal ederek kurabiliyorunuz.

Mp3 boyutu küçültmede de tercihinize saygı duyarım herkesin bir rahat ettiği yöntem vardır ama, tek bir programda çakılıp kalmayın.

Ses kalitesini istediğiniz gibi değiştirerek dönüşüm yapabileceğiniz, videoklipleri bile sese dönüştürebileceğiniz qwinff var, bir deneyin isterseniz:
https://qwinff.github.io/downloads.html

Bu kadar basit bir işlev için premium program kullanmanıza gerek yok.
inciipek
Bit
Bit

shampuan, çok teşekkür ederim.FF 3.00 açıldı, faal. Diğerini indirdim ancak mp3 leri pek fazla küçültmedi. Bunun üzerine Windows Defender'ı kapatıp
ilk prg.ı kurunca çalıştı. Tekrar teşekkür ederim.