Sistem Ayrıldı Gerekli Mi?

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Kilobyte2
Kilobyte2

Sistem Ayrıldı Gerekli Mi?

Mesaj gönderen esatiz »

Merhabalar arkadaşlar tekrardan

Bildiğimiz gibi windows kurulumunda, eğer daha önce diskte hiç bölüm oluşturmadıysak, sistem ayrıldı olmadan windows kurabiliyoruz. Peki bu bir sorun çıkartır mı? Millet internette sakın silmeyin o bölümü, boot oradan yapılıyor demiş o bölümü olanlar için. Peki öyleyse sistem ayrıldı olmadan kurulan windows bir sorun çıkarır mı? Bilgisayar kurduğumuz windowstan mı(C) boot edecek? Onu merak ediyorum :?:

EKLEME VE SONUÇ:

Şu sistemler için sistem ayrıldıya gerek yok: XP, Vista, 7 ve 8(.1)

Başka bir Windows üzerinden bir dizin(bölüm) biçimlendirip yükleme esnasında o bölümü seçip biçimlendirmeden halledersiniz.
UEFI SSD kullananlar o bölümleri hiç kurcalamasa iyi olur.

UEFI HDD (2TB kapasite üstü) kullananlara bir şey diyemeyeceğim. O kadar büyük boyutlu HDD almayın derim sadece.
En son esatiz tarafından 28 Şub 2021, 17:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Unutmayalım ki: Tüm bilgisayarlar aynı hızda bekler!
Kullanıcı avatarı
BlueLife
Kilobyte1
Kilobyte1

Re: Sistem Ayrıldı Gerekli Mi?

Mesaj gönderen BlueLife »

@esatiz

Merhaba, ilgili ufak disk bölümü önyükleme dosyalarını barındırır. Kurulumdan sonra bu bölümü silersen sistem açılmayacaktır. Lakin sistemi yeniden yüklerken bu ufak bölüme gerek yok. Ben uzun yıllardır bu şekilde kullanıyorum. Bu şekilde kullanma nedenim aslında ghost,acronis vs. gibi yedekleme programları için karışıklığı önlemek. Kısaca tek bölümün yedeğini alıp, geri yüklemek daha mantıklı. Tabi her iki şeklilde de sistem sorunsuz çalışacaktır.

Bu arada gpt disk formatı ( uefi ) için herangi bir deneme yapmadığım için (mbr olarak kullanırım sistemi) bu konu da fikrim yok.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen shampuan »

Minitool Partition wizard free kurduğunda göreceksin ki o bölüm "boot" bayrağı almıştır. Bu, o bölümün silinmesi durumunda sistemini bir daha açamayacağın anlamına gelir(sonradan onarılıp onarılmadığını bilmiyorum).
Ancak, sistem kurulumu yaparken o bölümü oluşturmazsan, sistemin sorunsuz kurulur ve kullanılır. Yüzde yüz garanti!

Sistem ayrıldı bölümü olmadan sistem nasıl kurulur?

HDD'ni ister bir Flaştan başlayan windows ile, ister bir başka bilgisayara takarak, kurulum yapacağın yeri NTFS olarak formatla.
Daha sonra o HDD'yi bilgisayarına geri tak, eğer başka bilgisayara aldıysan.
Kurulumu başlattığında disk oluşturma seçenekleri gelince, kurulum yapılacak yere gelip, hiç biçimlemeden direkt seçtiğin yere kur. Formatlayayım mı diye sorarsa, hayır, olduğu gibi bırak de.

Ayrıca, minitool partition wizard gibi programlar ile biçimleme yaparsan, windows kur, o biçimlemeyi kabul etmeyip windowsun oraya kurulamayacağını söylüyor, bilgin olsun. Bunun nedeni, bu tip programların, biçimlendirdikleri yere "system volume information" klasörü yerleştirmemiş olmasındandır. Windows kendisi biçimlendirdiğinde bu klasörü oraya otomatik olarak yerleştirir. Bu klasör, windows sisteminin HDD'nin ya da SSD'nin MBR'ını okuyarak neyin nerede olduğunu not alacağı yerdir. MBR ile sekron çalışır. Bu dosyası sildiğin takdirde disk içeriğini uçurursun. Linux sistemlerde böyle bir durum yoktur, not alalım genel kültür olsun.

Şayet rahatsız ediyorsa ve üşenmiyorsan, yeni kurulum yaptırırken biçimlendir seçeneğini kullanmamalısın.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen esatiz »

shampuan yazdı: 13 Şub 2021, 17:30 Ancak, sistem kurulumu yaparken o bölümü oluşturmazsan, sistemin sorunsuz kurulur ve kullanılır. Yüzde yüz garanti!
Teşekkürler bilgilendirmeler için ve @BlueLife ...
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen lord_leo »

UEFI kurumlarda, bazı durumlarda o bölümler lazım, silmemenizi tavsiye ederim.
Anlamıyorsan sorun değil de, Anlayamıyorsan beni uğraştırma.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen esatiz »

lord_leo yazdı: 26 Şub 2021, 04:11 UEFI kurumlarda, bazı durumlarda o bölümler lazım, silmemenizi tavsiye ederim.
Ne gibi durumlarda hocam? UEFI sistemim yok yine de bilgi için sağolun :arrow:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte3
Gigabyte3

esatiz yazdı: 28 Şub 2021, 13:12
lord_leo yazdı: 26 Şub 2021, 04:11 UEFI kurumlarda, bazı durumlarda o bölümler lazım, silmemenizi tavsiye ederim.
Ne gibi durumlarda hocam? UEFI sistemim yok yine de bilgi için sağolun :arrow:
Doğru söylüyor olabilir. Ben hiç UEFI kullanmadım. Bu nedenle bu konuda tecrübem yok. Aslında meseleyi biraz araştırmak lazım.
Birşeyler bulursam link atarım.
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen trasmus »

"Sistem ayrıldı" bölümü diğer arkadaşların da dediği gibi boot bilgisini barındırır. Bu bölümün oluşturulmasının artısı kendini c diskinin önyükleme menüsüne bulaştıran virüslerden korunmak olduğunu düşünüyorum. Eğer bu bölümden rahatsız olanlar varsa silebilir ve c diskine o bölümü katabilir. Ancak bu sistemin bootunu sileceğinden windows boot onarım aracıyla tekrar c diskine boot menüsü girdisi oluşturularak düzeltilebilir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte3
Gigabyte3

Teşekkürler @trasmus.

Şurada birşeyler buldum:

Kod: Tümünü seç

https://www.technopat.net/sosyal/konu/windows-10-yueklerken-olusan-ayrilmis-boeluemler.577195/
Anlaşıldığı kadarıyla UEFI'li kurulumlarda oluşan bölümlerin adı "sistem ayrıldı" değil. Ama şahsen kullandığım sistemlerde hep "sistem ayrıldı" oluşturmadan kurulum yaptım. Bir internet kafede windows 7'li sistemlerin hiçbirisinde sistem ayrıldı bölümü yok ve yıllardır sorunsuz çalışmaktalar. Başka başka bilgiler de olabilir; konuya hakim olmadığım için daha fazla yazamıyorum. Siz bilirsiniz...

NOT: Sitenin buradan erişildiğine dair veri oluşmasın diye kod içine aldım; sakıncalı olduğundan değil.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen esatiz »

T€ ch0 p.at ın forumunu sevmiyorum. Cevapsız milyon tane soru var... Sosyal medya gibi, çöplükten başka bir şey değil.

Sistem ayrıldı konusuna dönecek olursak, ben cevabımı aldım. Win7 için sistem ayrıldıya gerek yok. UEFI SSD kullananlar hiç kurcalamasa iyi olur.

UEFI HDD (2TB kapasite üstü) kullananlara bir şey diyemeyeceğim. O kadar büyük boyutlu HDD almayın derim sadece. İlk mesaja ekliyorum.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte3
Gigabyte3

Orayı benim de sevdiğim pek söylenemez. İpucu vermek için oradaki resmi göstermek istedim.
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen lord_leo »

UEFI kurulumun son kullanıcı için asıl amacı windowsu hızlı başlatmak, ram cash miktarını artırmak. Ayrıca sistem kurtarma ve windows yedek almada o bölümler lazım oluyor. server kurulumlarda o bölümlere komut ataması yapılıyor vs. SSD lede trim olmadan önce windows bir ara boşluk oluşturuyordu ssd ömrü uzaması için ama günümüzde anlamı kalmadı.

Şuda var windows da çok şey iç içe çalışır. yani bir şeyi silersin başka bir şeyde çalışmaz.
Tam bilmiyorum ama nwme ssd lerin düzgün çalışması içinde o bölümler lazım.

Başka işlerede yarıyor olabilir araştırmak lazım.

Ekleme: Güvenli Önyükleme ve başlangıç virüslerinden de koruma ilede ilgisi var.
Anlamıyorsan sorun değil de, Anlayamıyorsan beni uğraştırma.