windows 10 yüklerken ntfs den fat 32 dönüşüm sorunu

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
enricotanmilan
Bit
Bit

windows 10 yüklerken ntfs den fat 32 dönüşüm sorunu

Mesaj gönderen enricotanmilan »

windows 10 u , kendi sitesinden yüklerken içinde yararlı yararsız veri olan,%50 si dolu 1 tb lık hard diskimi kullandım. sadece veri olarak windows u yükleyeceğini düşünmüştüm.
yüklerken hard diskim içindeki bütün verilere ulaşabiliyordum. yükleme 3 saat sonra tamamlandığında bir an hard disk in formatı değişti ve bütün verilerim bir anda ortadan kayboldu.
Sadece windowu yüklediği kısmı mı fat32 yapmıştır yoksa komple hard disk e format mı atmıştır.? verilere mi ulaşmamın yolu var mı . yoksa direk yeniden ntsf ye çevirsem verilerimi görebilirmiyim. ??
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte2
Gigabyte2

Re: windows 10 yüklerken ntfs den fat 32 dönüşüm sorunu

Mesaj gönderen shampuan »

Hayır hiçbir işlem yapmayın. Saat geç oldu ben şu an ilgilenemiyorum yarın arkdaşlar baksınlar ya da ben yetişirsem ben de yardım edebilirim. Şu anda hiçbir işlem yapmayın, bilgisayarı kullanmayı dahi bırakın.
Kullanıcı avatarı
feuer
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen feuer »

sen herhalde sadece indirmedin o diskte kurulum medyası da oluşturdun, format atılmış o diske geri çevirmenin yolları vardır.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen esatiz »

Merhabalar öncelikle hard diskinizi sakın çalıştırmayın. Umarım evde başka bir bilgisayarınız vardır. Hard diskin formatı değişti demişsiniz bu nasıl olabilir? NTFS şeklinde formatlanır genelde windows kurulumu yapılırken yükleyeceğiniz kısmı BİÇİMLENDİR i seçerseniz. elimde bir tane veri kurtarma programı var ama ilaçlı.

Biraz daha ayrıntı verebilir misiniz? Diskiniz bölümlere ayrılmış mıydı? Windowsu nereye kurdunuz? NTFS nin FAT32 ye dönüşmesinin normal olduğunu zannetmiyorum.
Windows 10'a güvenerek hata yapmışsınız... :(
Şimdi yapmanız gereken 2 şey var: birincisi ayrıntı vermek, ikincisi diski hiçbir şekilde çalıştırmamak
enricotanmilan yazdı: 12 Oca 2021, 02:09 Sadece windowu yüklediği kısmı mı fat32 yapmıştır yoksa komple hard disk e format mı atmıştır.? verilere mi ulaşmamın yolu var mı . yoksa direk yeniden ntsf ye çevirsem verilerimi görebilirmiyim. ??
Yükleme 3 saat sürdüyse, ki bu saçma olur, bütün diski formatlamış olabilir. Böyle bir şey ne duydum ne gördüm. 1TBlık disklerin tamamen formatlanması silinmesi 2.5-3 saat sürüyor. Ama ben buna ihtimal vermiyorum. Windows XP kurmuyorsanız diskinizi yavaş formatla kurmanıza imkan yok (kurulumda Shift+F10 CMD menüsüyle belki yapılabilir ama bunu yapmamışsınızdır)

Kaldı ki windows 7 de diski bölümlendirseniz bile birini fat32 birini ntfs yapamazsınız (Windows Gezgini içinden) İlk sorunuza cevabım; bana kalırsa hayır

ikinci sorunuza cevabım: İnşallah yavaş formatlanmamıştır bir şekilde, böylece ulaşabilirsiniz.

üçüncü sorunuza cevabım : hızlı formatlansa da diskiniz, windows şöyle söyler: tmm tmm sildim artık ulaşamazsın geri ntfs yapmanın işe yaraması olası değil bana kalırsa. Veri kurtarmanız gerekecek...

Şu programı biri önerirse asla kullanmayın. İnternette başka sitelere de sormuş olabilirsiniz orada ......in teki bunu önerebilir, zaten programın adından anlarsınız ama : KillDisk
Unutmayalım ki: Tüm bilgisayarlar aynı hızda bekler!
Kullanıcı avatarı
feuer
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen feuer »

Benim anladığım 3 saat sürme nedeninden; microsoft tan indirme, format, kurulum medyası hazırlama

windows kurmamış yani diske, kurulum medyası oluşturmuş.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen esatiz »

feuer yazdı: 12 Oca 2021, 12:24 Benim anladığım 3 saat sürme nedeninden; microsoft tan indirme, format, kurulum medyası hazırlama

windows kurmamış yani diske, kurulum medyası oluşturmuş.
3 saat sürmez bence indirme ya, yoksa sürer mi?

O zaman şöyle diyebilir miyiz: Yükleme ve indirme kelimelerini(sözcüklerini) karıştırmayalım

İndirme yaptığını varsayalım sadece o zaman. Yine de NTFSden FAT32 ye dönüşmesi mantıklı değil. Bende öyle olmamıştı hiç. Hiçbir yerde de duymadım.
Arkadaş foruma tekrar girerse veri kurtarma programını paylaşabilirim.
Kullanıcı avatarı
feuer
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen feuer »

Benim kurulum medyam fat32, indirmeye kalktım geçen akşam 12 saat indirme süresi gösterdi vazgeçtim windows iso downloder ile.

Arkadaş bir daha dönmemiş bilemiyoruz, umarım sorununu halleder.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte2
Gigabyte2

Fat32ye dönüştürdüyse sanırım kurulum medyası oluşturmuş. Bir de windows kurulumu yaptıysa toplam GB kadar verinin üzerine yazıldı, gitti demektir. HDD'yi iyi bir veri kurtarma programı kurulmuş başka bir bilgisayara ikincil olarak takıp, kurtarma yerini aynı disk göstermeden veri kurtarması yapılması gerekiyor. Veri kurtarma programının mantığını ve kullanımını iyi bilmesi gerekiyor. Üzerine yazılanları kurtaramaz, kalan sağlar bizimdir.

R-studio veya aynı firmanın ürettiği R-Undelete yazılımını şiddetle öneriyorum. Önceki NTFS'yi bile tesbit edip oradan da veri kurtarıyor.

Uzaktan yapabileceğimiz yardım ancak bu kadar. Gerisi kendi becerisine kalıyor maalesef...
Kullanıcı avatarı
esatiz
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen esatiz »

Sanırım şimdi anlıyorum neden "yüklerken" içindeki dosyalara erişebilidğini. Meğer kurulum medyası olarak HDD'yi seçmiş öyle mi? Koca HDD seçilir mi kurulum için? Neyse.
Ayrıca FAT32'ye Windows 10 kurulabildiğinden emin misiniz?

EaseUS Data Recovery, Active@File Recovery vs yazılımlar da işe yarayacaktır. Arkadaş kendi kurtaracak artık verileri
Kullanıcı avatarı
feuer
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen feuer »

esatiz yazdı: 12 Oca 2021, 16:56 Sanırım şimdi anlıyorum neden "yüklerken" içindeki dosyalara erişebilidğini. Meğer kurulum medyası olarak HDD'yi seçmiş öyle mi? Koca HDD seçilir mi kurulum için? Neyse.
Ayrıca FAT32'ye Windows 10 kurulabildiğinden emin misiniz?

EaseUS Data Recovery, Active@File Recovery vs yazılımlar da işe yarayacaktır. Arkadaş kendi kurtaracak artık verileri
Windows 10 u FAT32ye kurmuyoruz, ancak kurulum medyası fat32 oluşuyor boot edilebilmesi için (ben böyle anladım).
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte2
Gigabyte2

Bir araç ile USB bellek kurulum medyası oluşturuyorsanız, araç belleği önce FAT32 olarak biçimler ve dosyaları içine işler. HDD de kurulum medyası olarak kullanılabilir. FAT32'nin tek açıklaması bu. Eğer böyle birşey yaptıysa kurulum İSO'su kadar yerin üzerine yazıldı demektir. Formatın dönüştürülmesi kalan verilerin kurtarılmasına engel değildir.

Doğru bir yöntemle işe başlanmamış, acemilik yapılmış, olur böyle şeyler. Bundan sonrası önemli asıl. Tekrar gelip yanıtlamazsa bile iyi bir beyin jimnastiği oldu.
Kullanıcı avatarı
feuer
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen feuer »

Ben indirirken endişenlenmiştim, indirdiğim usb de önemli dosyalar vardı ama böyle bir sorun olmamıştı. ISO indirmek yerine direk kurulum medyası oluşturulmuş harddiske.
Kullanıcı avatarı
feuer
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen feuer »

Şu konuda geri dönüş olmamış ne oldu acaba. Harici diske indircektim iso yu, gittim boş flashdisk aldım sakatlık çıkmasın diye. :)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte2
Gigabyte2

Dürüst olmak gerekirse sorun düzgün bir dille anlatılmadığı için ben konuyu hiç anlamadım neredeyse. Flaştan kurulum yapmadım hiç. En son DVD'den yapmıştım, yıllardır da kullanıyorum. Test yapacak yedek HDD/SSD olmadığından bu tür uygulamaları da 2yıldır hiç kullanmıyorum. Şimdi ne oldu... Bilgisayarın yedekler içeren diski iso başlatma (kurulum medyası) olarak mı seçildi? Seçildiyse bu neden yapılır ki? İçinde önemli veriler var? Sonra kurulum devam ederken dosyalara erişebiliyordum deniyor. Tamam da kurulum medyası olan şeye aynı zamanda nasıl windows kuruluyor? Kuruluyorsa nasıl FAT32'ye dönüşüyor? FAT32 sadece flaşa kurulum medyası oluşturan portabıl yazılımların yaptığı birşey, kurulum sonrasın ney FAT32ye dönüştü? Dönüşmediyse veriler neden uçtu? Kedi buysa et nerde?... Kafam karışık. Ama anladığım ve emin olarak bildiğim tek şey, ne kadar verinin üzerine yazarsanız o kadar veriyi uçurursunuz ve geri kalan alan her zaman kurtarılabilir durumdadır.

Her konudan iyi derecede anlamak zorunda değiliz. Bilişim terminolojisini de çok iyi bilmek zorunda değilsiniz. Ama kendi dilinize hakim olmazsanız, iletişim becerinizi geliştiremezsiniz ve derdinizi de anlatamazsınız. :evil:
Kullanıcı avatarı
feuer
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen feuer »

Biz daha fazla gerildik onun ise tek mesajı var ve bir daha da girmemiş zaten.

Birşey sorucam yine bu iso indirmeyle ilgili ancak kendi başlığıma döneyim en iyisi.