Ses kaydında düşük sesi yükseltme

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Hllacarr
Bit
Bit

Ses kaydında düşük sesi yükseltme

Mesaj gönderen Hllacarr »

Bu konudan anlayan birileri var mı acaba :roll:
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Ses kaydında düşük sesi yükseltme

Mesaj gönderen velociraptor »

Sorunu biraz daha detaylı açıklarmısınız
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Hllacarr
Bit
Bit

Telefondaki konuşma kaydında benim sesim yüksek, karsımda konusanın çok boguk kısık çıkıyo. Onu yükseltmek
Hllacarr
Bit
Bit

Youtube da görmüştüm, ses yükseltme videosu vardı. Forumdan ulaşın dendi, bende üye oldum
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Elinizde bir ses kaydı var yanılmıyorsam ve bu kayıtta karşıdakinin sesini yükseltmek istiyorsunuz , ses kaydı tek olsa iş daha kolay olurdu aynı zamanda sizin sesinizin olması sıkıntılı gibi , videodaki yöntemi denedinizmi ?
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Hllacarr
Bit
Bit

Benim bilgisayarım yok, bu tür seyleri de pek anlamıyorum. Bna yardımcı olabilir misiniz
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız , ama dosyayı biryere yüklemeniz gerekir ki biz indirip sesi arttırmaya çalışalım
Hllacarr
Bit
Bit

Nasıl ulaştırabilirim size, wp den göndersem olur mu
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Gmail varsa Google drive a atın ve linki özel mesajdan bana iletin
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen shampuan »

Aslında bu tip durumlarda önce ses kaydının iyi yapılmasına odaklanılmalı. Mesela konuşma olurken karşı tarafın sesini düzgün kaydetmenin bir yolu var mı? Acaba başka bir program mı denenmeli? Bazı ses kayıt programlarının çalışma mantığı şöyledir: ses kayıt programı sadece mikrofondan gelen sesi kaydetmeye ayarlıdır. Ancak hoparlörden gelen ses titreşimlerini de ister istemez alır ve zayıf gelen bu sesler boğuk ya da kalitesiz olarak kaydedilmiş olur... Yani bilgisayardaki sistem seslerini de kaydetme ayarına benzer şekilde hem mikrofon hem de hoparlör sesini kaydetmesi gerekir. Belki de eldeki program bunu yapmıyordu. Ya da belki de telefon, hem giden hem gelen sesi kaydedecek donanıma sahip değildir; bozuktur veyahut uygun yazılım istiyordur.

Elimizde hiçbir veri olmadığı için mecburen kalitesiz kaydı alıp sonradan düzetmek zorundayız. Ama yukarıda anlattığım şeye de dikkat edilmeli. Yani aslında bozuk bir sesle uğraşmaktansa sorunun ne olduğunu bulmak daha doğru olur. Bozuk bir sesin yükseltilmeye çalışılmasının da olumsuz sonuçları vardır mesela distorsiyon ve dip gürültüler artar ve bununla da ayrıca uğraşılması gerekir.

Kolay gelsin.